Starburn 12 - nagrywanie na piątkę

StarBurn to połączenie aplikacji do wypalania płyt oraz emulatora napędów optycznych. Programowi daleko do możliwości pakietu Nero, jednak niczym nie ustępuje popularnemu narzędziu Alcohol 120%, a jest przy tym darmowy.


Informacje: rocketdivision.com Cena: bezpłatny (do użytku domowego) Ocena: 8/10

StarBurn jest aplikacją, która pozwala wypalać płyty CD, DVD oraz Blu-ray, a także umożliwia uruchamianie obrazów krążków w formacie ISO w wirtualnych napędach. Najnowsze wydanie, oznaczone liczbą 12, to przede wszystkim natywne wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7 oraz udoskonalone kreatory.

Wypala płyty...

Starburn 12 - nagrywanie na piątkę

Przygotowanie nowej kompilacji do nagrania w StarBurn jest dziecinnie proste

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji StarBurn użytkownik musi przejść przez kilka kroków prostego kreatora - pozwala to lepiej dostosować narzędzie pod konkretne wymagania. Autorzy programu dużo czasu poświęcili na dopracowanie interfejsu i udało im się to - jest on wygodny w obsłudze, a przy tym wygląda dużo lepiej, niż w konkurencyjnych aplikacjach tego typu.

Wypalanie płyt, podstawowa funkcja aplikacji, zostało uproszczone do minimum. Dla przykładu, nagranie płyty DVD z filmem wymaga kliknięcia na przycisku Burn Video oraz przejścia kilku kroków prostego kreatora, który przygotuje za użytkownika dane do wypalenia na nośniku. Warto wspomnieć, że zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z trybu Expert, w którym kreatory i poszczególne okna narzędzia będą rozszerzone o wiele opcji związanych z nagrywaniem płyt.

...i ma wirtualne napędy

Aplikacja StarBurn, podobnie jak Alcohol czy Daemon Tools, posiada mechanizmy umożliwiające korzystanie z wirtualnych napędów optycznych. Może to być napęd lokalny, ale także zdalny - wykorzystujący port iSCSI. Autorzy aplikacji i tutaj postawili na prostotę obsługi - utworzenie nowego napędu to kilka kliknięć w odpowiednim kreatorze. Niestety, rozwiązanie serwowane przez StarBurn nie obsługuje emulacji zabezpieczeń płyt - uniemożliwia to uruchamianie obrazów zawierających np. gry.

Plusy:

+ dopracowany interfejs

+ proste i użyteczne kreatory

+ bezpłatny do użytku domowego

+ wsparcie dla Windows 7

Minusy:

- brak polskiej wersji językowej

- wirtualny napęd nie obsługuje mechanizmów zabezpieczeń płyt

Podsumowanie: StarBurn to program, który pokochasz od razu i zapomnisz o Nero czy Alcoholu 120%