Stereoskopia, a zdrowie - czy obraz 3D jest bezpieczny?
-
- Marcin Sikorski,
- 15.02.2011, godz. 13:30
Na początku należy rozważyć dwie kwestie - wpływ obrazów 3D na człowieka w ogóle oraz wpływ oglądania ich w okularach 3D z migawką ciekłokrystaliczną. Oczywiście zazwyczaj jedno i drugie dzieje się równocześnie, ale potencjalny negatywny wpływ okularów nie został na razie przebadany. Z samej ich budowy można jednak wnioskować, że największym zagrożeniem związanym z ich używaniem mogą być napady epilepsji, przed którymi ostrzeżenia pojawiają się przecież w instrukcji każdej gry (podobnie jak przestrogi, żeby nie grać zbyt długo), ale epileptycy najczęściej zdają sobie sprawę z uciążliwości swojej choroby.

Uciążliwe okulary
Okulary z migawką ciekłokrystaliczną nie są wynalazkiem nowym w świecie rozrywki cyfrowej, ale dopiero niedawno rozwój technologii pozwolił na ich rozpowszechnienie. Rozwój napędzony jest gigantyczną popularnością Avatara i chęcią zdyskontowania jego sukcesu przez producentów sprzętu. Obecnie najaktywniej na rynku działa Sony, które promuje okulary nie tylko do oglądania filmów, ale także do grania na konsoli PlayStation 3. Jednak wcześniej, bo w roku 2008, na rynku pojawiły się okulary do grania 3D na komputerach - 3D Vision firmy NVIDIA. Z dedykowaną kartą graficzną oraz wymagające specjalnego monitora wyświetlającego obraz z częstotliwością co najmniej 120 Hz.

Zobacz także inne artykuły o podobnej tematyce:
- 3D Vision w World of Warcraft, czyli Azeroth w trzech wymiarach
- 3D nie działa i nigdy nie będzie działać
- Wizualną rewolucję czas zacząć - nVidia 3D Vision
Zobacz także:
Na razie wpływ oglądania czy grania w okularach 3D na nasze zdrowie nie jest jeszcze przebadany. Wiadomo jednak, że gwałtowne zmiany jasności spowodowane otwieraniem i zamykaniem się migawki mogą nie tylko wywoływać napady epilepsji, a także powodować zmęczenie oczu, bóle głowy czy wymioty. Okulary 3D z przesłoną mają jednak tę zaletę, że działają trochę jak okulary przeciwsłoneczne - nawet wyłączone ograniczają dopływ światła płynącego z monitora, a to napady padaczkowe może potencjalnie osłabić. Nowoczesne okulary i telewizory 3D działają obecnie ze znacznie większą częstotliwością niż 120 Hz, co pozwala zredukować migotanie i ograniczyć jego szkodliwy wpływ.