Stare i nowe w tandemie

ASRock, znany głównie z produkcji tanich i uniwersalnych modeli płyt głównych, poszerza swoją ofertę o kolejny model. P4 Combo to jedna z nielicznych konstrukcji obsługująca procesory Intela kompatybilne z gniazdami mPGA478 i LGA775 (FSB 400/ 533/ 800 MHz)

Płyta wykorzystuje chipset starszej generacji Intel 848P, pozbawieni więc jesteśmy m.in. najnowszej magistrali PCI Express (karty graficznej PCI Express x16) czy też obsługi drugiej generacji pamięci DDR SDRAM. Dla wielu użytkowników szukających tanich rozwiązań nie powinien to być duży problem. Odpowiedniki kart graficznych PCI Express x16 na AGP 3.0 w grach są równie wydajne, a kosztują dużo taniej. Podobnie jest z pamięciami - nowsze moduły potrafią być prawie dwukrotnie droższe, a różnica w wydajności przy zastosowaniu procesora z magistralą 800 MHz jest znikoma, czasem wręcz na korzyść starszej generacji pamięci DDR SDRAM PC 3200. W wyposażeniu płyty nie znajdziemy dwukanałowego kontrolera pamięci, stąd jej przepustowość jest stosunkowo niższa (około 40 procent).

ASRock pozwala na montaż czterech urządzeń IDE i dwóch Serial ATA. Obsługa nie jest zbyt intuicyjna, po zastosowaniu procesora nowszej generacji trzeba przestawiać liczne zworki. Przed taką operacją warto dokładnie zapoznać się z dołączoną instrukcją. Standardowo płyta główna obsługuje starszą generację procesorów kompatybilnych z gniazdem 478 (zworki 1-2), współpraca z nowszą wymaga przestawienia zworek w pozycję 2-3. Płytę wyposażono w cztery złącza PCI i dwa sloty pamięci (obsługuje maksymalnie 2 GB), ma aż osiem gniazd USB 2.0. Jedna z ciekawszych konstrukcji, dla wielu atrakcyjna z uwagi na niską cenę (206 zł) i uniwersalność zastosowań.

Cena 206 zł

Więcej: http://www.sirius.pl


Zobacz również