Starcie w wadze średniej

Niedawna premiera kart GeForce 7900 GS była ciosem dla ATI. Modele NVIDII oferujące bardzo dobry stosunek wydajności do ceny, nie miały swoich odpowiedników wśród kart ATI. Za ok. 800-850 zł mogliście kupić kartę o bardzo dobrej wydajności, nowoczesnej architekturze i stosunkowo cichym układzie chłodzenia. ATI tym razem niewiele spóźniła się ze swoją odpowiedzią i do boju wystawiła Radeona X1950 PRO, który bazuje na procesorze RV570. Wraz z premierą wprowadzono także CrossFire nowego (patrząc na rozwiązanie NVIDII można by powiedzieć starego) typu. W końcu kupujący karty ATI nie będą musieli polować w sklepach na praktycznie niedostępne "karty matki", a kontrowersyjny kabel łączący karty na zewnątrz obudowy zastąpiły dwa mostki wewnętrzne.

Porównując parametry procesorów graficznych GeForce 7900 GS i Radeon X1950 PRO, trudno jednoznacznie wskazać, która karta może mieć wyraźną przewagę. Każdy z modeli ma po jednej istotnej przewadze w stosunku do oponenta - w przypadku Radeona jest to aż 36 jednostek przetwarzania pikseli. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę to, iż GeForce ma ich tylko 20. Druga strona medalu to 16 potoków renderingu karty NVIDII, a 12 w modelu ATI. Co jest istotniejsze - jednostki pixel shader czy renderingu? Trudno powiedzieć, i to i to. W przypadku kart wolniejszych, większą rolę odgrywają jednostki przetwarzania pikseli, wynika to z kodu gier, które wykorzystują ich możliwości. Sytuacja ta zmienia się jednak w kartach szybszych, które z założenia przeznaczone są do grania w wyższych rozdzielczościach, a tu większa ilość jednostek ROP wyraźnie przyczynia się do poprawy osiągów. Który wariant okaże się w naszym pojedynku lepszy, pokażą rzeczywiste testy. Aby uzupełnić opis kluczowych cech architektury nowych kart ATI należy dodać, że wyposażone są w 256 MB pamięci GDDR3 korzystających z 256-bitowego interfejsu. Karty wymagają podłączenia dodatkowego zasilania za pośrednictwem 6-pinowej wtyczki PCI Express. Sam procesor RV570 wykonany jest w nowym procesie 80 nm (pierwsze produkty 80 nm ATI to Radeon X1650 PRO i X1300 XT).

Wzorcowe, przygotowane przez ATI egzemplarze kart Radeon X1950 PRO wyposażone są w bardzo ciekawy układ chłodzenia. Radiator jest bardzo płaski, lecz wyjątkowo długi, pokrywa praktycznie całą powierzchnię laminatu. Przywiera ściśle do procesora i pamięci.

Starcie w wadze średniej

Wzorcowa karta ATI Radeon X1950 PRO ma niski i bardzo długi radiator. Jest głośniejsza niż modele Asusa i PowerColor

Element absorbujący ciepło wykonano z miedzi, a komórki z których się składa, są ciekawie wyprofilowane. Na końcu karty znajduje się niewielki wentylator, który obracając się wymusza obieg powietrza wydmuchującego ciepło przez wspomniane nietypowe "żeberka" radiatora. Karta pracuje niestety dość głośno. Nie będziemy jej jednak bliżej opisywali i nie używaliśmy jej do testów. Na szczęście praktycznie w dzień premiery otrzymaliśmy od producentów modele "sklepowe", które co nas zaskoczyło wyposażono w ciche układy chłodzenia. Testowaliśmy zatem karty firm PowerColor i Asus.