Steve Jobs zrezygnował z funkcji CEO w Apple!

Jest to z pewnością najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia dla wszystkich pasjonatów nowych technologii, a nawet ostatnich tygodni. Steve Jobs, wieloletnia twarz firmy Apple zrezygnował z funkcji CEO. Jego następcą został Tim Cook.


Steve Jobs zrezygnował z funkcji CEO w Apple!
Wiadomość o rezygnacji Jobsa z funkcji prezesa firmy Apple około pierwszej w nocy naszego czasu obiegła caly świat. Od razu temat stał się trending topic’iem na Twitterze, na praktycznie wszystkich portalach i blogach poświęconych technologii na świecie pojawiały się na gorąco informacje. Jest to dla wszystkich zaskoczenie, chociaż od pewnego czasu można się było tego prędzej czy później spodziewać.

W lakonicznym liście do zarządu składającym się z ośmiu zdań Jobs argumentuje swoją decyzję “niemożnością dalszego wykonywania obowiązków jako CEO". Prawdopodobnie ma to związek ze stanem zdrowia. Steve Jobs już w 2009 roku zniknął z firmy na pół roku z powodu przeszczepu wątroby.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony ze składanym ekranem 2022 roku [26.01.2022]
  • "Steve Jobs" - zobacz biografię założyciela Apple już dziś!

Tim Cook następnym CEO

Następcą Steve’a został mianowany Tim Cook, który praktycznie sprawował tą funkcję od stycznia tego roku. Podczas nieobecności Jobsa w 2009 roku został nagrodzony premią w wysokości 5 milionów dolarów za zwiększenie o 60% akcji firmy. Podejrzewano, że wartość akcji Apple jest ściśle powiązana z osobą Jobsa. Po ogłoszeniu jego decyzji ich wartość na giełdzie faktycznie spadła o ok. 7%.

Steve Jobs nie rezygnuje całkowicie z pracy w Apple, nadal będzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem tylko na innym stanowisku. Przed Apple jeszcze dużo do zrobienia w tym roku - wprowadzenie na rynek nowej wersji systemu iOS5 dla urządzeń przenośnych (iPhone, iPad, iPod), premiera usługi iCloud oraz prawdopodobnie wypuszczenie na rynek nowej generacji iPhone’a.

Pełna treść listu Steve’a Jobsa (w języku angielskim)

“To the Apple Board of Directors and the Apple Community:

I have always said if there ever came a day when I could no longer meet my duties and expectations as Apple’s CEO, I would be the first to let you know. Unfortunately, that day has come.

I hereby resign as CEO of Apple. I would like to serve, if the Board sees fit, as Chairman of the Board, director and Apple employee.

As far as my successor goes, I strongly recommend that we execute our succession plan and name Tim Cook as CEO of Apple.

I believe Apple’s brightest and most innovative days are ahead of it. And I look forward to watching and contributing to its success in a new role.

I have made some of the best friends of my life at Apple, and I thank you all for the many years of being able to work alongside you.

Steve"

Ostatnie tygodnie obfitują w niesamowite wydarzenia w świecie nowych technologii. Parę dni temu HP ogłosiło zakończenie wsparcia dla ledwo co wypuszczonego tabletu na WebOS, a Google kupił za 12.5 miliarda dolarów Motorolę Mobility. Co nas jeszcze w najbliższym czasie może zaskoczyć?