Steve Ballmer: Android przyszłością Windows Phone

Smartfony z Windows 10 Mobile powinny zdaniem Steve'a Ballmera pozwalać na uruchamianie aplikacji pisanych na Androida.

Steve Ballmer to jeden z największych udziałowców Microsoftu. Poza wielkim sentymentem do tej firmy zainteresowany jest więc też ogromnie jej jak najlepszymi wynikami finansowymi. Podczas niedawnego spotkaniu dla akcjonariuszy wyraził swój niepokój m.in. w odniesieniu do platformy Windows 10 Mobile. Jego zdaniem skupianie się na uniwersalnych aplikacjach (można je uruchamiać na różnych platformach: komputery, smartfony, konsole Xbox, smartwatche) jest wielkim błędem ponieważ ta idea "nie zadziała". Podpowiedział swoim byłym kolegom, że jedynym ratunkiem dla Windows Phone jest udostępnienie użytkownikom możliwości uruchamiania aplikacji pisanych na Androida.

Project Astoria

Warto przy tej okazji przypomnieć projektach o Islandwood i Astoria, swoistych pomostami łączących Windows Store z App Store i Google Play. Niestety wszystko na to wskazuje, że projekt Astoria pozwalający na korzystanie z aplikacji pisanych na Androida w smartfonie z Windows został zawieszony.

Windows Store

Najważniejszym elementem mobilnych platform jest dostępność do bogatej oferty sklepów z aplikacjami. Niestety Windows Store znacznie odbiega pod tym względem od konkurencji - App Store i Google Play. Udostępnienie możliwości korzystania z aplikacji na Androida z pewnością uatrakcyjniłoby więc ofertę "okienkowych" smartfonów.

Czy Ballmer ma rację? Sądzę, że tak. Zastanawiam się jednak, dlaczego do tego nie doprowadził, gdy to on szefował Microsoftowi?