Sterylne dyski Iomega

Iomega, amerykański producent dysków ZIP i JAZ, pracuje intensywnie nad nową technologia zwaną RDD (Removable Rigid Disk). Firma poinformowała wczoraj o planach wprowadzenia nowy dysków, wykonanych w tej właśnie technologii na światowy rynek.

Standardowych twarde dyski podczas wymontowywania i przenoszenia narażone są na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i uszkodzenie danych - w produkcie Iomegi zagrożenie takie zredukowano do minimum.

Konstrukcja opiera się na specjalnym pojemniku, zaopatrzonym w mechanizmy filtrujące powietrze, utrzymujące nośnik w należytej czystości i umożliwiające przenoszenie go z miejsca na miejsce. Pojemność dysku (specjalnie zaprojektowanego do montażu w owym pojemniku) będzie wynosiła 35 GB. Cały system zostanie dodatkowo zaopatrzony w specjalny system weryfikacji błędów, oraz system backup-owy, umożliwiający również szyfrowanie danych). Urządzenie będzie można podłączyć do dowolnego komputera poprzez port USB 2.0.

Dyski wykorzystujące technologię RRD trafia na rynek prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2004 roku. Wersje dla serwerów oraz Linuxa pojawią się prawdopodobnie dwa miesiące później. Dokładna cena będzie znana dopiero po jego oficjalnym zaprezentowaniu - co nastąpi prawdopodobnie na targach COMDEX w listopadzie, jednak już dziś Bob Lutz, Product Manager IOMEGI przewiduje, iż cena produktu wraz z programowaniem będzie się wahać w granicach 350 - 500 dolarów.