Steinberg Cubase SE

Steinberg istnieje na rynku oprogramowania muzycznego już od dawna, przoduje w produkcji programów sekwencerowych dla komputerów PC oraz Macintosh. Flagowym i ogólnie znanym produktem jest Cubase, który występuje w kilku odmianach (Cubase SE/SL/SX). Przedstawiamy najnowszą i najmniej zaawansowaną (co nie oznacza, że nie godną uwagi) wersję programu Cubase SE.

Steinberg istnieje na rynku oprogramowania muzycznego już od dawna, przoduje w produkcji programów sekwencerowych dla komputerów PC oraz Macintosh. Flagowym i ogólnie znanym produktem jest Cubase, który występuje w kilku odmianach (Cubase SE/SL/SX). Przedstawiamy najnowszą i najmniej zaawansowaną (co nie oznacza, że nie godną uwagi) wersję programu Cubase SE.

Steinberg Cubase SE
Skrót SE oznacza Start Edition, czyli wersję dla początkujących. W pudełku oprócz płyty instalacyjnej z numerem seryjnym produktu (w tej wersji nie ma konieczności korzystania z zabezpieczającego klucza sprzętowego zajmującego port USB komputera, co znacznie upraszcza pracę), znajdziemy instrukcję obsługi w języku angielskim, niemieckim i francuskim (brak, niestety, polskiej).

Będzie ona niewątpliwie pomocna podczas użytkowania programu.

Jego wymagania nie są zbyt wysokie, chociaż nie należą też do najniższych. Do pracy z komputerem PC wymaga on minimum procesora taktowanego zegarem 1 GHz i 512 MB pamięci RAM oraz systemu operacyjnego Windows 2000 lub XP. Do pracy z komputerem Macintosh wystarczy procesor G4 733 MHz i 512 MB pamięci RAM oraz system operacyjny Mac OS X 10.2.

Po uruchomieniu Cubase rozpoczyna konfigurowanie dostępnej karty dźwiękowej komputera. Warto zwrócić uwagę, iż dla bezstresowego używania sekwencera należałoby zaopatrzyć się w kartę wyposażoną w sterowniki ASIO (Audio Streaming Input Output). Niestety, moduł dźwiękowy wbudowany w płytę główną czy też zwykła karta dźwiękowa może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Rekomendowane marki kart to m.in. Steinberg, TerraTec Producer, Echo Digital Audio, ESI, Audiotrak czy M.-Audio.

Steinberg Cubase SE

Wtyczki efektowe na tle okna aranżu.

Steinberg Cubase SE

Okno aranżu oraz mikser programu.

Do dyspozycji użytkownika oddano 48 śladów audio, nielimitowaną ilość śladów MIDI, pracę w rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości 96 kHz oraz obsługę 8 wejść i wyjść audio. Bardzo przydatną funkcją w oknie Edit History jest cofnięcie się do ostatnich 10 kroków wykonanych w pracy z programem, co pozwoli na korektę ewentualnych błędów lub dogranie linii instrumentu wzbogacającego aranż lub też "upiększenie" go wtyczkami efektowymi, których producent nie poskąpił (Double Delay, ModDelay, DaTube, OverDrive, Qua-draFuzz, Dynamics, MidiGate, VST Dynamics, StepFilter, Chorus, Flanger, Metalizer, Phaser, Ring Modulator, Rotary, Symphonic, Tranceformer, BitCrusher, Chopper, Reverb A, Reverb B). Mikser programu jest w pełni konfigurowalny przez użytkownika, dysponuje na każdym śladzie 5 efektami insertowymi oraz możliwością realizacji 8 wysyłek do wirtualnego racka z efektami. Tor główny (master) pozwala na użycie maksymalnie 4 efektów. Parametry kanałów miksera, efektów oraz instrumentów podlegają automatyce (można nagrać ją na żywo lub narysować myszką w oknie aranżu). Ślady już zarejestrowane można poddać edycji niszczącej, której brak jest w czasie pracy z wtyczkami VST oraz DirectX. Udostępniona obsługa wideo pozwoli na udźwiękowienie materiału filmowego, co może być przydatne na przykład twórcom reklam. Program umożliwia również mastering materiału bez dodatkowego, zewnętrznego edytora audio, choć nie ma on zaawansowanych narzędzi tego typu, dodanych do wyższych wersji Cubase'a.

Zapis i edycja MIDI to praktycznie te same funkcje, które są dostępne we wszystkich odmianach programu. W SE nie ma edytora logicznego, a w zamian dodano bibliotekę gotowych ustawień logicznych.

Poza tym do dyspozycji jest: edytor pianolowy, perkusyjny, listy zdarzeń oraz nutowy plus możliwość kwantyzacji i nagrania krokowego.

Ślady MIDI są widoczne również w oknie miksera, umożliwiając ich automatykę i dodawanie efektów. Przydatna może okazać się funkcja synchronizacji MIDI oraz obsługa protokołu VST System Link, która pozwoli na połączenie kilku komputerów w jeden system dźwiękowy.

Cubase SE jest idealnym produktem dla małych projektowych studiów nagrań, agencji reklamowych, realizujących udźwiękowienie reklam we własnym zakresie lub początkujących użytkowników, rozpoczynających przygodę z dźwiękiem. Istniejące ograniczenia w stosunku do wersji zaawansowanych nie stanowią przeszkody w tego rodzaju użytkowaniu programu, a jeśli jego możliwości po jakimś czasie okażą się niewystarczające, można nabyć upgrade do wersji wyższych.

produkt: Cubase SE

producent: Steinberg,http://www.steinberg.net

cena brutto: 650 zł

konkurenci: Cakewalk, Magix Music Maker

kontakt: Audio Factory,http://www.audiofactory.pl

za:

W pełni funkcjonalny sekwencer audio/MIDI, stabilna praca, przystępna cena.

przeciw:

Brak.