Start z 1,4 GHz

Pierwsze modele nowej rodziny układów intelowskich będą miały częstotliwość 1,4-1,5 GHz, a więc o około 40-50 procent szybszy zegar niż najwydajniejsze procesory dostępne obecnie. Być może, jeszcze w 2001 roku pojawi się wersja 2 GHz - działający prototyp takiego układu Intel zademonstrował pod koniec sierpnia.


Pierwsze modele nowej rodziny układów intelowskich będą miały częstotliwość 1,4-1,5 GHz, a więc o około 40-50 procent szybszy zegar niż najwydajniejsze procesory dostępne obecnie. Być może, jeszcze w 2001 roku pojawi się wersja 2 GHz - działający prototyp takiego układu Intel zademonstrował pod koniec sierpnia.

Pentium 4 będą początkowo wytwarzane z wykorzystaniem technologii 0,18 µm, ale już w połowie przyszłego roku Intel zacznie przechodzić na technologię 0,13 µm. Można oczekiwać, że pierwsze modele komputerów wyposażonych w nowe procesory pojawią się na rynku jeszcze przed końcem tego roku.

Częstotliwość najbardziej przyciąga uwagę użytkowników, ale rzeczywista wydajność peceta zależy również od innych czynników. Dlatego warto zauważyć, że Pentium 4 są procesorami nowej generacji, znacznie różniącymi się od dotychczasowych konstrukcji.

Nie tylko zegar...

Pentium 4 mają nową, zaprojektowaną od podstaw architekturę, nazwaną przez Intela NetBurst, która została przystosowana do wydajnego przetwarzania danych multimedialnych - strumieni wideo lub audio, e-biznesu, telefonii, systemów zarządzania wiedzą oraz do szybkiego wykonywania algorytmów szyfrowania/deszyfrowania informacji, umożliwiających bezpieczne przesyłanie danych w sieciach i Internecie, a w szczególności, w bogatych w dane transmisji w układach peer-to-peer, ostatnio coraz bardziej popularnych "za sprawą" napster.com. Układy mają rozszerzony zestaw instrukcji do obsługi tych funkcji, ale ich wykorzystanie będzie wymagało odpowiednio przystosowanego oprogramowania. Przy uruchamianiu starszych wersji programów wzrost wydajności będzie ograniczony.

Architektura NetBurst zawiera kilkanaście specjalizowanych podsystemów, wśród których szczególnie ważne są Rapid Execution Engine - rozwiązanie umożliwiające pracę rdzenia procesora (a więc wykonywanie obliczeń - w tym szczególnie podstawowych) z częstotliwością dwukrotnie wyższą niż pozostałe części układu oraz Advanced Dynamic Execution umożliwiający wykonywanie przez procesor poleceń w optymalnej dla całkowitej wydajności kolejności - najczęściej różnej od "wnioskowanej" przez kompilator/asembler. Zawierający 42 mln tranzystorów procesor został wyposażony w 400 MHz szynę danych, a więc trzy razy wydajniejszą niż ta, którą wykorzystują Pentium III, 256 KB zintegrowanej pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz w nową wersję rozszerzenia Version 2 Streaming SIMD (Single Instruction Multiple Data) Extension radykalnie zwiększającej liczbę odtwarzanych ramek w aplikacjach wideo. Pierwszym zestawem układów wspomagających (chipset) Pentium 4 będzie i850 (Tehama), a w pierwszej połowie 2001 roku ma się pojawić kolejny chipset - Almador.

Oprócz tego producenci płyt głównych i komputerów będą musieli zasadniczo zmodyfikować konstrukcję sprzętu przeznaczonego do instalacji Pentium 4 - m.in. Intel przewiduje konieczność stosowania specjalnego systemu chłodzenia oraz płyt o konstrukcji co najmniej sześciowarstwowej.

Ile kosztuje wydajność

Zdaniem Berta McComasa z InQuest Market Research, premierowe ceny Pentium 4 będą wyjątkowo niskie - około 700-800 dolarów, a więc mniej, niż obecnie kosztują najwydajniejsze wersje Pentium III 1 GHz. Nie oznacza to jednak, że komputery z Pentium 4 będą tanie. Intel przewiduje, że procesor ten znajdzie zastosowanie w modelach za przynajmniej 2 tysiące dolarów.

W efekcie Pentium 4 będzie instalowane początkowo w bogato wyposażonych modelach PC i stacjach roboczych przeznaczonych dla domowych entuzjastów lub osób profesjonalnie zajmujących się edycją grafiki, dźwięku i wideo, które będą skłonne zapłacić względnie wysoką cenę za wzrost wydajności systemu.

Trudno obecnie ocenić, jakie będzie praktyczne zwiększenie mocy w komputerach z Pentium 4. Pierwsze informacje na ten temat nie są jednoznaczne. Jedna z japońskich firm, oferująca oprogramowanie do kodowania plików dźwiękowych MP3, przeprowadziła testy, które wykazały, że prototyp komputera z Pentium 4 1,4 MHz miał wydajność tylko o 18 procent wyższą od systemu wyposażonego w Athlon 1 GHz. Natomiast Intel zademonstrował zoptymalizowaną do Pentium 4 wersję programu do przeglądania obiektów trójwymiarowych - Cycore Cult3D Interactive - która pracowała o 70 procent wydajniej niż w komputerze z Pentium III 1 GHz.

Trzeba też przyznać, że już prezentowane przez Intela prototypowe systemy z Pentium 4, w których uruchomiono wersje beta gier komputerowych wykorzystujących grafikę trójwymiarową i możliwości nowego procesora, wywołują duże wrażenie. Choć nie ulega wątpliwości, że premierze Pentium 4 będą towarzyszyły premiery oprogramowania przystosowanego do nowej platformy, ale na wzrost wyboru, dostępności i popularyzację nowych wersji gier na pewno trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Tańsze komputery PC?

Modyfikacja architektury nowych procesorów może umocnić dominację Intela na rynku najwydajniejszych układów dla PC, osłabioną ostatnio przez AMD. Ale trudno oczekiwać, żeby Pentium 4 szybko trafiło na rynek masowy. Wiadomo, że Intel zamierza dalej rozwijać linie układów Pentium III i Celeron. Natomiast korzystnym dla użytkowników efektem wprowadzenia Pentium 4 będzie na pewno spadek cen tych procesorów. Zgodnie z tradycją powinien on również spowodować zmniejszenie cen układów AMD.

Jeśli więc nie zdecydujesz się na zakup PC z najnowszym procesorem Intela, na pewno możesz liczyć na niższą cenę modeli wyposażonych w Pentium III, Celeron, Athlon lub Duron.