Steve Jobs miał atak serca - bzdura, która zrobiła swoje...

W serwisie CNN iReport, służącym za modelową platformę dla nieskrępowanego dziennikarstwa obywatelskiego, doszło do bardzo poważnego nadużycia ze strony jednego z użytkowników. Pewien "dziennikarz" podał w serwisie informację o tym, że Steve Jobs (współzałożyciel i szef firmy Apple) został zabrany przez pogotowie z powodu silnego ataku serca. Wiadomość, która wstrząsnęła branżą, szybko okazała się zwykłym wymysłem autora.

Strona internetowa CNN iReport, na której użytkownicy mogą umieszczać swoje własne artykuły oraz głosować na opublikowane teksty, właśnie doczekała się sytuacji, która stawia ideę dziennikarstwa obywatelskiego w bardzo niekorzystnym świetle.

Jeden z użytkowników iReport, nijaki "Johntw", opublikował w serwisie nieprawdziwą informację o tym, że Steve Jobs został zabrany przez pogotowie po silnym ataku serca. Wpis, który zamieścił na serwisie można obejrzeć poniżej (informacja fałszywa!):

Wiadomość błyskawicznie obiegła wszystkie serwisy związane z branżą i spowodowała spadek wartości akcji spółki o ponad 10 procent. Sytuacja wróciła do normy dopiero kiedy Apple wydało specjalny komunikat o tym, że informacja jest fałszywa (stało się to już pół godziny po publikacji).

Aktualnie specjalna grupa zajmuje się wyśledzeniem autora wpisu (po IP) i zbadaniem z jakiego powodu umieścił na iReport tak dramatyczną wiadomość.

Niezależna informacja czy Dziki Zachód?

Sprawa po raz kolejny podnosi bardzo dyskusyjną kwestię tzw. dziennikarstwa obywatelskiego. CNN iReport z założenia ma być modelową platformą dla wszystkich, którzy chcą publikować najnowsze informacje bez jakiejkolwiek cenzury, wymogów korekty, itd. Widać jednak, że system jest bardzo niedoskonały.

Terry Anzur, reporterka amerykańskich stacji telewizyjnych i znajoma Steve'a Jobsa ze studiów, skomentowała sytuację mówiąc, że "internet to prawdziwy Dziki Zachód jeśli chodzi o wolność w rozpowszechnianiu informacji - brakuje tylko szeryfa w mieście".

Anzur powiedziała, że bardzo zmartwiła się doniesieniem o staku serca Jobsa, mimo, iż była świadoma, że pochodzi on z CNN iReport oddzielonego przecież od profesjonalnego cnn.com. Dodała również, że większość użytkowników nie rozróżnia wiarygodności tych dwóch witryn i w zasadzie nie wie czy "i" w nazwie "iReport" oznacza "inteligentny" czy "idiotyczny". Cóż, odpowiedź pozostawiamy czytelnikom.


Zobacz również