Starożytna harfa wydała wirtualne brzmienie

Naukowcy zaangażowani w projekt badawczy ASTRA przy wydatnej pomocy internautów odtworzyli dźwięk antycznego instrumentu strunowego - epigonionu.

Epigonion to instrument przypominający dzisiejszą harfę, używany w antycznej Grecji. Od tysięcy lat nikt jednak nie słyszał jego brzmienia. Wzięli go na celownik członkowie projektu ASTRA (Ancient Instruments Sound/Timbre Reconstruction Application), który zajmuje się właśnie odtwarzaniem dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne wykorzystywane w starożytności.

Algorytmy i równania wykorzystywane w matematycznej metodzie syntezy dźwięku symulują fizyczne źródło dźwięku. Ten zaś jest generowany w oparciu o parametry opisujące materiały wykorzystane do budowy instrumentu oraz interakcję użytkownika z nim.

Ponieważ jednak opisywana metoda wymaga wielkich mocy obliczeniowych - komputer z procesorem Pentium IV 1,6 GHz i 521 MB pamięci RAM musiałby pracować nieprzerwanie przez ponad 4 godziny, aby właściwie zreprodukować 30-sekundową próbkę dźwięku - badacze poprosili o pomoc internetową społeczność. Stworzyli oni sieć o nazwie GEANT2 - mógł do niej przystąpić każdy, kto chciał użyczyć projektowi zasobów swojego komputera.

Posłuchaj, jak brzmiał epigonion

Więcej informacji: Projekt ASTRA


Zobacz również