Stereo i w kolorze

W sklepie, wśród wielu niemal identycznych produktów, nowy Technics SC-HDV600 przyciąga wzrok swoim subtelnym i eleganckim wyglądem. To sprzęt dla estetów i ludzi szukających przede wszystkim dobrego brzmienia.

W sklepie, wśród wielu niemal identycznych produktów, nowy Technics SC-HDV600 przyciąga wzrok swoim subtelnym i eleganckim wyglądem. To sprzęt dla estetów i ludzi szukających przede wszystkim dobrego brzmienia.

Odsłuch tego modelu to bez wątpienia jedna z najprzyjemniejszych części testu. Technics wyróżnia się bowiem bardzo dużą muzykalnością i kreowaniem przestrzeni. Dźwięk jest klarowny i niezwykle dokładny, nie ma ryzyka, że umknie nam jakiś szczegół. Ilość basu jest zadowalająca, mimo niewielkich rozmiarów głośnika średniotonowego. W trybie wielokanałowym zestaw wykazuje pewne niedociągnięcia, podobne jak inne modele tej marki. Małe głośniki tylne i centralny nie są w stanie dorównać kanałom przednim. Kiedy z przodu słyszymy muzykę, z tyłu dobiegają tylko niezbyt imponujące efekty. Wszystko jest jednak do przyjęcia aż do momentu, gdy ktoś nie odezwie się piskliwym głosikiem z głośnika centralnego i nie popsuje całego wrażenia. W zasadzie dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z podłączenia głośników tylnych, bo i tak nie ma tu trybów DSP, które mogłyby te głośniki wykorzystać. W tym wypadku filmy bez nich brzmią nawet lepiej. Trochę szkoda, iż do zestawu nie dołączono głośnika niskotonowego. Filmy tracą na tym, ale w sumie niewiele, biorąc pod uwagę parametry i możliwości kolumn przednich. Muzyka, na szczęście, brzmi w każdym przypadku dobrze.

MINIMALIZM NA CAŁEJ LINII

Wygląd złożonej wieży jest tą cechą, która przyciągnie zapewne wielu amatorów ładnych sprzętów. Panele przednie są metalowe i mają złoty kolor. Po bokach wykończono je plastikowymi elementami imitującymi drewno, co świetnie komponuje się z wzorem i kolorem kolumn przednich. Zestaw składa się z magnetofonu kasetowego, odtwarzacza DVD, tunera i wzmacniacza. Zdecydowanie najszlachetniej prezentuje się ten ostatni. Znajdują się na nim tylko dwie gałki i kilka małych przycisków. Gałki służą do wyboru źródła sygnału oraz regulacji wzmocnienia, przyciski zaś to kolejno: wyłącznik sieciowy, regulacja tonów oraz włącznik trybu VGCA (regulowanego poziomu wzmocnienia przedwzmacniacza).Uwagę może zwrócić jedynie to, iż wyświetlacz znajduje się tylko w tunerze i obsługuje wszystkie funkcje urządzenia.

Tył zestawu jest dosyć ubogi. Poszczególne elementy łączone są systemem taśm, co w tego typu sprzęcie jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Przydałoby się kodowanie kolorami wtyków i gniazd, co ułatwiłoby montaż. Gniazda kolumn znajdują się we wzmacniaczu, jednak ze względu na brak miejsca zostały zmniejszone w porównaniu z klasycznymi zaciskami sprężynowymi. Oprócz nich w centralnej części znajduje się duży wiatrak, co jest charakterystyczne dla konstrukcji tej firmy. Poza gniazdami na taśmy połączeniowe, jest to w zasadzie wszystko, w co wyposażono wzmacniacz. W sekcji tunera znajduje się dodatkowe wejście stereo, zresztą jedyne, oraz wejścia antenowe. Na odtwarzaczu DVD mamy wyjście sygnału wideo w formacie S-Video i composite. Nie ma, niestety, wtyku euro, więc zapomnijmy o RGB.

Podłączenie zestawu jest bardzo proste, w zasadzie sprowadza się do ustawienia kolumn i połączenia komponentów taśmami, co dokładnie zostało opisane w instrukcji. Przyda się dodatkowa para kabli głośnikowych, ponieważ Technics wyposażył ten sprzęt w system bi-amp, umożliwiający osobne sterowanie głośnikiem w kolumnie. Dotyczy to jednak tylko kolumn głównych.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność, SC-HDV600 spawia dość dziwne wrażenie. Mamy więc do dyspozycji system VSS, który umożliwia uprzestrzennienie każdego sygnału - nawet dwukanałowego stereo w wersję 5-kanałową. Dotkliwie odczuwalny jest brak dekodera ProLogic. Jest, oczywiście, dekoder DolbyDigital, ale działa tylko przy odpowiednim materiale z płyt DVD. Parametrem dźwięku, na jaki mamy wpływ, jest barwa tonów niskich oraz wysokich i to pod warunkiem że nie wykorzystujemy funkcji VCGA, która świetnie działa w trakcie odsłuchu stereo.