Steam Deck - cena, premiera, gry. Wszystko co musisz wiedzieć o konsoli Valve

Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat przenośnej konsoli od Valve - Steam Deck.

Steam Deck (fot. Steam)

Steam Deck - co to jest?

Steam Deck jest przenośną konsolą do gier stworzoną przez Valve. Urządzenie pozwoli na uruchamianie gier z naszej biblioteki Steam na sprzęcie, który bardzo przypomina Nintendo Switch. Jest od niego jednak dużo bardziej rozbudowany. Można pokusić się na stwierdzenie, że Steam Deck jest tak na prawdę przenośnym komputerem. Będziemy mogli podłączyć do niego zewnętrzny monitor, mysz i klawiaturę, a nawet zainstalować Windowsa.

Podstawowym systemem operacyjnym Steam Decka będzie jednak nowa wersja SteamOS oparta na Linuxie. Dzięki narzędziu o nazwie Proton, bez problemu uruchomimy na nim gry stworzone dla systemu Windows.

Zobacz również:

 • Nintendo Switch i Steam Deck z konkurencją w postaci ASUS ROG Ally? Raczej nie w tej cenie...
 • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8
steam_deck

Steam Deck (fot. Steam)

Konsola pozwoli także na instalację innych klientów i uruchamianie gier z innych źródeł, takich jak m.in. Epic Games Store czy Xbox Game Pass. Jednym słowem, na Steam Deck zrobimy praktycznie wszystko to, co możemy zrobić na standardowym komputerze PC.

Steam Deck - specyfikacja

Procesor AMD Zen 2, 2,4-3,5 GHz
Karta graficzna AMD RDNA 2, 1-1,6 GHz
Pamięć RAM 16 GB
Dysk 64 GB/256 GB/512 GB
Ekran 7-calowy ekran dotykowy LCD
Rozdzielczość 1280x800
Częstotliwość odświeżania 60 Hz
Audio/łączność audio głosniki stereo, mini jack 3,5 mm, USB-C, Bluetooth
Łączność Wi-Fi, Bluetooth, USB-C Display Port
Wymiary 298x117,49 mm
Waga około 670 g
Slot na kartę pamięci microSD tak

Steam Deck - data premiery

Początkowo Steam Deck miał zadebiutować pod koniec ubiegłego roku. W lipcu 2021 ruszyła możliwość składania rezerwacji na nowy sprzęt Valve. Niestety ze względu na problemy związane m.in. z dostępnością mikrochipów, wysyłka pierwszej partii urządzeń została opóźniona.

Z najnowszego komunikatu Valve możemy się dowiedzieć, że od 25 lutego firma zacznie wysyłać maile do osób, które złożyły zamówienie/rezerwację. Klienci będą mieć 72 godziny na dokonanie zakupu. Jeśli tego nie zrobią, rezerwacja przepada i przechodzi na kolejną osobę w kolejce. Przesyłki z urządzeniami dla osób, którym udało się złożyć zamówienie w zeszłym roku mają wyruszyć w okolicach 28 lutego.

Do klientów, którzy teraz zarezerwują sprzęt dla siebie, urządzenie trafi najwcześniej po 2 kwartale 2022 roku.

Steam Deck - jak zamówić?

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że złożenie zamówienia nie wiąże się z dokonaniem zakupu Steam Decka. Aktualnie możemy jedynie zarezerwować urządzenie. W chwili, kiedy będzie dostępne, otrzymamy wiadomość o możliwości zakupu. Rezerwacja wiąże się z koniecznością zapłaty 18 zł. Kwota będzie w późniejszym czasie odliczona od ceny Steam Decka. Jeśli nie zdecydujemy się na zakup, pieniądze zostaną nam zwrócone.

steam_deck_zamowienie

Steam Deck - rezerwacja na Steam (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

W celu dokonania rezerwacji należy zalogować się na konto Steam, wyszukać Steam Deck, wybrać wariant, który nas interesuje oraz dokonać płatności. No i czekać na informacje o możliwości dokonania zakupu.

Steam Deck - cena

Steam Deck dostępny jest w trzech wariantach cenowych. Różnią się między sobą pojemnością dysku, szybkością pamięci oraz dodatkami.

 • 1899 zł - dysk 64 GB eMMC + futerał
 • 2499 zł - dysk 256GB SSD NVMe + szybsza pamięć, futerał, ekskluzywny zestaw profilu społeczności Steam
 • 3099 zł - dysk 512 GB SSD NVMe + najszybsza pamięć, wysokiej jakości antyrefleksyjne szkło trawione, ekskluzywny futerał, ekskluzywny zestaw profilu społeczności Steam, ekskluzywny motyw wirtualnej klawiatury
steam_deck_warianty

Steam Deck - warianty (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Steam Deck - jakie gry będą działać?

Na Steam Deck uruchomimy większość tytułów znajdujących się aktualnie w bibliotece platformy Steam. Niestety nie będą to wszystkie produkcje - przynajmniej na start. Valve opracowało specjalny system oceniania i katalogowania gier pod względem zgodności ze Steam Deck. Po wejściu na Steam na przenośnej konsoli przy każdym tytule zobaczymy odpowiednią ikonę.

 • Zweryfikowana - gra bez problemu działa na Steam Deck
 • Grywalna - gra może wymagać wprowadzenia zmian przez użytkownika
 • Nieobsługiwana - gry aktualnie nie można uruchomić na Steam Deck
 • Status nieznany - gra nie została jeszcze sprawdzona pod względem zgodności
steam_deck_zgodnosc

System weryfikacji Steam (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Valve przez cały czas pracuje także nad możliwością sprawdzania gier pod względem zgodności ze Steam Deck w aplikacji Steam na komputerach. Nie są znane jeszcze szczegóły i daty, jednak można podejrzewać, że niedługo, przed zakupem konsoli będziemy mogli sprawdzić, jakie oznaczenia mają poszczególne produkcje.

Proces weryfikacji gier przebiega dość sprawnie i już w tej chwili możemy powiedzieć, że na Steam Deck uruchomimy takie produkcje jak m.in. Portal 2, Hades, Dishonored, Sekiro: Shadows Die Twice, Dark Souls 3, Death Stranding, Ghostrunner, Dark Souls 2, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Tomb Raider, Star Wars Jedi Fallen Order i wiele więcej. Lista jest bardzo długa i bazując na niej możemy stwierdzić, że gry, nawet te wymagające bez problemu będą działać na konsoli od Valve.

Steam Deck - jak radzi sobie w grach?

Skoro już wiemy, jakie tytuły możemy uruchomić na Steam Deck, warto zastanowić się, jak będą działały. Valve ma podstawowy cel, aby liczba klatek w grach wynosiła średnio 30 FPS. Jeden z użytkowników, który miał dostęp do Steam Decka postanowił podzielić się ze światem wynikami swoich testów. Porównał m.in. Cyberpunka 2077, Tomb Raidera, Dooma o DOTA 2. Jak wyglądają wyniki testów?

 • Shadow of the Tomb Raider - na najwyższych ustawieniach 30 FPS, na zmodyfikowanych 60 FPS
 • DOOM - na średnich ustawieniach 60 FPS, na zmodyfikowanych 46 FPS
 • Cyberpunk 2077 - na wysokich ustawieniach 20-30 FPS
 • DOTA 2 - na wysokich ustawieniach 47 FPS, na niskich 80 FPS
steam_deck

Steam Deck (fot. Valve)

Steam Deck - czy kupię w sklepie?

Nie, przynajmniej w tej chwili. Aktualnie Steam Deck sprzedawany jest jedynie za pośrednictwem oficjalnej platformy Valve. Być może kiedyś trafi do sprzedaży detalicznej, jednak obecnie nie jest to możliwe.

Steam Deck - czy będzie stacja dokująca jak w Nintendo Switch?

Valve tworzy stację dokującą dla Steam Deck. Dzięki niej będziemy mogli łatwiej podłączyć urządzenie do zewnętrznego monitora, sieci przewodowej oraz innych urządzeń. Aktualnie nie jest znana jeszcze cena oraz data, kiedy sprzęt będzie dostępny.

Steam Deck - Valve podsumowuje miesiąc od premiery [8.04.2022]

Steam Deck został bardzo ciepło przyjęty przez społeczność graczy. Valve postanowiło podsumować, jak wyglądał miesiąc po premierze, oraz jakie nowości i usprawnienia trafiły do przenośnej konsoli.

Usprawnienia doczekała się technologia anti-cheat, działanie klawiatury, sklep i biblioteka. Dodano także sterowniki, które pozwalają na instalację Windowsa 10, co jeszcze bardziej poszerzy możliwości urządzenia. Firma przygotowała materiał filmowy, na którym przedstawia wszystkie zmiany i nowości.

Nowa aktualizacja naprawia sporo błędów [Aktualizacja 13.05.2022]

Wczoraj pojawiła się nowa aktualizacja oprogramowania konsoli Steam Deck. Co nowego?

Ogólne

 • Po podłączeniu do zewnętrznego wyświetlacza, interfejs Steam Deck jest teraz skalowany do wirtualnej rozdzielczości 1280x800
 • Dodano funkcję ankiety sprzętowej Steam dla Steam Deck
 • Naprawiono problem z pojawianiem się wielu nowych powiadomień o przedmiotach z ekwipunku Steam
 • Naprawiono problem polegający na tym, że użytkownicy wyświetlali się jako Ulubione, gdy nie są już znajomymi
 • Naprawiono problemy z nieprawidłowym układem różnych okien dialogowych, gdy widoczna jest klawiatura ekranowa
 • Naprawiono błąd, w którym reklamy pełnoekranowe i powiększające nie pobierały danych przy pierwszym uruchomieniu niektórych gier
 • Profile wydajności
 • Gracze mogą teraz ustawiać ustawienia wydajności specyficzne dla gry. Ta funkcja jest dostępna w Menu szybkiego dostępu > Wydajność > Widok zaawansowany
 • Domyślnie gry będą korzystać z ustawień wydajności systemu
 • Jeśli ustawienia poszczególnych gier są włączone, tworzony jest profil dla aktualnie uruchomionego tytułu. Wszelkie zmiany zostaną zapisane i automatycznie zastosowane po uruchomieniu gry
 • Zawsze możesz to wyłączyć, aby wrócić do domyślnych ustawień systemu lub zresetować do domyślnych ustawień systemu w dowolnym momencie

Online/offline

 • Poprawiona wydajność podczas przełączania z trybu offline do trybu online
 • Poprawiona dostępność sekcji ekranu głównego podczas przełączania z trybu offline do trybu online
 • Naprawiono błąd, w którym znajomi nadal wyświetlali się jako online, gdy Steam jest rozłączony lub przełącza się w tryb offline

Klawiatura

 • Dodano bułgarski fonetyczny układ klawiatury tradycyjnej i fonetycznej
 • Poprawiono interakcję między CapsLock i Shift
 • Klawiatura wyświetla podpowiedzi symbolu AltGr, gdy AltGr nie jest aktywny
 • Klawiatura wyświetla symbole AltGr tylko wtedy, gdy AltGr jest aktywny
 • Znaki spoza zestawu ASCII działają w trybie pulpitu
 • Naprawiono podwójny klawisz „Г” na rosyjskiej klawiaturze
 • Usunięto klawisz „ґ” z klawiatury ukraińskiej

Valve podwaja dostawy Steam Deck [28.06.2022]

Valve zwiększyło produkcję konsol Steam Deck, przez co osoby, które wciąż nie mają swojego egzemplarza, na dostawę będą czekać o wiele krócej. Firma poinformowała w komunikacie:

Witam! Kilka świetnych wiadomości z frontu produkcyjnego. Właśnie wysłaliśmy ostatnią partię e-maili na drugi kwartał, a 30-tego zaczniemy wysyłać e-maile z rezerwacjami na trzeci kwartał.

Produkcja ruszyła, a po dzisiejszym dniu będziemy co tydzień wysyłać ponad dwukrotnie więcej Steam Deck!

Jeśli znajdujemy się na liście to musimy pamiętać o tym, że po otrzymaniu maila mamy jedynie 72 godziny na dokonanie zakupu. Jeśli jednak przegapimy termin, możemy kontaktować się z pomocą techniczną Steam, aby wydłużyć ten czas.

Jakie temperatury są najlepsze dla Steam Deck? [20.07.2022]

Wiele krajów na świecie zmaga się aktualnie z wielką falą upałów. Jakiś czas temu Nintendo wystosowało ogłoszenie dla użytkowników konsol Switch informując o tym, jak postępować ze sprzętem, kiedy znajdujemy się pod wpływem wysokich temperatur. Podobne informacje dla konsumentów przekazało Valve.

Steam Deck funkcjonuje najlepiej w temperaturze między 0 a 35 stopni C. Jeśli temperatura wzrośnie ponad ten poziom, Steam Deck może zacząć proces zwalniania, tak by siebie chronić.

Kiedy temperatury są wysokie, może spaść wydajność urządzenia. Wszystko po to, aby nie przekroczyć temperatury granicznej dla układów APU, która w przypadku Steam Deck wynosi 105 stopni C.

Steam Deck 2 oficjalnie! To jednak jeszcze nie koniec [29.08.2022]

W dokumencie, który pojawił się wraz z premierą Stem Decka w Azji znalazła się informacja, że obecny sprzęt to dopiero pierwsza generacja handheldów od Valve. Okazuje się, że w przyszłości możemy liczyć na kolejne, mocniejsze i bardziej otwarte edycje sprzętu.

To multi-generacyjna linia produktów. Valve będzie wspierać Steam Deck i SteamOS w dającej się przewidzieć przyszłości. Od społeczności Steam dowiemy się o nowych zastosowaniach naszego sprzętu, o których jeszcze nie pomyśleliśmy, i będziemy budować nowe wersje, aby były jeszcze bardziej otwarte i wydajne niż ta oryginalna.

Twórcy sprzętu wezmą pod uwagę uwagi społeczności, i m.in. na tej podstawie będą ulepszać kolejne generacje urządzenia Steam Deck.

Steam Deck w wolnej sprzedaży!

Nareszcie doszło do momentu, kiedy Steam Deck dostępny jest w wolnej sprzedaży. Bezpośrednio na stronie Valve i Steam możemy zamówić każdy z trzech wariantów.

Dostępna jest także stacja dokująca, na którą przez długi czas czekało wiele osób.

Zobacz także: Horizon Forbidden West - wszystko, co musisz wiedzieć o grze


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: