Stolica Europy tańsza od stolicy Polski

Biura w Londynie pozostają najdroższe a Bruksela goni stolicę Wielkiej Brytanii w tempie błyskawicznym, choć nadal jest wyraźnie tańsza od Warszawy. Ceny wynajmu powierzchni biurowych spadły w ciągu ostatniego roku na świecie średnio o 7%.

Najdroższe na świecie, podobnie jak w poprzednich latach, są biura w Londynie, Tokio i Paryżu – wynika z raportu Business space across the world, autorstwa firmy konsultingowej Cushman & Wakefield.

Wynajęcie metra kwadratowego w biurowcu o wysokim standardzie na West Endzie w Londynie kosztuje średnio 1478 euro rocznie, w Tokio – 1104 euro, a w Paryżu 961 euro. Na czwartym miejscu opracowanego przez firmę rankingu znalazło się centrum Nowego Jorku, a na kolejnych Moskwa i Frankfurt. Hong Kong z szóstego miejsca spadł w tym roku na 12.

Najszybciej drożeje powierzchnia biurowa w Brukseli – w ostatnim roku przesunęła się o 10 miejsc w górę, na pozycję 19 (392 euro rocznie za m. kw.). Nadal jednak pozostaje tańsza od Warszawy, która w rankingu zajęła pozycję 13 (z 17 w ubiegłym roku), ex aequo z Dublinem. Średni roczny koszt wynajmu metra kwadratowego biura w stolicy Polski to 525 euro. Dla porównania, w Budapeszcie jest to koszt rzędu 323 euro (30. miejsce w rankingu), a w Pradze 276 euro (co daje Czechom 36. pozycję).

Ranking 46 państw zamyka RPA – metr kwadratowy biura w Sandton kosztuje 116 euro rocznie.

W ubiegłym roku biura staniały na świecie średnio o 7%, w tym o 5% w Europie, o 11% w obu Amerykach, o 5% w Azji, natomiast w Afryce i na Bliskim Wschodzie ceny wzrosły o 6%.


Zobacz również