Stop dla spamu

Spam Summit 2000 - pierwsza na świecie konferencja poświęcona pocztowym śmieciom.

Coraz częściej nasze skrzynki pocztowe są zaśmiecane przez nie zamawiane wiadomości o treści reklamowej, nadawane przez firmy, które przypadkiem zdobyły nasz adres e-mail. Organizacja Brightmail zorganizowała w Waszyngtonie konferencję Spam Summit 2000, na której omawiane są sposoby walki z pocztowym spamem. Dostawcy usług, właściciele internetowych sklepów i portali dyskutują o nowych, skutecznych sposobach przeciwdziałania temu procederowi. Wydaje się, iż stosowane dotychczas metody zakładania filtrów wiadomości nie zdają już egzaminu, gdyż ich obsługa jest zbyt skomplikowana dla niektórych użytkowników, a "specjaliści od spamingu" i tak wiedzą jak obejść takie zabezpieczenia.

"Nie wydaje się możliwe, aby technologia sama sobie dała radę z ludźmi, czyli spamerami. Musi być uchwalone również odpowiednie prawo" - powiedziała Rosalind Resnick, prezes firmy NetCreations, zajmującej się marketingiem bezpośrednim.

Kongres USA opracował ustawę do walki ze spamem. Unsolicited Electronic Mail Act przewiduje kary do 500 USD (za każdy wysłany list) w przypadku stosowania takich praktyk. Pojawiają się jednak głosy, iż takie prawo będzie musiało być przestrzegane przez wszystkich użytkowników Internetu na świecie. Jeżeli do inicjatywy nie przyłączą się rządy innych państw, spam nadal będzie zasypywał konta pocztowe internautów z tą tylko różnicą, że wiadomości będą pochodzić z zagranicznych serwerów.


Zobacz również