Starlink – gwiezdny pociąg nad Polską jeszcze dziś w nocy! Nie przegap

Dziś w nocy na polskim niebie będzie można obserwować sznur satelitów Starlink, należących do Space X. Tym razem nie trzeba czekać do 5 nad ranem.

Jak zwykle satelity Starlink wzbudzają żywe zainteresowanie i nie chodzi to o internet satelitarny, który dzięki nim funkcjonuje. Puki co, stanowią one niezwykłą atrakcję dla wszystkich obserwujących nocne niebo podczas ich przelotu, ponieważ układają się w linie, wyglądającą jak gwiezdny pociąg. Nic więc dziwnego, że wiele osób z niecierpliwością czeka na ich kolejny przelot.

Starlink, satelity, SpaceX, gwiezdny pociąg, kosmiczny pociąg, kosmos, sznur satelitów, polska, niebo, elon musk, nocne niebo, dziś, widowisko, starlinki, kolejny przelot, partia,

Już dziś w nocy będziemy mieli możliwość obejrzeć ponownie widowisko z tej serii. Kolejna partia Starlinków (licząca standardowe 60 sztuk) została bowiem wystrzelona dziś nad ranem. Jeśli jednak nie mieliście możliwości ich zobaczenia, to nic straconego – dziś w nocy będzie miał miejsce kolejny przelot kosmicznego pociągu.

Gdzie i kiedy obserwować gwiezdny pociąg nad Polską

Zazwyczaj, możliwość zobaczenia sznura satelitów Starlink nad polskim niebem przypada na godziny bardzo wcześnie nad ranem, pomiędzy 4.00 a 5.00. Teraz jednak jest nieco inaczej, ponieważ nad centralną Polską kulminacja widowiska rozpocznie się już parę sekund po 3 w nocy i będzie trwała zaledwie kilka, za to intensywnych w widoki minut. Mieszkańcy pozostałych obszarów kraju natomiast, powinni wziąć około dziesięciominutową poprawkę na ten termin.

Starlink, satelity, SpaceX, gwiezdny pociąg, kosmiczny pociąg, kosmos, sznur satelitów, polska, niebo, elon musk, nocne niebo, dziś, widowisko, starlinki, kolejny przelot, partia,

Jeśli pogoda dopisze i nocne niebo będzie mało zachmurzone, to powinniśmy też wiedzieć, iż najlepiej obserwować przelot pociągu z daleka od miejskich świateł. Co więcej, pamiętajmy, aby przed samym wydarzeniem dać naszym oczom chwilę na przyzwyczajenie do ciemności, inaczej możemy przegapić najważniejszy moment widowiska.