SteamOS i pierwsze Steam Machines zobaczymy już jutro!

SteamOS, czyli system operacyjny dla graczy od Valve, zbudowany w oparciu o Linuksa i platformę Steam nadchodzi. Udostępniony zostanie do pobrania dla wszystkich chętnych już jutro.

SteamOS ma też napędzać komputery nazywane przez Valve po prostu Steam Machines. Mają być to z jednej strony konstrukcje konkurencyjne dla konsol Xbox One od Microsoftu i PlayStation 4 od Sony, a także dla klasycznych składanych lub kupowanych w sklepach komputerów PC. Pierwsze takie prototypowe maszyny dotrą do 300 wylosowanych przez Valve osób już jutro wraz ze specjalnymi padami Steam Controller zaprojektowanymi przez Valve.

Sam system ma być alternatywą dla Windowsa. Gracze nie potrzebują przecież uruchamiania całego środowiska Microsoftu, jeśli chcą wykorzystać 100% mocy komputera. Tym samym system na bazie platformy cyfrowej dystrybucji Steam ma być lekki i wydajny, a przy tym - co istotne - darmowy. Oczywiście na razie nie wszystkie gry będą kompatybilne z Linuksem i tym samym SteamOS, ale na przestrzeni ostatnich miesięcy widać, że coraz więcej firm zajmujących się tworzeniem gier zaczyna traktować tą platformę poważnie.

SteamOS i pierwsze Steam Machines zobaczymy już jutro!

Valve Steam OS

Pierwsze Steam Machines od Valve mają trafić do sprzedaży już w przeciągu najbliższych miesięcy, a zaprezentowane zostaną na targach CES w Las Vegas między 7 a 10 stycznia 2014 roku. W przyszłym roku ma pojawić się także bardziej przystępna wersja SteamOS. Obecnie Valve ostrzega, że proces instalacji może być trudny i przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników.

Zobacz również:

  • Battlefield - kupując 3 gry zaoszczędzisz 580 zł. Sprawdź, jak to możliwe

źródło: valve.com