SteelSeries M500 - klawiatura nie tylko dla graczy

Klawiatury mechaniczne najczęściej kojarzone są z urządzeniami przeznaczonymi dla graczy, dla których niezawodność, czas reakcji czy stabilność konstrukcji to często być albo nie być w komputerowej rozgrywce. W tym przypadku, klawiatura SteelSeries M500 spełnia oczekiwania nie tylko osób poszukujących sprzętu wyłącznie do intensywnego grania, ale także świetnie sprawdza się przy tradycyjnym użytkowaniu np. długotrwałym pisaniu.


Wisienka na początek

Zastosowane przełączniki Cherry MX opierają się przy 4mm wciśnięciu, jednak aktywują się już przy 2 mm. Sprawia to, że spośród innych przełączników dostępnych na rynku, Cherry MX to świetny przykład kompromisu, umożliwiającego prowadzenie aktywnej rozgrywki, jak też bardzo wygodnego pisania. Klawiatura jest cicha, ale nie bezgłośna. Nie doświadczymy tu charakterystycznego dla wielu klawiatur "kliknięcia", ale dociśnięcie klawisza do końca powoduje słyszalne jego uderzenie o podstawę przełącznika. Jest to dźwięk, który nie powinien przeszkadzać, a przy samym pisaniu możliwe jest takie operowanie klawiszami, by odgłos ten był jeszcze mniej dokuczliwy.

Wygląd i podświetlenie... B

SteelSeries M500 to klawiatura o standardowym wyglądzie, która nie wyróżnia się (choć w przypadku sprzętu dla graczy moglibyśmy raczej stwierdzić, że wyróżnia się swoją „tradycyjnością”) i nie zdrada na pierwszy rzut oka swoich możliwości. SteelSeries broni się stwierdzeniem, że klawiatura „nie powinna wyglądać tak, jakby pochodziła z przyszłości” i w takim duchu model M500 został zbudowany.

Sprzęt ten nie kryje w sobie zbyt wielu niespodzianek, do których trzeba specjalnie się przyzwyczajać. Pozostaje tylko podłączyć i korzystać. Klawisze są podświetlone, w tym każdy z osobna, dzięki czemu podświetlenie wygląda bardzo solidnie, a natężenie światła można wybrać spośród 4 stopni lub też wyłączyć je całkowicie. Minusem jest fakt, że do dyspozycji mamy tylko kolor niebieski. Co więcej, w przypadku klawiszy z cyframi, są one podświetlone tak, że znaki specjalne umieszczone na przyciskach są podświetlone bardzo dobrze, ale same cyfry świecą się już wyraźnie słabiej. Jest to kwestia mało szczęśliwego położenia diody.

Wnętrze klawiatury to m.in. metalowa płyta, dzięki czemu oprócz wzmocnienia konstrukcji, całość osiąga wagę umożliwiające stabilną pracę. Spód klawiatury zawiera trzy kanały, w których można wygodnie poprowadzić przewód. Wyjścia są z przodu - na środku, z lewej i prawej strony. Rzecz z jednej strony dość oczywista przy tego rodzaju i klasie sprzętu, ale jednocześnie ważna, bo dodaje estetyki i wygody użytkowania.

Konfiguracja pod gracza – standard w SteelSeries

Po zainstalowaniu pobranego ze strony producenta dodatkowego oprogramowania uzyskujemy możliwość aktualizacji firmware'u urządzenia, konfiguracji każdego z przycisków osobno, a także tworzenia makr. Samo oprogramowanie to jedna z mocniejszych stron całego rozwiązania. Interfejs nie zawiera setek niepotrzebnych okienek, a jedynie to, co najważniejsze. Korzystanie z niego jest więc intuicyjne, zwyczajnie proste, a wszystkie dostępne opcje są w zasięgu wzroku. Możliwość tworzenia profili ułatwia sprawne przełączanie się pomiędzy różnymi wcześniej stworzonymi przez siebie konfiguracjami, a dzięki automatycznej aktywacji danego profilu przypisanego do wybranej gry, klawiatura zawsze spełnia nasze oczekiwania.

Warta uwagi jest możliwość zapisania konfiguracji urządzenia SteelSeries w chmurze za pośrednictwem swojego konta w programie SteelSeries Engine. Po podłączeniu klawiatury do innego komputera i pobraniu aplikacji wystarczy się zalogować do konta i… gotowe.

Używanie programu do konfiguracji sprzętu nie jest jednak niezbędne. Wciąż z poziomu samej klawiatury możliwe jest m.in. sterowanie intensywnością podświetlenia, a także multimedialnymi funkcjami klawiszy.

Do grania i pisania

SteelSeries M500 to klawiatura mechaniczna przeznaczona dla graczy ceniących sobie precyzję, niezawodności i szybkości działania. Zastosowane przełączniki Cherry MX sprawiają jednak, że pisanie na tym modelu jest bardzo płynne i wygodne, a dzięki zastosowaniu standardowego rozmieszczenia klawiszy, zupełnie nieskomplikowanego układu, wyglądu czy zastosowanych materiałów, łatwo się do niej przyzwyczaić

Wykonanie, jakość

Klawiatura spełni oczekiwania większości wymagających graczy, głównie za sprawą dobrej jakości przełączników mechanicznych. Bardzo porządne podświetlenie ułatwia korzystanie w ciemnościach, aczkolwiek brakuje trochę pośrednich stopni natężenia pomiędzy wygaszeniem klawiszy a pierwszym, najłagodniejszym stopniem. Daje się to odczuć szczególnie w warunkach nocnych, przy zgaszonym oświetleniu. Brakuje portów USB, których można byłoby oczekiwać po umiarkowanie kosztownej klawiaturze, choć z drugiej strony prostota wyglądu i rozwiązań wzięła górę. Stąd też producent zrezygnował z wszelkiego rodzaju dodatków tworząc produkt możliwie minimalistyczny.

Klawiatura waży ok. 1,2kg, co powoduje, że jest ona bardzo stabilna, a zastosowane materiały, ich struktura, sprawiają wrażenie, że całe urządzenie jest bardzo solidne i z pewnością przetrwa niejeden profesjonalny pojedynek, jednocześnie nie zawodząc osób ceniących sobie zachowanie komfortu podczas pisania.

Specyfikacja:

Tradycyjny wygląd

Żywotność przełączników: 50 milionów aktywacji

Liczba klawiszy: 104

Szybki dostęp do klawiszy multimedialnych

W pełni konfigurowalne przyciski

Kanały na do prowadzenia przewodu

Waga 1241 g

Wysokość 136.43 mm

Szerokość 440.56 mm

Głębokość 39.52 mm

Duże, gumowane nóżki

Długość przewodu: 2m

Zawartość opakowania:

Klawiatura M500

Startowy przewodnik użytkownika