Stare systemy DRM nie działają w Windows 10

Kompatybilność wsteczna to z pewnością dla wielu z Was ważna sprawa. Jeśli chodzi o sterowniki czy aplikacje Windows 10 radzi sobie bardzo przyzwoicie. Sterowniki oraz zdecydowana większość aplikacji stworzonych dla systemu Windows Vista czy nawet XP bez większych problemów działa na najnowszej wersji okienek. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku oryginalnych kopii starszych gier do których też czasem chcielibyśmy wrócić.

Kiedy na rynku nie było jeszcze cyfrowych platform dystrybucji gier takich jak Steam, Origin czy Uplay gry były sprzedawane na nośnikach CD lub DVD - i stosowano autorskie systemu zabezpieczeń mające uniemożliwić (lub znacząco utrudnić) kopiowanie takich płyt. Bardzo popularne były systemy SecuROM oraz SafeDisc. Ten drugi jest już od kilku lat nie rozwijany, jednak w dotychczasowych systemach Windows nie było problemów z jego działaniem - i bez większych trudności można było odświeżyć sobie starsze tytuły gier. Jeśli chodzi o SecuROM to było nim zabezpieczane wiele tytułów z lat 2003-2008 (więc jeszcze nie takich starych). Ten system także nie miał większych problemów z działaniem w dotychczasowych wersjach systemów Windows.

Starsze systemy DRM nie dla Windows 10

Starsze systemy DRM nie dla Windows 10

Tymczasem pracownik Microsoft w oficjalnym wywiadzie dla jednej z niemieckich telewizji internetowych potwierdził informację że Windows 10 blokuje niektóre wersje starszych systemów ochrony przed kopiowaniem nośników z grami komputerowymi. Chodzi tu o wszystkie wersje zabezpieczeń SafeDisc oraz niektóre wersje SecuROM. Blokadę argumentuje faktem, iż systemy te miały dostęp do wielu elementów systemu operacyjnego - i obecnie bez aktualizacji narażały by użytkowników na ataki wirusów.

Jakkolwiek by nie było jest to ze strony Microsoftu dość ryzykowny ruch, uderzający tylko w posiadaczy oryginalnych kopii wielu gier z lat 1999-2008. Lista gier zabezpieczonych zablokowanymi systemami jest długa - można ją przejrzeć np. tutaj .

Jeśli oryginalne kopie nie działają w Windows 10 użytkownicy mają dwa wyjścia:

  • Ponowny zakup gry w wersji cyfrowej
  • Skorzystanie z tzw. cracka - czyli dodatku do gry omijającego zabezpieczenie DRM, stosowanego w przypadku pirackich kopii

Co wybierze użytkownik zainteresowanymi starszymi tytułami gier? I czy w ogóle wybierze Windows 10? To pytanie na które odpowiedzieć sobie powinien sam Microsoft. Pewne jest jednak jedno - po raz kolejny ucierpieli właściciele legalnych kopii.