Starcie liderów LCD

Samsung SyncMaster 960BF i LG Flatron L1932S pochodzą z Korei. Oba zostały wyprodukowane przez dwóch producentów sprzedających w Polsce najwięcej monitorów LCD. Są supernowościami, można je konfigurować z poziomu systemu operacyjnego, kosztują prawie tyle samo i mają ekrany z nowoczesnymi matrycami o przekątnej 19". Pomimo tylu podobieństw różni je wiele...

Starcia pomiędzy Samsungiem a LG zawsze należą do ciekawych. Producenci śledzą głównie siebie, mniejszą uwagę przykładając do pozostałych konkurentów. Miejsce lidera rynkowego i technologicznego dla obu koncernów jest kluczowym, celem nadrzędnym. Na każdych możliwych targach firmy te prześcigają się w prezentacji największych na świecie ekranów plazmowych i LCD. Prędzej przeboleją sukces japończyków niż konkurenta zza miedzy. W Polsce od wielu lat oba koncerny walczą ze sobą głównie w segmencie monitorów - początkowo CRT, teraz LCD. W zależności od kwartału, raz jeden, raz drugi wysuwa się na pozycję lidera. Jedno nie ulega wątpliwości - obie firmy to potęgi w dziedzinie ekranów ciekłokrystalicznych. LG produkuje matryce wspólnie z Philipsem (nr. 3 na polskim rynku), natomiast Samsung wytwarza panele wspólnie z Sony.

Do testu dotarły dwa najnowsze modele 19-calowe obu firm. Samsung wystawił do walki model SyncMaster 960BF, natomiast LG Flatron L1932S. Model Samsunga wyposażono w matrycę B-TN II nowej generacji. W stosunku do starszych wyświetlaczy wykonanych w tej technologii wyróżnia się ona lepszą reprodukcją barw przy zachowaniu wszystkich zalet technologii TN - szybkości reakcji, szerokich kątów widzenia oraz wysokiego kontrastu. Co do rodzaju matrycy LG nie jesteśmy do końca pewni lecz wydaje nam się, że również jest to panel TN. Wskazują na to nie tylko jego parametry lecz również charakterystyka wyświetlanego obrazu. Rodzaj panelu to jednak dla większości osób sprawa drugorzędna. Jeszcze niedawno gdy panele MVA/PVA gwarantowały (i wciąż gwarantują najlepsze odwzorowanie barw) lecz traciły na długim czasie reakcji matrycy, można było się poważnie zastanawiać przed dokonaniem wyboru rodzaju zastosowanego wyświetlacza. Aktualnie panele PVA dysponują czasami reakcji na poziomie 6 ms (cały czas operujemy na najpopularniejszym sposobie mierzenia tego parametru podawanym przez producentów - szary - biały - szary) tak więc ich słabość w postaci potencjalnego smużenia została wyeliminowana. W tym momencie powiecie, że w takim razie wszyscy powinni zacząć kupować monitory z panelami MVA/PVA. Niestety wciąż są one droższe od tych z matrycami TN czy S-IPS. Poza tym te ostatnie potrafią pracować z jeszcze krótszymi czasami reakcji obecnie wynoszącymi ok 2 ms, co czyni je najlepszymi propozycjami dla zapalonych graczy.

Jak dzień i noc

LG Flatron L1932S nie jest brzydki lecz stawiając go obok testowanego Samsunga wypada niezbyt atrakcyjnie

LG Flatron L1932S nie jest brzydki lecz stawiając go obok testowanego Samsunga wypada niezbyt atrakcyjnie

Nowe modele, nowa stylistyka. Jest to twierdzenie prawdziwe tylko w przypadku Samsunga. LG pozostało wierne dobrze znanym liniom tradycyjnych paneli, które dobrze wpiszą się w środowisko zarówno domowe jak i biurowe. Nie da się jednak ukryć, że podczas gdy obok monitora LG większość przechodniów przemknie bez zatrzymania to już mijając nowość Samsunga zatrzyma się prawie każdy. Powód to niesamowita stylistyka. Fakt niezbyt oryginalna, zerżnięta całkowicie z produktów firmy Apple, jednak nie możemy powiedzieć abyśmy z tego powodu narzekali. SyncMaster 960BF wygląda po prostu przepięknie. Nie zdziwiłbym się gdyby stał się przebojem mając zamontowaną nawet najgorszą matrycę. Pewnie i tak większość klientów (którzy pomimo naszych apeli niestety wciąż kupują kota w worku nie zadając sobie trudu sprawdzenia monitora przed zakupem) kupiłaby go za sam wygląd.

iPod, iMac, coś w tym stylu

Samsung w modelu SyncMaster 960BF wyraźnie wzorował się na urządzenia Apple. I bardzo dobrze bo monitor jest ładny i dobrze wykonany.

Samsung w modelu SyncMaster 960BF wyraźnie wzorował się na urządzenia Apple. I bardzo dobrze bo monitor jest ładny i dobrze wykonany.

Samsung umieścił swoją matrycę LCD w obudowie wykonanej z białego tworzywa wyglądającego jakby pokryte zostało lakierem fortepianowym. Niestety z nieznanych mi przyczyn polski oddział nie zamierza na razie oferować czarnej wersji monitora. Szkoda bo takowa jest dostępna w innych krajach. Podstawka zintegrowana z główną częścią obudowy obejmującą matrycę, ma kształt owalny i z tyłu jest tak wyprofilowana, że tworzy rączkę, za którą monitor...można przenieść. Nie jest to z pewnością element, który skłoni Was do zakupu Samsunga, jednak ładnie wpisuje się w ogólną stylistykę modelu. Gniazdo przyłączeniowe znajduje się z tyłu, pod wspomnianą już "rączką". Jest to pojedyncze złącze DVI-I (cyfrowo-analogowe) do którego można podłączyć kartę graficzną zarówno kablem w pełni cyfrowym DVI-D jak i analogowym VGA (po umieszczeniu w gnieździe odpowiedniej przejściówki). Wadą monitora jest zewnętrzny zasilacz. SyncMaster 960BF nie ma wbudowanych głośników ani żadnych innych dodatków w postaci koncentratora USB czy czujników ruchu/oświetlenia pomieszczenia. Na obudowie znajdziecie tylko jeden klawisz, podświetlany na niebiesko - zasilania. Parametrów ekranu nie ustawicie więc bez specjalnej aplikacji przygotowanej niestety wyłącznie dla systemu operacyjnego Windows (od Win ME wzwyż). Jest to naszym zdaniem wadą, bo Linuksowcy już z pewnością tego monitora nie kupią ze względu na brak możliwości jakiejkolwiek konfiguracji (poza funkcją automatycznego dostrajania, które w przypadku połączenia DVI nie jest potrzebne, lecz w trybie analogowego połączenia VGA wymagane). Monitor Samsunga ma jeszcze jedna ciekawą możliwość regulacji położenia ekranu, a mianowicie bez problemu przekręcicie go do pozycji pionowej (tzw. Pivot). Funkcja to wbrew pozorom bardzo przydatna, bo pozwala na wygodne czytanie długich stron internetowych czy wyświetlanie zdjęć. Tym przyjemniej się z niej korzysta, że monitor automatycznie przekręca obraz z poziomu do pionu. Nie trzeba więc, jak w starszych modelach uruchamiać specjalnych programów zmieniających orientację ekranu.


Zobacz również