Starfield - premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co już wiemy [01.12.2021]

Wszystko co musisz wiedzieć na temat nowego, kosmicznego RPG od twórców serii The Elder Scrolls i Fallout - Bethesdy.


Starfield jest bohaterem branżowych plotek od lat. Bethesda – twórcy gry, niechętnie wypowiada się na temat tego owianego tajemnicą projektu. Informacji na temat tego rewolucyjnego RPG mamy bardzo niewiele. Udało nam się jednak zebrać wszystko, co obecnie wiemy na temat Starfield. Sprawdźcie, co tym razem przygotowała dla nas Bethesda.

Starfield – RPG nowej generacji

Starfield przedstawiany jest jako gra RPG nowej generacji. Przedstawiciele Bethesdy niejednokrotnie określali go również mianem "największej i najbardziej ambitnej produkcji w historii firmy", a także "nowej kosmicznej epopei". Warto tu podkreślić, że jest to pierwsza nowa marka Bethesda Game Studios od 25 lat! Legendarne już studio zajmowało się w ostatnich dekadach głównie rozwijaniem serii The Elder Scrolls i Fallout.

Zobacz również:

  • Na The Elder Scrolls VI poczekamy bardzo długo
  • The Elder Scrolls 6 - plotki i fakty. Co wiemy o nowej grze Bethesdy [29.12.2021]
  • Gry inspirowane planszówkami w doskonałych cenach na GOG.com

Włodarze Bethesdy doszli do wniosku, że posiadają już uznane cykle umiejscowione w światach fantasy i „postapo”, więc w przypadku Starfield postanowili polecieć w komos. Klimat Sci-Fi był to tej pory obcy Bethesdzie, ale jak pokazuje nam znakomita trylogia Mass Effect od Bioware, zapotrzebowanie na tego typu produkcje jest ogromne.

Najwięcej oficjalnych informacji na temat gry uzyskaliśmy z wypowiedzi Todda Howarda – głównego reżysera gry i jednego z najbardziej doświadczonych pracowników Bethesdy. W jednym z wywiadów zdradził on, że wciąż ciężko mu określić czym dokładnie jest Starfield. W dużym uproszczeniu jest to gra Sci-Fi RPG dla jednego gracza, ale zdaniem dewelopera nie oddaje to do końca prawdziwej głębi produkcji.

starfield

Warto też dodać, że Starfield powstaje już niemal dekadę, choć oficjalnie został zapowiedziany dopiero w 2018 roku. Przedstawiciele Bethesdy przyznali, że pierwsze prace nad tytułem (głównie koncepcyjne) rozpoczęto już w okolicach 2012 roku. Rozwój Starfiled ruszył „pełną parą” jednak dopiero po premierze gry Fallout 4, czyli w okolicach 2015 roku.

Starfield – rozgrywka

Choć na temat rzeczywistej rozgrywki w Starfield wciąż wiemy niewiele, to śmiało możemy założyć, że gra zaoferuje nam zarówno widok z perspektywy pierwszej, jak i trzeciej osoby oraz ogromną swobodę podczas eksploracji i zabawy. Wspomniany już Todd Howard potwierdził, że choć Starfield posiadać będzie wiele elementów z innych gier producenta i zawiera "DNA Bethesdy", to możemy liczyć na wiele nowatorskich rozwiązań i systemów.

Nie chcę mówić ani tak, ani nie, bo nie wiem, co to znaczy dla ciebie czy kogokolwiek, kto to przeczyta... Jest inna (Starfield w porównaniu do The Elder Scrolls i Fallout – przyp.red), ale jeśli usiądziesz i zagrasz, rozpoznasz ją jako coś, co stworzyliśmy właśnie my. To ma w sobie nasze DNA (Bethesdy – przyp.red.). Ma rzeczy, które lubimy - Todd Howard, Bethesda, reżyser Starfield.

Kluczową rolę podczas rozgrywki w Starfield mają odgrywać podróże kosmiczne. Co ciekawe, nie będzie to jedynie kosmetyczny dodatek, ale rdzeń zabawy. Podczas targów E3 2019 Todd Howard przyznał, że w uniwersum gry loty kosmiczne będą tak samo trudne i ryzykowne jak podróże lotnicze w latach 40-tych ubiegłego wieku.

Chcę powiedzieć, że podróżowanie w kosmosie w naszej grze jest jak lot w latach 40-tych - jest niebezpieczne. Podróże i eksploracja wciąż są niebezpiecznie, a mimo to wielu ludzi to robi - Todd Howard, Bethesda, reżyser Starfield.

Chcąc zapewnić jak największy realizm pewnych elementów produkcji, Howard wraz ze swoim zespołem odwiedził firmę Elona Muska – SpaceX, w celu przeprowadzenia badań i poszukiwania inspiracji dla Starfield. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób te inspiracje się objawią.

starfield

Materiały koncepcyjne Starfield

Możemy zatem raczej zapomnieć o poziomie rozwinięcia technologicznego rodem z cyklu Mass Effect czy Star Trek. Starfield zaoferuje nam zupełnie inne doznania. Najprawdopodobniej to my – gracze, będziemy pionierami podróży kosmicznych.

Starfield – trailer i gameplay

Pierwszy, i jak na razie jedyny, zwiastun Starfield otrzymaliśmy w 2018 roku, podczas targów E3. Wówczas Bethesda po raz pierwszy oficjalne przyznała, że Starfield jest w produkcji. Niestety, nie zdradza nam on zbyt wile na temat samej produkcji.

Starfield tylko na Xbox i PC, a co z PlayStation?

W ubiegłym roku branżą gier wstrząsnęła wiadomość o tym, że Microsoft, za blisko 7,5 miliarda dolarów, przejmuje spółkę Zenimax Media (właścicieli Bethesdy). Po kilku miesiącach cała transakcja dobiegła końca i Bethesda oficjalnie wchodzi już w skład wewnętrznych zespołów Microsoftu. Automatycznie zaczęto plotkować o dalszych losach wielu popularnych serii na konsolach konkurencji (Sony, Nintendo). Warto tu przypomnieć, że do Bethesdy należą m.in. takie marki jak: DOOM, Wolfenstein, The Elder Scrolls, Fallout czy Starfield. Phil Spencer – lider Xbox'a, nie ukrywa, że chce, aby wszystkie gry Bethesdy debiutowały w przyszłości wyłącznie na platformach wspierających abonament Xbox Game Pass. Obecnie są to konsole Xbox (Xbox One oraz Xbox Series X / S), PC-ty, a także urządzenia mobilne z Androidem.

starfield

Co więcej, doświadczony leakster i branżowy insider - Rand Al Thor, przyznał, że dotarł do bardzo wiarygodnych źródeł, z których dowiedział się nieco nowych informacji na temat dostępności Starfield na konsolach PlayStation. Autor wiadomości twierdzi, że Starfield będzie tytułem na wyłączność konsol Xbox i usługi Game Pass.

Zostałem poinformowany, przez bardzo wiarygodnych ludzi, że Starfield jest w 100% ekskluzywną grą na Xboxa. Nawet się o to założyłem, a ja nie zakładam się, jeśli nie wiem, że jestem gotów się założyć. Więc jestem naprawdę, naprawdę pewny, że Starfield zostanie wydany tylko na Xboxa, kiedy to nastąpi. Powiedziano mi również, że Microsoft stara się jak może, aby gra ukazała się w te święta. Naprawdę chcą, aby Starfield ukazał się w te święta. Gra jest w zasadzie jakby skończona - jest teraz w trybie usuwania błędów, bardzo podobnym do Halo Infinite - Rand Al Thor.

Starfield - data premiery

Premiera Starfield została już ujawniona przez Microsoft i Bethesdę. Wyczekiwany RPG od twórców The Elder Scrolls i Fallout zadebiutuje 11 listopada 2022 roku. Gra trafi wyłącznie na PC i konsole Xbox Series X/S.

Starfield - premiera, wymagania, gameplay. Sprawdź, co już wiemy [01.12.2021]

Aktualizacja 1 (21.10.2021) - Starfield na nowym trailerze

Długo kazała nam Bethesda czekać na nowe informacje odnośnie Starfield. Bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi otrzymaliśmy nowy trailer produkcji, który przybliża nam frakcje występujące w grze. Z opublikowanego materiału dowiadujemy się, że gracze wcielą się w nowego członka organizacji o nazwie Konstelacja, której celem jest odkrywanie i zgłębianie tajemnic Drogi Mlecznej. Podczas swoich podróży udamy się do Settled Systems (Zasiedlonych Układów) - rejonu galaktyki, który będzie główny teatrem zdarzeń w Starfield.

W grze nie zabraknie charakterystycznych dla gier Bethesdy frakcji. Dwie główne z nich to: Zjednoczone Kolonie oraz Kolektyw Wolnych Gwiazd. Choć obecnie trwa między nimi pokój, to nie zawsze tak było. W 2310 roku, zaledwie 20 lat przed wydarzeniami ze Starfield doszło do krwawej wojny pomiędzy rzeczonymi frakcjami. Ponieważ żadnej z nich nie udało się osiągnąć wyraźniej przewagi, zdecydowano się na zawarcie traktatu pokojowego.

Przemierzanie galaktyki nie będzie należało do najbezpieczniejszych zadań. W Starfield pojawi się wiele mniejszych, z reguły wrogo nastawionych do graczy frakcji jak: najemnicy Ekliptyki, piraci Karmazynowej Floty, czy religijni fanatycy Rodu Va’ruun.

Aktualizacja 2 (12.01.2021) - Starfield na nowym obszernym materiale

Do premiery Starfield pozostało jeszcze wiele długich miesięcy. Największa produkcja Bethesdy od ponad dekady jest już na ostatniej prostej, nic zatem dziwnego, że deweloper chce nas dobrze przygotować do swojej nowej produkcji. Choć nie mieliśmy jeszcze okazji zobaczyć, jak prezentuje się gameplay ze Starfield, to w ostatnich miesiącach producent coraz śmielej prezentuje nam materiały odnośnie gry. Bethesda zaprezentowała pierwszy odcinek z serii „Do gwiazd”, w której deweloperzy Starfield będą nam opowiadać o grze i ujawniać jej sekrety. Tym razem swoją wizję przedstawią nam: Todd Howard (dyrektor gry), Angela Browder (dyrektor studia) i Matt Carofano (dyrektor artystyczny).

Kolejne odcinki z serii „Do gwiazd” mają ukazywać się regularnie w nadchodzących miesiącach.

To na razie wszystko, co udało nam się dowiedzieć na temat Starfield. Możecie być pewni, że gdy tylko dotrzemy do nowych informacji, to od razu damy wam znać.

Zobacz również: Far Cry 6 – premiera, rozgrywka, wymagania. Wszytko co musisz wiedzieć