Steve Jobs nie żyje

Zmarł współzałożyciel i wieloletni prezes koncernu Apple. Jobs od lat walczył z rakiem trzustki.

"Z głębokim smutkiem ogłaszamy, że dzisiaj zmarł Steve Jobs" - podało Apple w środowym oświadczeniu. "Geniusz, pasja i energia Steve'a były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacały i polepszały nasze życie. Świat jest znacznie lepszy dzięki Steve'owi".

Jobs będzie pamiętany jako wizjoner komputerowy, a także jako człowiek chodzący własnymi drogami. W życiu i pracy obrał ścieżkę niezależności i wytrwale nią kroczył. Mogło to być frustrujące dla jego współpracowników i partnerów, ale pozwoliło Apple na wytworzenie unikatowych produktów.

Niektórzy jednak, zapamiętają Jobsa jako trudnego człowieka z obsesją na punkcie kontroli i nadzoru. Wielu pracowników i partnerów doprowadzało to do szaleństwa. W 2000 roku Jobs ukarał firmę ATI za udostępnienie szczegółów na temat iMaka. Dokonał tego usuwając produkty tej firmy z przyszłych komputerów Apple. Jego sprzeciw wobec technologii Adobe Flash oraz zamknięta formuła App Store były wielokrotnie krytykowane. Mimo to Jobs miał wielki talent do przewidywania przyszłych trendów komputeryzacji i elektroniki konsumenckiej, co sprawiło, że Apple jest dziś wiodącym producentem takich urządzeń.

Jako młody człowiek interesował się kontrkulturą. W 1974 roku wydał oszczędności zarobione w Atari, by odbyć podróż do Indii, gdzie szukał duchowego oświecenia. Spotykał się także i ikoną ówczesnej muzyki, piosenkarką Joan Baez. Jego ulubionym muzykiem był Bob Dylan, a jeśli chodzi o styl, to Jobs nie przepadał za formalnym strojem i ubierał się na luzie. Luźny czarny sweter i dżinsy pozostały zresztą jego znakiem rozpoznawczym aż do końca - w takim stroju pojawiał się w ostatnich latach na wszystkich firmowych konferencjach Apple.

Wielka kariera Jobsa rozpoczęła się od znajomości ze Steve'm Wozniakiem. Panowie poznali się w 1971 r., a w 1976 r. zbudowali wspólnie pierwszy komputer - Apple I - w garażu rodziców Wozniaka. Aby zrealizować ten projekt Jobs sprzedał swojego minibusa, a Wozniak kalkulator naukowy. Wkrótce potem założyli firmę Apple Computer Co., która następnie zmieniła nazwę na Apple Computer Inc. W 1984 roku firma zaprezentowała kolejną generację komputerów - Macintosh. Maszyna wyposażona był w interfejs graficzny, pracował na 32-bitowym procesorze (w tamtym czasie pecety pracowały na 16-bitowych) i miał 128 kB pamięci, którą można było rozszerzać do 192 kB. Stał się natychmiastowym sukcesem i rozszedł w ponad 400 tysięcy egzemplarzy w pierwszym roku sprzedaży.

Steve Jobs nie żyje

W 1985 r. Jobs i John Scully, który był wtedy prezesem Apple, pokłócili się o sposób prowadzenia firmy. Jobs odszedł i stworzył Next Computer. Firma nie okazała się dużym sukcesem, ale praca w niej zaowocowała wieloma pomysłami, które znalazły swoje urzeczywistnienie w przyszłych produktach Apple.

W 1996 roku Jobs wrócił do Apple, a w 1997 roku otrzymał tytuł tymczasowego prezesa. Firma przechodziła wtedy ciężkie czasy, ale już niebawem wizjonerskie pomysły Jobsa miały to zmienić. Już w 2001 r. koncern zaprezentował iPoda - ikonę przenośnych odtwarzaczy muzycznych - a w 2003 r. uruchomił sklep muzyczny iTunes. W 2005 roku Jobs zapowiedział na konferencji Apple, że jego firma skorzysta z procesorów Intela. Rok później Apple wydało MacBooka Pro i iMaka. Prawdziwy przełom pojawił się jednak w 2007 roku kiedy zaprezentowany został pierwszy iPhone. Jego pojawienie się zapoczątkowało rewolucję rynku smartfonów.

Choroba

W 2006 roku zauważono, że Jobs jest wyraźnie chudszy, a gdy w 2008 roku pojawiły się spekulacje na temat jego zdrowia, musiał zareagować. Powiedział wtedy, że cierpi z powodu "powszechnego wirusa" (common bug) i przechodzi kurację antybiotykową. Jobs dodał wtedy, że nie jest to problem, który zagraża jego życiu i nie ma to związku z rakiem trzustki.

Steve Jobs nie żyje

W styczniu 2009 Jobs nadal nie chciał podać informacji na temat swojego stanu zdrowia. Powiedział tylko, że jego utrata wagi związana jest z zaburzeniami hormonalnymi. Kilka dni później udał się jednak na półroczny urlopu - właśnie z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. Nad sprawami firmy Apple czuwał wtedy Tim Cook. Dopiero później poinformowano, że w czasie tego urlopu Jobs przeszedł przeszczep wątroby.

Steve wrócił do pracy w czerwcu 2009 r. W styczniu 2010 roku ponownie pojawił się na scenie w San Francisco i zaprezentował iPada, który zapoczątkował całą kategorię urządzeń - tabletów.

W styczniu br. Jobs poinformował o kolejnym urlopie zdrowotnym, tym razem nie precyzując, jak długo potrwa jego absencja. Mimo urlopu pojawił się w marcu i brawurowo przeprowadził prezentację iPada 2. W czerwcu zaprezentował także nową usługę iCloud oraz system iOS 5 na konferencji WDC. Wyglądał wtedy nie najlepiej, ale z entuzjazmem opowiadał o iPadzie 2.

W sierpniu 2011 r. Jobs zrezygnował ze stanowiska prezesa Apple. Do pracowników skierował następujące słowa: "Zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę w stanie wykonywać obowiązków prezesa Apple, to będę pierwszym, który da wam znać."

Niestety, ten dzień nadszedł.

Steve Jobs nie żyje

Steve Jobs pozostawił żonę Laurene i czwórkę dzieci.