Starsze aplikacje skorzystają z wielu rdzeni CPU?

Inżynierowie firmy Intel opracowali technologię umożliwiającą starszemu oprogramowaniu wykorzystanie możliwości procesorów wielordzeniowych.

PC World Testy - procesory

Technologia nosi nazwę "Anaphase". Powstała w barcelońskim laboratorium Intela, a zaprezentowano ją w czasie zorganizowanej w Brukseli imprezy [email protected] Europe.

Jest to sprzętowo-programowe rozwiązanie, dzięki któremu ma wzrosnąć wydajność przetwarzania danych w aplikacjach jednowątkowych, nie wykorzystujących możliwości oferowanych przez nowoczesne, wielordzeniowe procesory.

Z przyszłymi procesorami może być zintegrowany tzw. międzyrdzeniowy moduł spójności pamięci (Inter-Core Memory Coherency Module). Jednostka IMCM odpowiadać by miała m.in. za aktualizację stanu pamięci zgodnie z kolejnością instrukcji i wykrywanie dostępu do pamięci. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Intela, w module znalazłyby się też "mechanizmy punktów kontrolnych oraz przywracania stanu niezbędne do wykonywania podzielonych aplikacji na wielu rdzeniach."

Sposób integracji technologii z produkowanymi w przyszłości procesorami nie został jednak jeszcze opracowany.

Pierwsze testy nowej technologii wypadły pomyślnie - symulowane testy porównawcze 12 SpecFP i 12 SpecInt w ramach benchmarku SPEC 2006 - wykazały wzrost wydajności obsługi aplikacji o od 31- 41% (w zależności od liczby rdzeni) w stosunku konfiguracji bez technologii Anaphase.

Więcej informacji o technologii "Anaphase" znaleźć można tutaj (plik PDF).