Stara gwardia górą, czyli płyty do P4


Gigabyte 8PE667 Ultra2

Płyta Gigabyte'a to kolejny przykład modnego obecnie integrowania maksymalnie wielu funkcji z płytą główną. W kategorii możliwości 8PE667 Ultra2 przegrała wyłącznie ze zwycięzcą naszego testu. Zdecydowały o tym przede wszystkim właściwości chipsetu w Asusie, pozwalające obsłużyć pamięć o większej pojemności i zastosować interfejs AGP 8X. Jednak pod względem wyposażenia płyta Gigabyte'a jest godnym rywalem dowolnego modelu w naszym teście. Przykładem są chociażby interfejsy dyskowe: 2x UltraATA/100, 2x UltraATA/133 i 2x SerialATA. Płyta Gigabyte'a została również wyposażona w gigabitowy interfejs sieciowy. Zmniejszenie kosztów związanych z produkcją urządzeń w tej technologii sprawia, że coraz częściej będziemy je spotykać w płytach głównych wyższej klasy. Sześć portów USB 2.0 to również rozwiązanie klasyczne na tym poziomie zaawansowania. Pod względem wydajności Gigabyte wypadł właściwie identycznie, jak drugi w naszym teście Asus P4PE. To całkiem logiczne, ponieważ obydwie płyty główne wykorzystują ten sam chipset, a reszta konfiguracji testowej w obydwu wypadkach była identyczna. W efekcie płyta Gigabyte'a zmieściła się w środku stawki, jednak należy pamiętać, że różnica w wydajności pomiędzy najszybszymi modelami płyt głównych a średnimi może być w ogóle niezauważalna w codziennej pracy. Jak każdy szanujący się producent, Gigabyte wprowadza liczne rozwiązania autorskie. Klasycznym przykładem jest podwójny BIOS. Gdyby jeden został zniszczony, np. na skutek działania wirusa, wówczas komputer można uruchomić, wykorzystując drugi. Bardzo wygodne jest też narzędzie do przetaktowywania procesorów, działające w środowisku Windows. Dzięki temu mniej doświadczeni użytkownicy nie muszą konfiguracji przeprowadzać bezpośrednio w BIOS-ie.

Informacje

JTT Computer, tel. (71) 3475800,http://www.jtt.com.pl

Cena 739 zł

Intel D845PEBT2

Czwarte miejsce płyty głównej wyprodukowanej przez Intela jest na pewno zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wyniki wcześniejszych modeli tego producenta. Nie negując ich jakości i niezawodności, trzeba zauważyć, że skromne wyposażenie i niewielka funkcjonalność BIOS-u nigdy wcześniej nie pozwalały im dotrzeć na szczyty naszych rankingów. Tym razem jednak sytuacja nieco się zmieniła. Wprawdzie pod względem funkcjonalności wciąż daleko płycie Intela do najlepszych modeli Gigabyte'a i Asusa, ale poprawa jest wyraźna. Gdy do tego dodamy najwyższy wynik w teście wydajności, wówczas czwarta pozycja przestaje dziwić. Aby zamknąć na samym początku listę ewentualnych zastrzeżeń, powiedzmy od razu - nie jest to płyta dla miłośników przetaktowywania. Funkcje w BIOS-ie nie pozwalają na prawie żadne regulacje, które w takich działaniach są niezbędne. Płyta Intela przeznaczona jest do pracy z takimi parametrami, jakie przewidział producent. Wadą - ale tylko w wypadku ewentualnych zastosowań serwerowych - jest obsługa zaledwie 2 GB pamięci, bez zaawansowanej korekcji błędów. Natomiast wyposażenie jest już całkiem niezłe. Na płycie znajduje się kontroler SerialATA, co zresztą nie dziwi, ponieważ Intel to jeden z głównych promotorów tego standardu. Jest też sześć portów USB 2.0, które bardzo ułatwią ewentualną rozbudowę zestawu. Kompletu dopełnia interfejs sieciowy 10/100 Mb/s. Pod względem wydajności płyta nie miała sobie równych. Wykorzystuje ten sam chipset, co dwie opisane wcześniej płyty główne Asusa i Gigabyte'a, a jednak w testach wydajności udało się Intelowi wycisnąć o kilka procent więcej punktów. Być może dlatego, że Intel, jako producent chipsetu, wie najlepiej, w jaki sposób spożytkować jego możliwości. Oczywiście z płytą główną zintegrowany jest 6-kanałowy układ dźwiękowy.

Informacje

California Computer, tel. (22) 6680200,http://www.california.pl

Cena 740 zł

Jak testowaliśmy

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Wszystkie płyty główne zostały poddane jednakowej procedurze testowej i ocenione w trzech kategoriach: możliwości, jakości i wydajności. Te trzy oceny posłużyły za podstawę do obliczenia oceny końcowej. Z kolei ocena końcowa, w połączeniu z ceną danej płyty w odniesieniu do średniej ceny wszystkich płyt w teście, pozwoliły obliczyć opłacalność zakupu.

Szczegółowe kryteria ocen przedstawiają się następująco:

Możliwości

W tym wypadku ocenie podlegało przede wszystkim wyposażenie płyty. Punktowane były takie elementy, jak maksymalna wielkość obsługiwanej pamięci, liczba gniazd pamięci, obsługa ECC, liczba gniazd PCI (różnego rodzaju), portów USB. Dodatkowe punkty otrzymywały płyty wyposażone w kontroler RAID lub SCSI, mogące się pochwalić funkcjami Wake on Modem lub Wake on LAN. Duży wpływ na ocenę możliwości ma również funkcjonalność BIOS-u.

Jakość

Punkty można było uzyskać w zależności od czasu gwarancji, jakości dokumentacji i instrukcji instalacji; pod uwagę braliśmy dodatkowe kable w pudełku, a także łatwość instalacji radiatora na procesorze i karty graficznej w slocie AGP.

Wydajność

Do pomiarów użyliśmy testów: PCMark2002 (testy procesora, pamięci i twardego dysku), 3DMark2001 SE, SiSoft Sandra 2002 (pomiary Memory Bandwidth Integer, Memory Bandwidth Float), HDDTach (twardy dysk) oraz gry "Quake III Arena" (tryb Normal, demo 001). Każdemu z tych testów została przypisana odpowiednia waga, oceny zaś były wystawiane w odniesieniu do najlepszego wyniku w danej kategorii. Oznacza to, że płyta, która z najlepszym rezultatem ukończyła dany test, dostawała 10 punktów, a pozostałe proporcjonalnie mniej.

Opłacalność

Ocena w tej kategorii została obliczona w dwóch etapach. Najpierw ustalono opłacalność pomocniczą według wzoru OP = ocena końcowa * średnia cena wszystkich urządzeń / cena testowanej płyty. Najwyższy rezultat opłacalności pomocniczej stał się podstawą do dalszych obliczeń. Wzór opłacalności przedstawia się następująco: O = 10 * OP testowanej płyty / OPmaks. Oznacza to, że płyta główna, której zakup jest najbardziej korzystny ze względu na stosunek ceny do możliwości, otrzyma w kategorii opłacalności 10 punktów, a pozostałe modele odpowiednio mniej.