Steve Wozniak: "Macintosh to porażka"

Steve Wozniak przedstawił w wywiadzie udzielonym jednej z indyjskich gazet kilka interesujących opinii na temat niektórych produktów Apple. Przyznał też, że śmierć Steve'a Jobsa była dla niego szokiem.

Współzałożyciela Apple, Steve'a Wozniaka, nie trzeba nikomu przedstawiać. Kilka dni temu udzielił on interesującego wywiadu indyjskiej gazecie Sunday MIDDAY, w którym stwierdził między innymi, że komputery Apple III i LISA były wielką porażką. O ile jednak z tą opinią nie ma się co spierać, o tyle przyznanie przez niego, że nieudanym produktem był również komputer osobisty Macintosh, jest dosyć zaskakujące.

"Apple III był porażką, LISA był porażką i Macintosh również był porażką. Dopiero dzięki przeprowadzonym z czasem potężnym modyfikacjom zrobiliśmy z Macintosha dobry komputer" - powiedział Wozniak.

Podkreślił też wyraźnie, że za niepowodzenie komputera Apple III odpowiada kierownictwo zajmujące się marketingiem, gdyż bez ich nietrafionych wytycznych ludzie z Apple stworzyliby komputer, który kochają, i który z pewnością odniósłby sukces rynkowy.

"Projektem opiekowali się ludzie od marketingu, którzy według mojej opinii podjęli bardzo złe decyzje. Występowały przecież awarie. Wypuszczasz na rynek produkt, który od razu ma defekt i jeżeli nawet rok później go naprawiasz, on się po prostu już nie sprzedaje. Tak samo sprawa wygląda w przypadku dzisiejszych smartfonów. Jeżeli po pojawieniu się jakiegoś z nich na rynku od razu wiadomo, że dzieje się z nim coś bardzo niedobrego, możesz to wszystko naprawić a i tak nie będzie się on chciał sprzedawać. Po prostu przegapi w ten sposób swoją szansę" - tłumaczy Wozniak.

Dla kontrastu, w przypadku komputera Apple II przyznaje, że odniósł on sukces przede wszystkim dzięki Steve'owi Jobsowi:

"Steve Jobs miał na niego duży wpływ i wiedział, w którą stronę chce z nim pójść. To był doskonały produkt. Steve poszukiwał najlepszych rzeczy na świecie. Wiedział, że byłem najlepszym konstruktorem i że Apple II był najlepszym komputerem i dlatego chciał nas obu."

Kilka słów o śmierci Steve'a Jobsa

Wozniak przyznał również w wywiadzie, że śmierć Jobsa, który był ważną częścią jego życia, była dla niego szokiem. Nie przeżył on jej jednak bardzo emocjonalnie, gdyż od dawna się jej spodziewał.