Stolica ma bezpieczne sieci WiFi

Kaspersky Lab opublikował wyniki swoich badań na temat bezpieczeństwa bezprzewodowych sieci w Warszawie. W porównaniu do Torunia sieci WiFi w stolicy są naprawdę dobre.

Specjaliści z Kaspersky Lab skontrolowali zabezpieczenia ponad 3 000 sieci bezprzewodowych w stolicy. Ich zdaniem stan bezpieczeństwa WiFi w Warszawie jest naprawdę dobry. "Nie wiadomo jak wypadnie na tle innych miast, jednak w porównaniu z przebadanym już Toruniem bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych w stolicy prezentuje się lepiej" - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska.

Badanie wykazało, że ponad połowa przebadanych sieci korzystała z szyfrowania WPA, co jest bardzo dobrym podejściem do kwestii bezpieczeństwa informacji. Dwa lata temu bez szyfrowania było 42% wykrytych sieci, obecnie liczba ta jest dwa razy mniejsza.

"Co prawda transmisja danych w tych sieciach jest stosunkowo wolna, ale w porównaniu do poprzedniego badania dla tego miasta, przeprowadzonego dwa lata temu, widać duży skok w obsługiwanych technologiach" - zauważają analitycy. W porównaniu do stanu sieci sprzed dwóch lata widać, że spadła liczba sieci o niewielkiej prędkości (11 i 18 Mbit), a wzrosła liczba sieci 54 Mbit (z 14% do 22%).

W stosunku do badania sprzed dwóch lat spadła też liczba punktów typu Ad-hoc. Podobnie jak w Toruniu w Warszawie jest jedynie 1% (dokładnie 1,28%) sieci typu Ad-hoc, pozostałe to Access Pointy.

Źródło: Kaspersky Lab