Steve Jobs otwiera Macworld Expo

Tłumy entuzjastów Macintosha oczekiwały na otwierające targi Macworld Expo wystąpienie Steve'a Jobsa. Szef Apple'a ostudził gorączkę towarzyszącą zawsze początkowi wystawy: tym razem nie przedstawił żadnych nowości sprzętowych, choć oczekiwano PowerBooków G3 o prędkościach do 500 MHz, dwuprocesorowych komputerów z procesorami G4 oraz kolejnej generacji iMaców z 17-calowymi monitorami. Jobs mówił o nowym systemie operacyjnym Mac OS X oraz internetowej strategii Apple'a.

Tłumy entuzjastów Macintosha oczekiwały na otwierające targi Macworld Expo wystąpienie Steve’a Jobsa. Szef Apple’a ostudził gorączkę towarzyszącą zawsze początkowi wystawy: tym razem nie przedstawił żadnych nowości sprzętowych, choć oczekiwano PowerBooków G3 o prędkościach do 500 MHz, dwuprocesorowych komputerów z procesorami G4 oraz kolejnej generacji iMaców z 17-calowymi monitorami. Jobs mówił o nowym systemie operacyjnym Mac OS X oraz internetowej strategii Apple’a.

Jobs rozpoczął swoje przemówienie przedstawieniem wyników sprzedaży Apple’a w ostatnim kwartale. Firma sprzedała w tym czasie ponad 1,35 mln komputerów. Według Jobsa był to najlepszy pod tym względem wynik osiągnięty przez Apple’a w ponad dwudziestoletniej historii.

Najwięcej uwagi Jobs poświęcił systemowi Mac OS X. Jego ostateczna wersja beta w wydaniu klient będzie gotowa na wiosnę (Mac OS X Server jest dotępny już od kilku miesięcy), a latem gotowy produkt trafi do sprzedaży. Na początku przyszłego roku ma być systemem preinstalowanym na wszystkich nowych komputerach Apple’a.

Jobs po raz pierwszy szerzej zaprezentował nowy interfejs systemu, nazwany Aqua. Nazwa wydaje się bardzo trafna: interfejs jest „płynny”, użytkownik może dopasować go do własnych potrzeb. Może np. korzystać z interfejsu do jakiego sią przyzwyczaił, przpominającego obecnego Findera, może pracować w trybie zbliżonym do przeglądarki internetowej, z rozwijalnymi listami i przyciskiem Powrót.

W płytszej warstwie Aqua zwraca uwagę wykorzystaniem przezroczystości oraz szerokim zastosowaniem koloru. Okna systemowe mogą być półprzejrzyste (np. spod okna dialogowego Save widać zapamiętywany obrazek). W prawym rogu górnej belki okna umieszono trzy przyciski: czerwony, zielony i żółty, których przyciśnięcie zamknie, powiększy lub zmniejszy okno. Zmiany widoczne są też „głębiej”. Objęły górną belkę: jabłuszko, już nie tęczowe, umieszczono pośrodku, w menu przybyły nowe pozycje. U dołu ekranu pojawił się Dock — schowek z ikonkami aktualnie wykorzystywanych dokumentów, który zastępuje windowshading (zwijanie okna tylko do górnej belki).

O swoim poparciu dla Mac OS-a X zgromadzonych w San Francisco przekonywali producenci oprogramowania do Maców. Adobe, Macromedia, Quark, Microsoft, Id Software, Palm zapowiadają, że razem z nowym Mac OS-em na sklepowych półkach pojawią się ich programy przystosowane do jego możliwości.

Teraz, gdy Apple ma kompletną i silną rodzinę pruduktów, nadszedł czas — jak ujął to Jobs — „żebyśmy wyszli poza pudełka”. Dlatego Apple coraz bardziej interesuje się Internetem. O sile Apple’a w tej dziedzinie ma świadczyć dobra pozycja QuickTime’a 4.0, systemowy mechanizm przeszukiwania Internetu Sherlock, ruch na stronach Apple’a (1,5 mln odwiedzających dziennie) oraz dobre wyniki jego internetowego sklepu (300 mln USD wpływów ze sprzedaży w ostatnim kwartale).

Apple zdecydował się na zmianę projektu swojej witryny webowej tak, aby wyeksponować usługi iTools, które zaczyna oferować. Zarejestrowani użytkownicy iTools dostają darmowej konta w domenie mac.com, mogą wysyłać kartki iCard, dostają 20 MB miejsca na swoje rzeczy (iDisk), a iTools Home Page pozwoli nawet początkującym stworzyć w 10 minut własną stronę webową i umieścić ją na serwerze Apple’a.

Jobs poinformował także o zmianach w zarządzie firmy. Apple znalazł wreszcie po półtorarocznych poszukiwaniach prezesa. Steve Jobs przestaje być prezesem tymczasowym i zostaje prezesem „na cały etat”. Nadal będzie także zarządzał swoją firmą Pixar Animation Studios, znaną głównie z produkcji filmu „Toy Story”.

<p align="right">Wiecej informacji o Mac OS X</p>


Zobacz również