Starcie na szczycie

Wydawać by się mogło, że w notebookach za ponad 7 tys. zł kryterium ceny nie ma większego znaczenia. Jednak nowy Acer i Lenovo udowadniają coś innego.


Wydawać by się mogło, że w notebookach za ponad 7 tys. zł kryterium ceny nie ma większego znaczenia. Jednak nowy Acer i Lenovo udowadniają coś innego.

W zeszłym miesiącu laboratoryjne eksperymenty przeprowadzaliśmy na laptopach w najdroższych konfiguracjach. Narzekaliśmy wówczas na to, iż mimo wysokich cen większość modeli nie zachwycała i nie odróżniała się zbytnio od tańszych krewniaków.

Już po zamknięciu tamtego testu do redakcji dotarły dwa najnowsze notebooki Acera i Lenovo, wyposażone w platformę Intel Centrino Duo. Różnica cenowa między komputerami jest potężna i wynosi prawie 2000 zł, co nawet w świecie najdroższych maszyn stanowi niebagatelną sumę.

Czy ThinkPad T60p wart jest swojej ceny? Czy może lepszy - bo na pewno tańszy - jest TravelMate 8204WLMi? Gdy rzucimy okiem na suche specyfikacje, trudno jednoznacznie stwierdzić, kto jest górą w tej rywalizacji. Nieco szybszy procesor ma Lenovo, ale Acera wyposażono w dwa razy więcej pamięci i trochę pojemniejszy twardziel (przy czym ten z T60p ma wyższą szybkość obrotową). W ThinkPadzie postawiono natomiast na profesjonalny układ graficzny ATI FireGL z dwukrotnie większą pamięcią RAM niż w "domowym" Radeonie X1600 z TravelMate'a. Oba komputery mają ekrany o wysokiej rozdzielczości (matryca Acera jest ponadto panoramiczna), podobne napędy optyczne i baterie o tej samej pojemności aż 7800 mAh.

Luksus kontra solidność

Pod względem wyposażenia Acer w pełni odpowiada cenie, którą trzeba za niego zapłacić: procesor Intel Core Duo T2500 2 GHz, aż 2 GB pamięci DDR2 533, dysk 120 GB, układ graficzny ATI MR X1600 z 256 MB własnej RAM, panoramiczny ekran 15,4-calowy o rozdzielczości 1680x1050 i nagrywarka DVD Super Multi. Na tym lista zalet się nie kończy, bo TravelMate 8204WLMi oferuje komunikację Wi-Fi 802.11a/b/g i Bluetooth 2.0, podczerwień, czytnik kart SD/MMC/MS/xD czy gniazdo ExpressCard/34 (jest też klasyczne PC Card). Ponadto w Acerze znajdziesz komplet złączy, w tym wyjście DVI i gniazdo replikatora portów. Miłym dodatkiem jest obrotowa kamera 1,3 Mp umieszczona na szczycie ekranu (koncept znany z maszyn Asusa).

Acer TravelMate 8204WLMi

Acer TravelMate 8204WLMi

W zasadzie jedyna rzecz, która powinna się znaleźć w modelu tej klasy, to skaner linii papilarnych - biometria staje się powoli standardem w laptopach nawet za 5 tys. zł. TravelMate nie jest jednak zupełnie pozbawiony ochrony, ponieważ ma czytnik kart procesorowych SmartCard.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pod względem specyfikacji Lenovo jest bardzo zbliżony do Acera, zaś najważniejsze różnice stanowią procesor (Core Duo T2600 2,16 GHz), pamięć (1 GB DDR2 400), twardy dysk (100 GB, 7200 obr./min) i ekran (15-calowy 1600x1200). ThinkPad nie oferuje, co prawda, czytnika kart pamięci ani wyjścia DVI, lecz pozostałe opcje komunikacyjne są praktycznie takie same jak w Acerze. Model T60p może natomiast pochwalić się skanerem linii papilarnych i legendarną konstrukcją obudowy - bardzo dopracowaną, wyjątkowo odporną na tortury codziennego użytkowania.

Połowiczne zwycięstwo

Same parametry nie oddają faktycznej wydajności komputera. W tym wypadku trudno było jednak zgadnąć, która maszyna okaże się liderem szybkości. W testach PCMark05, 3DMark i procesora z Sandry 2005 Lenovo bezproblemowo rozłożył na łopatki rywala. Jedynie wynik MobileMark2005 okazał się remisowy: Acer pracował wyraźnie szybciej, ale to ThinkPad był bardziej energooszczędny, działając na baterii od pół godziny do godziny dłużej niż TravelMate.

Lenovo ThinkPad T60p

Lenovo ThinkPad T60p

Gdy musisz wyłożyć duże pieniądze, trzy razy zastanów się, czego oczekujesz od laptopa. ThinkPad T60p to typowa machina inżynierska dla projektantów, architektów i innych zawodowców, podczas gdy TravelMate 8204WLMi stanowi bardzo zaawansowany komputer domowy. Jeśli nie używasz programów typu 3dmax, AutoCAD czy Maya, możesz śmiało sięgnąć po Acera. W przeciwnym razie nie wahaj się i dorzuć dwa tysiące do Lenovo.