Starlinki – kolejna partia satelitów startuje już dziś. Będzie widoczna nad Polską

SpaceX i wysyłane przez firmę Starlinki nabierają coraz większego rozpędu. Już jutro wystartuje kolejna rakieta z satelitami, które będę widoczne na polskim niebie.

Satelitów Starlink nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a ich kolejne przeloty stały się już czymś wręcz naturalnym. Nie zmienia to faktu, że widowisko to jest imponujące i za każdym razem wzbudza ogromne emocje. Kolejny start rakiety Falcon 9 z satelitami na pokładzie odbędzie się już dziś nad ranem.

Starlink, SpaceX, Elon Musk, Starlinki nad Polską, Falcon 9, orbita ziemska, internet satelitarny, misja kosmiczna, przelot nad polską,

W marcu zaplanowane jest wysłanie łącznie trzech kolejnych partii Starlinków na orbitę okołoziemską. Pierwszy z lotów już się odbył, kolejny wyruszy dziś w nocy. Według wcześniejszych ustaleń, Starlink-21, czyli jak sama nazwa wskazuje - 21 misja wysłania satelitów na orbitę, miała się odbyć w nocy z 8 na 9 marca 2021 roku. Termin ten został jednak nieznacznie przesunięty (zaledwie o jeden dzień), a niosący Starlinki Falcon 9 ponownie wzbije się w powietrze już tej nocy. Start rakiety planowany jest dokładnie o godzinie 3.58 nad ranem, 10 marca czasu polskiego.

Starlink nad Polską

Przelot tzw. kosmicznego pociągu będzie można obserwować także nad Polską. Oczywiście jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Jak zwykle niestety, należy nastawić budzik na bardzo wczesną godzinę i uzbroić się w kubek mocnej kawy, bowiem przelot powinien być widoczny już dwadzieścia minut po starcie rakiety, czyli około 4.18 nad ranem. Starlinki powinny być widoczne przez, mniej więcej pięć minut.

W skład najnowszego kosmicznego pociągu wchodzi 60 urządzeń, a kolejne zostaną wystrzelone jeszcze w tym miesiącu. Konkretna data nie została jednak jeszcze ustalona i podana. To jednak nie jedyne opóźnienia firmy SpaceX, NASA ogłosiło przesunięcie także misji załogowej Crew Dragon, która ma dotrzeć do Międzynarodowej Agencji Kosmicznej dzięki rakiecie Falcon 9.

Starlink, SpaceX, Elon Musk, Starlinki nad Polską, Falcon 9, orbita ziemska, internet satelitarny, misja kosmiczna, przelot nad polską,

Satelity Starlink gotowe do wylotu również robią wrażenie

Warto przypomnieć, że celem misji SpaceX oraz jej właściciela Elona Muska jest utworzenie satelitarnego internetu, który będzie dostępny na praktycznie całej kuli ziemskiej. Internet Starlink udostępniony jest też od niedawna w Polsce, ale trzeba przygotować się na spory wydatek.