Steampunk - nowoczesna technologia w XIX-wiecznej obudowie

Sprzęt komputerowy o wyglądzie XIX-wiecznych maszyn parowych? Niektórym nie wystarczają już kryształy na obudowie komputera, notebooki pomalowane w fantazyjne wzory, czy pamięci USB w kształcie postaci z kreskówek. Zapraszamy do obejrzenia galerii prezentującej Steampunk - nowoczesne technologie w XIX-wiecznej obudowie. Jest to zbiór niezwykłych konstrukcji, które kryją w sobie dobrze znane nam wszystkim komputery i gadżety używane na co dzień.

Steampunk - nowoczesna technologia w XIX-wiecznej obudowie

Steampunk powstał jako odmiana literatury fantastyczno-naukowej. Jest związany z cyberpunkiem jednak w przeciwieństwie do niego bardziej skupia się na mechanicznym niż elektronicznym aspekcie technologii. Akcja utworów steam-punkowych zwykle rozgrywa się w erze wiktoriańskiej. XIX wiek zwany potocznie wiekiem pary (steam [ang.] - para) i ówczesna rewolucja przemysłowa stanowią inspirację dla twórców tego gatunku.

Gdy powieści w stylu steampunk stały się popularne ich fani zapragnęli czegoś więcej. Pojawiły się komiksy, czasopisma i filmy związane tematycznie z ich pasją. Obrazy takie jak "Bardzo Dziki Zachód" Barry’ego Sonnenfelda obfitowały w technologicznie zaawansowane urządzenia zamknięte w XIX-wiecznych obudowach. Miłośnicy takich filmów zaczęli samemu przerabiać swoje domowe komputery na podobieństwo wiktoriańskich maszyn. Połączyli oni technologię XXI wieku ze XIX-wiecznym kunsztem rzemieślniczym. Niektórzy doszli w tym do perfekcji i zaczęli zajmować się tym zawodowo. Steampunk stał się na tyle modny i popularny, że oksfordzkie Muzeum Historii Nauki poświęciło mu nawet jedną ze swoich wystaw.

Steampunk - nowoczesna technologia w XIX-wiecznej obudowie

Pamięć USB można ukryć w obudowie takiego staromodnego zegarka.

W 2008 roku zafascynowany steampunkiem brytyjski artysta Paul St. George skonstruował transatlantycki teleskop, dzięki któremu mieszkańcy Londynu i Nowego Jorku mogli podglądać siebie nawzajem. Urządzenie wyglądało jakby przeniesiono je wprost z jednej z książek Juliusza Verne.

Brytyjski konstruktor opowiadał, że do stworzenia tego niezwykłego dzieła zainspirowały go szkice jego dziadka, które znalazł na strychu swojego domu. Widniały na nich plany podobnego teleskopu zaprojektowanego jeszcze w czasach wiktoriańskich. Paul St. George postanowił wcielić ten pomysł w życie. Przy wykorzystaniu kamer HD i Internetu połączył ze sobą tunelem dwa odległe miasta. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na ten temat.

Wideo: Transatlantyczna luneta Nowy Jork - Londyn

W naszej galerii Steampunk - nowoczesna technologia w XIX-wiecznej obudowie prezentujemy komputery i gadżety zmodyfikowane zgodnie z XIX-wiecznymi trendami. Industrialny styl i precyzyjne wykonanie sprawiają, że zwykły domowy komputer zyskuje duszę rodem z wieku pary.