Starcraft 2: Wings of Liberty - test wersji beta

Dzięki kilku tygodniom testowania Starcraft 2: Wings of Liberty beta wiemy jak w maju zaprezentuje się finalna wersja drugiej części kultowego RTS-a. Fanów Starcrafta czeka wielki powrót do ich ulubionego tytułu. Argumenty? Poznacie zapoznając się z naszymi wrażeniami z zabawy w Starcraft 2: Wings of Liberty beta.

Starcraft 2: Wings of Liberty beta daje możliwość zabawy jedynie w trybie wieloosobowym. Kampania dla pojedynczego gracza ma być odejściem od typowego "zbuduj bazę i zniszcz wroga" - miałem okazję zobaczyć dwie misje w czasie Gamescom 2009 i muszę przyznać, że jest to świetna odskocznia od typowych RTS-owych schematów. Według zapewnień Blizzarda, kampania jest już kompletna, trwają ostatnie testy związane z jej poziomami trudności. Wings of Liberty nie będzie jednak zawierało wątków fabularnych dla wszystkich ras (będzie to inaczej rozwiązane niż w StarCraft, czy WarCraft III). Tym razem wszystko będzie skupione na działaniach Terran z dodatkową mini-kampanią Protossów. Pełnoprawne kampanie dla Protossów i Zergów pojawią się w zapowiedzianych już jakiś czas temu dodatkach do gry (pierwszy dodatek będzie zatytułowany "Heart of the Swarm", drugi zaś "Legacy of the Void").

Battlenet 2.0

Nowa odsłona Battle.net to jeden z głównych powodów dla których beta StarCraft II pojawiła się ze sporym opóźnieniem. Niektórzy uważają, że prace nad nim to strata czasu, jednak plany Blizzarda związane z nim są naprawdę imponujące.

Zacznijmy od aspektu socjalnego. Na nowym Battle.net można dodawać do listy dwa rodzaje znajomych - tych, których poznamy w czasie gry lub tzw. "Real ID." Czym jest ta druga opcja? Jest to rodzaj dwustronnie potwierdzanej znajomości, która pozwala na większy wgląd w to co robi druga osoba, ale również daje możliwość komunikowania się między grami Blizzarda obsługiwanymi przez Battle.net - jak na razie będą to jedynie StarCraft II i World of Warcraft (w przyszłości również Diablo III i inne niezapowiedziane tytuły nad którymi pracuje Blizzard). Nowa platforma posiada również zintegrowany Voice Chat, który pozwoli na swobodną komunikację bez potrzeby korzystania z dodatkowych programów.

Na samym początku naszej przygody z Battle.net zagramy kilka gier, które sprawdzą poziom naszych umiejętności - po ich rozegraniu gracz zostaje przydzielony do odpowiedniej ligi. Blizzard zdaje sobie sprawę, że mierzenie się z przeciwnikami grającymi sprawnie jak komputer, nie przynosi "zwykłym śmiertelnikom" zbyt wiele radości, dlatego umieści graczy w takich ligach, żeby mogli współzawodniczyć z osobami na podobnym poziomie. Oczywiście nowy Battle.net to nie tylko typowe rozgrywki PvP, ale również tryby takie jak Co-op Versus AI (gracze przeciwko komputerowi), Challenges (wyzwania) i lubiane przez wszystkich Custom Games tworzone przez innych graczy.

Starcraft 2 - galeria