Steve Jobs chciał, aby laptopy Sony VAIO pracowały pod kontrolą Mac OS X

Najświeższe doniesienia na temat Steve'a Jobsa potwierdzają jego fascynację firmą Sony i jej produktami. Chciał on bowiem podobno nawet, aby laptopy VAIO jako jedyne poza sprzętem Apple, pracowały pod kontrolą systemu Mac OS X.

Steve Jobs był zafascynowany Japonią. Był też wielkim fanem firmy Sony i przyjacielem jej współzałożyciela, Akio Mority. Kilka dni temu japoński dziennikarz Nobuyuki Hayashi przeprowadził wywiad z byłym dyrektorem generalnym japońskiego producenta, Kunitake Ando, który podzielił się ogromnie zaskakującymi informacjami. Wynika z nich bowiem, że Jobs chciał, aby system Mac OS X był instalowany na...laptopach Sony VAIO.

"Większość menedżerów Sony spędzała swoje zimowe wakacje na Hawajach i grało w golfa po świętowaniu Nowego Roku. Podczas jednego z tych noworocznych konkursów golfowych w 2001 roku Steve Jobs i inni dyrektorzy Apple czekali na nas na końcu pola golfowego z laptopem VAIO i pracującym na nim systemem Mac OS X" - powiedział Ando.

Doniesienia te wydają się o tyle ciekawsze, że po powrocie do Apple w 1997 roku jedną z pierwszych decyzji Steve'a Jobsa było zakończenie programu Mac Clone zakładającego licencjonowanie systemu Mac OS dla innych producentów sprzętu.

"Steve Jobs wierzył, że kompatybilny z Mac biznes zaszkodzi nie tylko interesom Apple, ale również marce "Mac". Ale ten sam Steve Jobs był skłonny do zrobienia wyjątku w 2001 roku. Tym wyjątkiem była linia Sony VAIO" - zauważa Nobuyuki Hayashi.

Dlaczego nie doszło do realizacji pomysłu Jobsa?

Hayashi twierdzi, że po prostu był to zły czas na taką rewolucję: laptopy VAIO zdobywały popularność i dopiero co dokończono prace nad ich optymalizacją do współpracy z platformą Windows.

"Z tego powodu większa część zespołu VAIO sprzeciwiała się pomysłowi Jobsa zadając pytanie "czy warto?" - uważa Hayashi.

Moim zdaniem na pewno było warto tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę najświeższe doniesienia, z których wynika, że Sony zamierza sprzedać cały dział PC, włącznie z marką Vaio...