Starcie kombinatorów

Napędy combo nie są już ubogimi krewnymi nagrywarek CD-RW, w których większa funkcjonalność - odtwarzanie DVD - okupiona jest niższymi prędkościami zapisu. Dwa najnowsze modele combo Lite-Ona i Samsunga nie zmuszają cię do żadnych kompromisów.


Napędy combo nie są już ubogimi krewnymi nagrywarek CD-RW, w których większa funkcjonalność - odtwarzanie DVD - okupiona jest niższymi prędkościami zapisu. Dwa najnowsze modele combo Lite-Ona i Samsunga nie zmuszają cię do żadnych kompromisów.

Niegdyś połączenie nagrywarki z czytnikiem DVD oznaczało napęd o gorszych parametrach niż w przypadku rozdzielonych urządzeń najwyższej klasy. Co więcej, modele combo były mało opłacalną inwestycją: za luksus posiadania dwóch napędów przeciętnej szybkości w jednej obudowie trzeba było zapłacić przynajmniej tyle samo, co za dwa najszybsze urządzenia w tej samej kategorii. Dziś jednak combo przeżywają krótkie dni chwały, ponieważ oferują najwyższe szybkości w cenie niższej od kosztu zakupu osobnej nagrywarki i czytnika.

Obecnie maksymalne "iksy" w nagrywarkach CD-RW wynoszą 52/32/52 i już raczej nie wyjdą poza te wartości. Natomiast czytniki DVD dawno utknęły na 16x i pod tym względem na pewno nic się nie zmieni.

Dokładnie takimi parametrami 52/32/52 w CD-RW i 16x w DVD, cechują się najnowsze produkty SOHC-5232K firmy Lite-On i SM-352 Samsunga (zastępujący dotychczasowy model o tym samym oznaczeniu, lecz niższej prędkości zapisu RW). Również LG ma w swej ofercie urządzenie GCC-4521B o identycznych szybkościach, ale nie dotarło ono do naszej redakcji na czas testów.

Identyczne, choć inne

Starcie kombinatorów

Combo Samsunga (u góry) ustępuje napędowi Lite-Ona w wydajności.

Oba combo są dużo droższe od "zwykłych" nagrywarek tych samych producentów - różnica sięga 120 zł - jednak jest to cena czytnika DVD. Kupując combo, nie tracisz nic z wyposażenia czytnika, bo w pakietach znajduje się także programowy odtwarzacz filmów DVD (PowerDVD 4.0), zyskujesz zaś dodatkową pustą wnękę w obudowie komputera.

Pierwsze różnice między urządzeniami Lite-Ona i Samsunga pojawiają się już w samej zawartości pudełka. Pakiet Samsunga jest bogatszy o wstęgę IDE oraz polską dokumentację (papierowy plakat "Szybkiego startu" oraz instrukcję obsługi w postaci pliku na dołączonym CD). Jednak oprogramowanie nagrywające Roxio Easy CD/DVD Creator 5.3 dodawane do Samsunga nie ma polskiego interfejsu, przez co Lite-On wyposażony w spolonizowany NeroExpress 5.5 jest urządzeniem bardziej przyjaznym użytkownikowi.

Lite-On górą w R i DVD

Całą prawdę o combo Lite-Ona i Samsunga ujawniły dopiero wyniki testów. O ile pod względem średniej szybkości odczytu CD oba urządzenia sprawowały się niemal identycznie, a w kopiowaniu z CD-ROM minimalną przewagę miał Lite-On, to w teście szybkości odczytu DVD napęd Samsunga ewidentnie "potknął" się na testowej płycie. Uzyskał średnią wartość 5,98x, przy czym wykres transferu był wyjątkowo nierówny, a pod koniec płyty nagrywarka miała poważne problemy z odczytem.

Testowane combo rozpoznają zapisywalne DVD "plusa" i "minusa", a Samsung tradycyjnie akceptuje też płyty DVD-RAM.

Interesujące okazały się wyniki testów zapisu CD-R, które w przypadku Samsunga były efektem znanego z wcześniejszych modeli kapryśnego traktowania nośników. Choć oba napędy osiągnęły wartość 52x (Samsung tylko na płytach Verbatim DataLifePlus) i miały prawie taką samą średnią szybkość zapisu w symulacji z programu Nero CD-DVD Speed, to Samsung w rzeczywistym nagrywaniu płyt z pliku obrazu i w locie na żadnym krążku nie był w stanie przekroczyć poziomu 48x (sprawdziliśmy siedem typów płyt oraz zaktualizowaliśmy firmware). Z tego powodu operację wypalania wykonywał pół minuty dłużej niż rywal.

Samsung lepszy w RW

Testy z użyciem nośników RW wykazały przewagę napędu Samsunga wynikającą z odmiennej strategii zapisu. Otóż średnia szybkość nagrywania RW jest identyczna w obu urządzeniach, jednak jako że Lite-On wykorzystuje strefową metodę zapisu Z-CLV (dochodzi do maksimum w trzech etapach: od 16x, przez 24x do 32x), w teście kopiowania plików jest nieco wolniejszy od konkurenta, stosującego częściowo stałą prędkość kątową P-CAV (dzięki niej szybciej uzyskuje 32x).

Dziwne, wręcz absurdalne wyniki przyniósł test zastępowania plików na RW. Obie nagrywarki wykonywały tę operację wyjątkowo długo. I o ile Samsung nas tym nie zdziwił, bo podobnie zachowywał się model SW-252 ("zwykła" nagrywarka CD-RW 52/32/52), to LTR-52327S, odpowiednik Lite-Ona bez odczytu DVD, przechodził ten sam test prawie 4 razy szybciej.

W zrzucaniu ścieżek audio nie było już takich niespodzianek - oba napędy są bardzo szybkie, chociaż Lite-On ma pewną przewagę nad rywalem.

Mimo wpadki z RW ogólna wydajność Lite-Ona jest wyższa niż Samsunga, co przekłada się na lepszą ocenę końcową. Jednak ze względu na nieco wyższą cenę Lite-Ona opłacalność inwestycji kształtuje się na tym samym poziomie w obu modelach. Dlatego jedynym sensownym kryterium wyboru może być albo wydajność w zapisie najczęściej używanego typu nośnika, albo dołączone oprogramowanie nagrywające.

Informacje

Lite-On SOHC-5232K

Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena 285 zł

Samsung SM-352

Samsung, tel. (22) 6079333,http://www.samsung.pl

Cena 275 zł