Steam: poznaj sztuczki oszustów i nie daj nabić się w butelkę

Oszuści wykorzystują platformę Steam (i nie tylko), aby spieniężyć przedmioty i konta graczy. Stosują przy tym różne sztuczki. Zapoznaj się z nimi, a nie padniesz ich ofiarą.

Na blogu Kaspersky Lab pojawił się ważny wpis, który opisuje mechanizmy stosowane przez przestępców zarabiających na graczach. Dowiadujemy się z niego, że biorą oni na celownik przede wszystkim nowych użytkowników dużych platform typu Steam, Origin czy Battle.net.

Kaspersky przestrzegając przed takimi cwaniakami stworzył listę opisującą dokładnie "najczęściej stosowane oszustwa w serwisie Steam". Znajdziesz tam siedem pozycji, spośród których wybraliśmy trzy:

- phishing, którego zastosowanie poparte jest często analizą profilów ofiar lub klonowaniem kont ich znajomych

- nakłanianie do pobrania jakiegoś programu lub rozszerzenia za pośrednictwem poradników w postaci artykułów, czy filmów zamieszczanych na YouTube

- podawanie się za pracowników platformy Steam, oskarżanie o oszustwo i zmuszanie do przekazania przedmiotów z gry w celu „zeskanowania” i sprawdzenia”

Warto zapoznać się z całą listą, aby wyczulić się na zagrywki oszustów. Kaspersky radzi też, aby za każdym razem zgłaszać oszusta do obsługi technicznej Steam.