Sterowniki i aktualizacje

Gdzie znaleźć i jak zainstalować nowe oprogramowanie? To ważne pytanie, bo dopiero mając zainstalowane najnowsze sterowniki i aktualizacje, router i punkt dostępowy będą pracować na najwyższych obrotach i zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo.

Gdzie znaleźć i jak zainstalować nowe oprogramowanie? To ważne pytanie, bo dopiero mając zainstalowane najnowsze sterowniki i aktualizacje, router i punkt dostępowy będą pracować na najwyższych obrotach i zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo.

Aktualizacje często wprowadzają do routerów i punktów dostępowych nowe funkcje lub nowe opcje w już dostępnych funkcjach. Ponadto aktualizacje mogą zapewnić lepszą stabilność, wyższą wydajność i poprawioną zgodność z kartami Wi-Fi. Producenci umieszczają w aktualizacjach firmware także obsługę nowych standardów i optymalizację protokołów. Co więcej, aktualizacje często usuwają znane błędy: łatają po wykryciu luki w zabezpieczeniach.

Nie od dzisiaj regularnie odwiedzanie strony producenta należy do obowiązkowych zadań posiadacza routera. Do kart Wi-Fi i produktów Bluetooth z reguły nie pojawiają się aktualizacje firmware. Za to producenci udostępniają aktualizacje sterowników zależnych od systemu operacyjnego. W tym przypadku również rozsądne jest regularne zaglądanie na stronę producenta. Wskazówka Najlepiej zajrzyj przed zakupem nowego urządzenia na stronę internetową producenta. Czy są tam w ogóle dostępne aktualizacje i sterowniki? Jak często pojawiają się nowe aktualizacje? Czy jest wystarczająca dokumentacja, FAQ, lub forum?

Aktualizacja routera przez przeglądarkę

W przypadku aktualizacji firmware routera większość producentów umożliwia wykonanie tej czynności z poziomu przeglądarki internetowej. Tym samym używane wcześniej do tego celu narzędzia specyficzne dla różnych systemów operacyjnych stały się zbędne. W tym celu pobierz odpowiedni plik ze strony producenta, a następie przez przeglądarkę WWW połącz się, używając komputera, z routerem (z reguły należy wpisać adreshttp://192.168.0.1 ). Wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, następnie wybierz z menu opcję aktualizacji - w zależności od modelu i producenta nosi ona różną nazwę. Szczegółowe wskazówki znajdziesz w instrukcji użytkownika lub na stronie internetowej producenta.

Ważne Router nie akceptuje spacji w nazwach plików i katalogów. Pliki pobierane w Windows XP z reguły trafiają do katalogu Documents and settings. Efekt: aktualizacja kończy się niepowodzeniem, a ewentualny komunikatach o błędach nie zawsze będzie właściwie wskazywał przyczynę. Wystarczy, że przeniesiesz plik do innego katalogu, niezawierającego w nazwie spacji, żeby rozwiązać problem.

Załaduj aktualizację do routera i czekaj, aż urządzenie uruchomi się ponownie. Wreszcie sprawdź, czy firmware rzeczywiście został zaktualizowany, zaglądając do statusu routera. Na koniec możesz jeszcze przetestować prawidłowe działanie wszystkich funkcji.

Wskazówka Na wszelki wypadek, jeśli twój router oferuje taką funkcję, zapisz przed aktualizacją bieżącą konfigurację w pliku na dysku komputera. Dzięki temu szybko odtworzysz konfigurację roboczą, która podczas instalacji aktualizacji z reguły zostaje zmieniona. Jednakże zapisana w pliku konfiguracja nie zawsze da się odtworzyć. Jeśli przydarzy ci się taka sytuacja, będziesz zmuszony przywrócić ręcznie właściwe ustawienia.