Steam Family Sharing. Udostępnianie gier na Steam już działa

Valve uruchomiło wreszcie po półrocznych betatestach usługę Steam Family Sharing. Dzięki nowym mechanizmom platformy Steam gracze będą mogli udostępniać rodzinie i znajomym gry ze swojej biblioteki.

Przewagą klasycznej dystrybucji pudełkowej gier nad nowszą formą dystrybucji cyfrowej jest to, że płytę z grą można bez problemu pożyczyć koledze lub członkowi rodziny. W przypadku platform takich jak Steam gra zostaje przypisana na stałe do konta, przez co nie można było do tej pory udostępnić innej osobie gry nie dając jej uprzednio dostępu do swojego konta. Teraz to się na szczęście zmienia. Valve przez pół roku testowało usługę Steam Family Sharing, a teraz trafia ona wreszcie na komputery użytkowników.

W ramach nowej usługi gracze będą mogli przyznawać dostęp do swoich gier wybranym osobom. Dzięki temu będzie można pobrać na swoje konto nieposiadane jeszcze gry kupione wcześniej przez znajomego. Co istotne, wszystkie stany zapisu gry i zdobyte osiągnięcia będą zapisywane oddzielnie dla posiadacza gry i osoby pożyczającej. To jedna z największych zalet Steam Family Sharing nad dzieleniem się dostępem z rodziną i przyjaciółmi hasłem do swojego konta. Co ciekawe, gracz pożyczający grę będzie mógł kupić sobie do niej własne DLC, jeśli właściciel podstawowej wersji ich nie posiada.

Zobacz również:

  • Epic Games szaleje z wyprzedażami! Sprawdź jakie gry kupisz taniej
  • Battlefield - kupując 3 gry zaoszczędzisz 580 zł. Sprawdź, jak to możliwe
Steam Family Sharing. Udostępnianie gier na Steam już działa

Oczywiście nie oznacza to, że teraz będzie można kupować gry “na spółkę”. Valve broni się przed tym limitując liczbę komputerów, na które będzie można udostępniać swoje gry w ramach Steam Family Sharing do 10 sztuk. Co więcej, w ten sam tytuł nie będzie mogła grać więcej niż jedna osoba jednocześnie. Warto jednak zauważyć, że stan zapisu gry, kupione DLC i zdobyte osiągnięcia zapisywane są na koncie i nie znikną, jeśli gracz pożyczający do tej pory grę zdecyduje się na zakup.