Stare Windowsy są dziurawe. I tak zostanie...

Microsoft ostrzegł użytkowników, że w systemach Windows 98, 98 SE oraz ME wykryto poważne luki w zabezpieczeniach. Co gorsza, w związku z rychłym zakończeniem okresu świadczenia wsparcia technicznego dla tych produktów, koncern nie zamierza załatać dziur.

Problem związany jest z Windows Explorerem - z informacji dostarczonych przez Microsoft wynika, że aplikacja w pewnych okolicznościach może nieprawidłowo obsługiwać obiekty COM (Component Object Model). To zaś może zostać wykorzystane przez przestępców do zdalnego przejęcia pełnej kontroli nad systemem.

Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że do załatania luki w systemach niezbędne byłoby wprowadzenie gruntownych zmian do architektury systemu. Biorąc pod uwagę to, a także fakt, iż jutro kończy się okres świadczenia wsparcia technicznego wymienionych powyżej systemów, Microsoft zdecydował, że nie będzie przygotowywał patcha usuwającego błąd. Nie bez znaczenia jest również z pewnością fakt, iż liczba użytkowników Windows 98, 98 SE oraz ME jest już niewielka (i wciąż maleje).

Koncern dostarczył za to użytkownikom wskazówki, umożliwiające zabezpieczenie systemu - powinni oni zainstalować firewall (o ile do tej pory tego nie zrobili) i włączyć filtrowanie ruchu na porcie TCP 139.