Starcie laptopów

Przekonaj się, czy wydajność idzie w parze z ceną. Przed Tobą porównanie nowych notebooków, których cena nie przekracza 15 000 zł.

Przekonaj się, czy wydajność idzie w parze z ceną. Przed Tobą porównanie nowych notebooków, których cena nie przekracza 15 000 zł.

Test notebooków

Test notebooków

Notebooki powoli przestają być towarem ekskluzywnym. Co prawda, nadal produkowane są modele bardzo drogie, jednak znaczna część to laptopy w niższej cenie. Niniejsze porównanie pokazuje, iż za cenę nie przekraczającą 15 000 zł można nabyć profesjonalny komputer przenośny. Jednak i za 6000 zł można się już stać posiadaczem laptopa o nie najgorszych parametrach technicznych. Polski rynek notebooków rozwija się proporcjonalnie do światowego. Według PART, w I połowie 2001 roku sprzedano w Polsce 38 000 laptopów, o 8 procent więcej niż rok wcześniej. Ciągle najpopularniejsze są produkty Toshiby. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się firmy Hewlett-Packard. Także Asus, Aristo oraz Fujitsu-Siemens zdobywają większe zaufanie klientów.

Nastawienie na nowe, masowe rynki zbytu spowodowało zmiany w podzespołach umieszczanych w notebookach. Standardem jest instalowanie czytnika DVD, coraz częściej wyposażone są w wydajne chipsety, przeznaczone do urządzeń przenośnych i obsługujące , np. ATI Mobiliy w HP. Prawdopodobnie już niedługo testy 3DMark staną się niezbędne do poprawnej oceny notebooka. Laptop dawno przestał być lekką i unowocześnioną maszyną do pisania. Procesor P III 800 MHz i 128 MB RAM to już standard komputerów przenośnych. Nie dziwią też dyski twarde o pojemności większej niż 20 GB. W tym natłoku nowości zapomniano jednak o szczegółach. W większości laptopów dostarczonych do testów zainstalowany system nie był skonfigurowany optymalnie. Między innymi w notebookach Aristo w ustawieniach twardego dysku odznaczona była opcja DMA, co mogło obniżyć wydajność komputera nawet o 10 procent. Często niezadowalająca była także jakość wyświetlaczy LCD, których obraz nie był równomiernie jasny na całej powierzchni (np. Gericom, Compaq, Fujitsu-Siemens). Mało poręczny okazał się laptop T94A pomysłu firmy Asus, która w tym modelu zrezygnowała z wewnętrznych kieszeni na napęd DVD i stację dysków - oba urządzenia podłącza się do laptopa specjalnym kablem. Co prawda, dzięki takiemu rozwiązaniu notebook waży dużo mnie i jest cieńszy, jednak trudno wyobrazić sobie używanie tak podłączonej stacji dysków na przykład w pociągu, gdzie jest mało miejsca. Wydawało się, że obecnie trudno o komputer przenośny bez chociażby portu IrDA. W tym przypadku niechlubny wyjątek stanowi Aristo Vega FX.

Speedstep

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Wraz ze wzrostem wydajności i zwiększeniem matryc wyświetlacza rośnie pobór prądu. Producenci, chcąc znacząco zwiększyć czas pracy laptopa, musieliby zastosować większe i zarazem cięższe baterie. Obecnie możesz liczyć na średnio 100 minut aktywnego używania notebooka. Każdy, kto czas spędza w długich podróżach, odczuje to boleśnie. Żywotność baterii może jednak sięgnąć nawet 4 godzin, jeżeli używając laptopa jako edytora tekstu, ograniczysz odczytywanie i zapisywanie informacji na twardym dysku. Gdy bardzo zależy Ci na możliwości dłuższej pracy, kup dodatkową baterię, która zastąpi rozładowaną. Niestety, testowane modele nie miały specjalnego slotu do równoczesnego zamontowania dwóch baterii. Fatalnie w tej kwestii wypadł laptop Gericom Overdose, w którym aby wymienić akumulator, należy odkręcić kilka śrubek, co gorsza, zrywając plombę gwarancyjną!

Chcąc zmniejszyć pobór prądu z baterii, opracowano technologię Speedstep. Funkcjonuje ona wyłącznie w komputerach przenośnych wyposażonych w procesory typu Mobility (przeznaczone do laptopów). Gdy komputer zaczyna pracować na bateriach, taktowanie zegara zostaje zmniejszone. Z kolei po podłączeniu notebooka do zewnętrznego zasilania laptop zacznie pracować z pełną mocą. Jeżeli zamierzasz używać aplikacji obciążających procesor i wydajność ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, a długość czasu pracy jest mniej ważna, wyłącz stosowanie technologii Speedstep. W takim przypadku komputer przez cały czas pracować będzie na pełnych obrotach.

Muzyka

Asus (A13B) oraz Aristo (Vega FX) oferują możliwość słuchania muzyki bez rozkładania notebooka. Klawisze sterujące znajdują się w ich przedniej części, a więc są łatwo dostępne. Wyjście słuchawkowe umieszczone jest zazwyczaj z tyłu laptopa, a w niektórych modelach (np. Asus B15A, HP) znacznie wygodniej - z boku lub z przodu.

Wyposażenie

Kilka notebooków wyróżniało się ciekawymi rozwiązaniami. TylkoToshiba była wyposażona w port IrDA, Bluetooth, FireWire oraz czytnik kart SD (Secure Digital); więcej o tym laptopie piszemy w dalszej części relacji z testu. Modele Asusa oferowały czytnik linii papilarnych (Asus B15A) lub wbudowany odtwarzacz plików MP3 (Asus T94A), który może działać, nawet gdy notebook jest wyłączony. Pomysł wart jest pochwały, mimo że tylko pierwsze z rozwiązań ma praktyczne zastosowanie. Drugie (odtwarzacz MP3) z racji małej ilości pamięci (jedynie 32 MB) jest tylko ciekawym dodatkiem; lepiej przecież uruchomić notebook i mieć dostęp do obszerniejszej bazy piosenek. Z kolei tylko Vegę FX firmy Aristo wyposażono w nagrywarkę CD-RW.

Poszczególne laptopy różnią się dokumentacją i oprogramowaniem. Szkoda, że nie wszyscy producenci włożyli tyle samo pracy w przygotowanie pakietów instrukcji oraz aplikacji. Najbogatsze dodatki otrzymasz od Asusa. Do modeli A13B, T94A, B15A dołączono oprogramowanie do rozpoznawania mowy IBM ViaVoice, umożliwiające dyktowanie tekstu w języku angielskim. To jednak nie koniec.

W pudełku znajdują się jeszcze słuchawki z mikrofonem oraz poręczna, niewielka mysz. Do aż siedmiu z dziesięciu przetestowanych laptopów nie dołączono polskiej instrukcji i jedynie do połowy dodano torbę. Najdziwniejsze jest chyba to, że nie dodano jej do droższych modeli (HP Omnibook 6100, AsusB15A, Toshiba Tecra 9000).

UWAGA

<font color="#FF0000">W niektórych laptopach podczas instalacji Windows 98 lub Me pojawiał się problem. Po ustawieniu w BIOS-ie opcji uruchamiania systemu z CD-ROM-u, zresetowaniu laptopa i naciśnięciu klawisza [Enter] podczas rozpoczęcia instalacji komputer zamierał. Pomogło ręczne uruchomienie instalatora, jednak nie z pliku setup.exe <font color="#FF0000">tylko setupcor.exe.

Dzięki poniższym poradom bateria długo zachowa żywotność.

 • Po naładowaniu baterii do końca używaj notebooka odłączonego od prądu aż do całkowitego rozładowania akumulatorów.

 • Jeżeli masz dwie baterie, używaj ich naprzemiennie.

 • Gdy wiesz, że notebooka nie będziesz używać przez jakiś czas, wyjmij baterię.

 • Przechowuj baterie w chłodnym i suchym miejscu.

 • Producenci notebooków zaczęli przykładać dużą wagę do bezpieczeństwa zarówno danych w laptopie, jak i samego urządzenia. Wszystkie komputery przenośne, które trafiły do redakcji, wyposażone były w uchwyt Kesington Lock, umożliwiający przypięcie do stałego elementu, takiego jak stolik w pociągu czy nawet rura od kaloryfera. Chroni to przed kradzieżą wartościowego sprzętu. Bezpieczeństwo danych zapewnia wspomniany już czytnik linii papilarnych, który udostępnia zaszyfrowane dane, gdy właściciel przyłoży kciuk do stosownej płytki. Utrudnia to osobom postronnym wgląd w dokumenty chociażby dlatego, że nie mogą podejrzeć wpisywanego hasła.

  Standard

  Analizując parametry techniczne testowanych notebooków, łatwo określić cechy standardowego laptopa.

  Jego dane techniczne mogą być następujące:

  Procesor: Intel Pentium III 850 MHz

  Pamięć: 128 MB RAM

  Karta graficzna: S3 bez wbudowanej pamięci

  Ekran: przekątna 14,1 cala, rozdzielczość 1024x768 dpi

  Twardy dysk: 20 GB

  Napęd: DVD ROM oraz stacja dysków

  Porty: 2 USB, 1 równoległy i 1 szeregowy, IrDA

  Inne: modem 56Kb/s, karta sieciowa, slot PCMCIS typ I i II/ III, Kesington Lock

  Waga: około 3 kg

  Czas pracy baterii: 100 minut.