Steve Jobs obchodzi 51. urodziny

Steve Jobs, współzałożyciel i prezes koncernu Apple, obchodzi dziś swoje 51. urodziny.

Jobs przyszedł na świat 24 lutego 1955 r. w mieście Green Bay w stanie Wisconsin. W 1972 ukończył szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii, w jego życiorysie znajduje się też epizod z uczelnią Reed College w Portland, gdzie studiował przez jeden semestr.

Steve Jobs obchodzi 51. urodziny

Steve Jobs

Jobs założył Apple'a 30 lat temu, w 1976 r. wspólnie ze Steve'm Wozniakiem, którego poznał na spotkaniach klubu "Homebrew Computer Club". Obaj wcześniej pracowali w firmie Atari, gdzie zajmowali się projektowaniem gier komputerowych. Pierwszy komputer jaki sprzedawali, nosił nazwę Apple I i kosztował 666,66 dolarów. Jednak to Apple II, zaprezentowany w 1977 r. przyniósł spółce sławę i pieniądze. Rok 1980 przyniósł firmie dalsze sukcesy: wejście na giełdę nowojorską i premierę komputera Apple III.

Kolejny produkt firmy, Apple Lisa, pojawił się w 1983 r. jednak nie odniósł sukcesu i został szybko zastąpiony Macintoshem. W 1985 r. Jobs odszedł z Apple'a w wyniku konfliktu z ówczesnym prezesem, Johnem Sculley'em, i założył kolejną firmę - NeXT. W 1986 r. natomiast stał się jednym ze współzałożycieli studia animacji filmowej Pixar. Apple kupiła NeXT 10 lat później za 402 miliony dolarów, wskutek czego Jobs znalazł się z powrotem w macierzystej firmie. W 1997 r. zasiadł w fotelu prezesa koncernu, przy czym jego uposażenie wynosi... 1 USD rocznie.

Jobs kontra Gates

Steve Jobs najwyraźniej cieszy się większą estymą wśród internautów, niż Bill Gates, założyciel i główny architekt oprogramowania Microsoftu.

Świadczą o tym wyniki pojedynku, w którym 55,02% internautów oddało swoje głosy na prezesa Apple'a (861 głosów), podczas gdy za Gatesem opowiedziało się 44,98% głosujących (704 osoby).

Dzięki wprowadzeniu do jej oferty nowego modelu komputera Macintosh, iMac, sytuacja finansowa firmy uległa znaczącej poprawie. Zyski koncernu zwiększyły się jeszcze bardziej po otwarciu internetowego sklepu muzycznego iTunes Music Store i wprowadzeniu do oferty przenośnego odtwarzacza muzycznego iPod.

Majątek Steve'a Jobsa renomowane magazyny Forbes i Financial Times szacują na 3 miliardy dolarów. Jobs znalazł się również na liście Top 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, przygotowywanej przez tygodnik Time (w tym roku był nominowany do tytułu "Osobistości roku" magazynu Time).