Sterowanie komputerem bez użycia rąk - usta w roli myszy

Piotr Dalka, doktorant z Politechniki Gdańskiej, znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych młodych polskich naukowców wyróżnionych w konkursie Elsevier-Perspektywy Young Researcher Award. Uznanie kapituły zdobył za sprawą projektu "Usto-Myszy", interfejsu komputerowego przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. W rozmowie z nami nagrodzony statuetką naukowiec wyjaśnia między innymi jak działa "Usto-Mysz".

Nagrodę Elsevier-Perspektywy Young Researcher Award ustanowiło międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. z siedzibą w Holandii oraz Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" z Warszawy. Celem organizatorów konkursu jest wyłanianie najzdolniejszych młodych polskich naukowców, którzy nie ukończyli jeszcze trzydziestu lat, a mimo to mogą pochwalić się wynalazkami o dużej przydatności społecznej.

W tym roku nagrody zostały wręczone po raz pierwszy. Przyznano je w dziesięciu dziedzinach nauki: medycynie; technologii; biologii, genetyce i biologii molekularnej; fizyce i astronomii; chemii; inżynierii materiałowej; rolnictwie i biologii; naukach społecznych; nauce o środowisku oraz informatyce. Kapituła spośród ponad 50 zgłoszeń wskazanych przez rektorów polskich uczelni wybrała dziesięciu zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 listopada bieżącego roku w warszawskim hotelu Novotel Centrum, otrzymali oni statuetki i pamiątkowe dyplomy. Trzej laureaci konkursu uzyskali ponadto pełne pokrycie kosztów udziału w wybranej przez siebie międzynarodowej konferencji naukowej.

Sterowanie komputerem bez użycia rąk - usta w roli myszy

Zwycięzca w kategorii Informatyka odbiera statuetkę podczas uroczystej gali

W kategorii Informatyka zwycięzcą został Piotr Dalka, doktorant z Politechniki Gdańskiej. Udział w finale konkursu zapewnił mu projekt interfejsu komputerowego, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych, o nazwie "Usto-Mysz".

Poprosiliśmy nagrodzonego statuetką naukowca o wyjaśnienie jak działa "Usto-Mysz" i o udzielenie informacji o planach związanych z dalszymi losami tego projektu.

Sterowanie komputerem bez użycia rąk - usta w roli myszy

Piotr Dalka - twórca projektu "Usto-Mysz"