Staruszek Bill, czyli 50 lat minęło...

38 lat temu urodził się John Romero, współzałożyciel firmy id Software oraz Julia Roberts, amerykańska aktorka. 42. urodziny obchodzi Eros Ramazotti, włoski piosenkarz, a 57 lat kończy Krzysztof Materna - znany polski satyryk. Ale to nie oni będą bohaterami tego artykułu. 28 października swoje 50. urodziny obchodzi jeden z najważniejszych ludzi w historii informatyki - Bill Gates, twórca potęgi Microsoftu. Z okazji okrągłego jubileuszu postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jego życiorysowi i zapytaliśmy Polaków (m.in. Kayah i Olafa Lubaszenkę) czego mu życzą. Spróbowaliśmy też wybrać odpowiedni bukiet oraz porozmawialiśmy ze znanym warszawskim cukiernikiem o tym, jaki tort byłby najodpowiedniejszy na tego typu okazję. Skontaktowaliśmy się też z wróżką i dowiedzieliśmy się czegoś o przyszłości Gatesa... Niestety, nie wybieramy się na przyjęcie urodzinowe: w polskim oddziale firmy poinformowano nas, że William III Gates swoje 50. urodziny będzie obchodził raczej w wąskim gronie.

Dzisiejszy Jubilat przyszedł na świat wieczorem (krótko po 21:00), 28 października 1955 r. w Seattle. Rodzice - William II (prawnik) i Mary (nauczycielka) - zgodnie z rodzinną tradycją nadali mu imię William III, ale dziś i tak wszyscy kojarzą zdrobniałą formę tego imienia - Bill. Mały Bill był drugim dzieckiem państwa Gatesów (ma dwie siostry).

Lata szkolne

Co Bill Gates dostanie od Microsoftu? Prawdopodobnie nic albo tylko jakiś drobny upominek czy uścisk dłoni. Od przedstawiciela polskiego oddziału firmy dowiedzieliśmy się, że współzałożyciel największej firmy software'owej na świecie swoje pięćdziesiąte urodziny będzie obchodził w rodzinnym gronie.

O chłopięcych latach Billa nie wiadomo zbyt wiele - wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że oto narodził się przyszły najbogatszy człowiek świata, nic więc dziwnego, że nie prowadzono kroniki jego żywota. Wiadomo, że uczęszczał do elitarnej Lakeside School.

Pierwsze konkretne informacje na temat jego młodych lat pochodzą z roku 1968 - kiedy to młody Bill Gates zaczyna interesować się informatyką (głównie za sprawą nauczycieli z Lakeside, którzy popularyzowali wśród uczniów tę nową dziedzinę nauki).

Gates na premierze MSN 8

Gates na premierze MSN 8

Wysiłki pedagogów nie pozostały bez rezultatu - programowanie wciągnęło nastoletniego Billa tak bardzo, że w 1969 r. stworzył wraz z kolegami (wśród nich znalazł się późniejszy współtwórca Microsoftu - Paul Allen) nieformalną grupę programistyczną - The Lakeside Programmers Group. Grupa działała na tyle sprawnie, że wkrótce potem Gates i Allen stworzyli minifirmę Traf-o-Data, która tworzyła programy dla administracji stanowej i szkół.

Przerwane studia

We wrześniu 1973 r. Gates rozpoczyna studia na wydziale matematyki Harvard University (niestety, rezygnuje z nich kilka lat później). Myli się jednak ten, kto sądzi że uniwersytet nie miał wpływu na życie Gatesa - nasz Jubilat poznaje tam pewnego młodzieńca, z którym współpracuje do dziś (aczkolwiek w tej chwili słowo "młodzieniec" nie do końca pasuje do tej osoby). Jest to Steve Ballmer.

Paul Allen i Bill Gates

Paul Allen i Bill Gates

Jeszcze tego samego roku Gates zaczyna pracę nad językiem Basic dla komputera Mids Altair. Kończy ją w 1975 r. - wtedy to wraz z Paulem Allenem zakłada firmę o nazwie "Micro-Soft" potem przemianowaną na "Microsoft".

W tym momencie rozpoczyna się historia Microsoftu. Pamiętać jednak należy, że dziś urodziny obchodzi Bill Gates, a nie gigant z Redmond - dlatego też nie będziemy rozpisywać się na temat koncernu. Zainteresowanych jego tematyką zachęcamy do zapoznania się z tekstem "Microsoft świętuje 30 urodziny".

Wracając do Gatesa - w lutym 1976 r. nasz bohater publikuje słynny "Otwarty list do hobbystów", w którym wyraża swoje głębokie niezadowolenie z faktu, że większość użytkowników korzysta z oprogramowania, za które nie zapłacili.

To wszystko wydarzyło się 28 października...

1492 - Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Kuby.

1868 - znany wynalazca Thomas Edison zaczął ubiegać się o swój pierwszy w życiu patent, elektryczną maszynę do głosowania.

1886 - prezydent Stanów Zjednoczonych, George Cleveland, mianował ofiarowaną przez Francuzów statuę "Statuą Wolności"

1918 - Czechosłowacja ogłosiła swoją niezależność od Austrowęgier i tego samego dnia w Zachodniej Galicji został utworzony nowy polski rząd.

1940 - Włochy wtargnęły przez terytorium Albanii do Grecji, dzień wkroczenia Grecji do drugiej wojny światowej.

1943 - postuluje się, że tego dnia miał miejsce "eksperyment Philadelphia", którego celem było uczynienie jednego ze statków niewidzialnym.

1948 - szwedzki chemik Paul Mueller otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycia związane z DDT, znanym owadobójczym środkiem, którego używania zaprzestano ze względu na jego gromadzenie się w organizmach ludzi i zwierząt.

1955 - urodził się Bill Gates, współzałożyciel firmy Microsoft.

1958 - Angelo Giuseppe Roncalli został wybrany papieżem, przyjął imię Jana XXIII.

1962 - Nikita Chruszczow oświadczył prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Johnowi Kennedy, że Rosjanie zdemontują wycelowane w USA rakiety na Kubie.

1963 - urodził się Eros Ramazotti, włoski piosenkarz.

1967 - urodził się John Romero, współzałożyciel firmy id Software oraz Julia Roberts, amerykańska aktorka.

1968 - w trakcie II Soboru Watykańskiego po 760 latach Kościół zrezygnował z oskarżania Żydów jako nacji o odpowiedzialność za śmierć Jezusa.

1974 - urodził się Joaquin Phoenix, portorykański aktor, znany m.in. z roli cesarza w filmie "Gladiator".

1988 - po wycofaniu pigułki aborcyjnej RU-486 z produkcji francuski producent Roussel Uclaf oświadczył, iż jest w stanie powrócić do jej wytwarzania.

1997 - na nowojorskiej giełdzie po raz pierwszy w historii sprzedano miliard akcji.

Źródło: Wikipedia.

Przeprowadzka do Seattle

Przez kolejne lata kierowana przez niego firma błyskawicznie się rozwija (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć we wspomnianym powyżej tekście) - w 1980 r. Microsoft przeprowadza się z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk do Seattle. Wszystko jest na dobrej drodze... Niestety, w 1983 r. u Paula Allena zdiagnozowana zostaje niebezpieczna choroba - ziarnica złośliwa (znana również jako choroba Hodgkina). Allen decyduje się na odejście z firmy.