Strach w sieci

Choć użytkownicy Internetu obawiają się o to, że ich dane osobowe mogą trafić w niepowołane ręce, duża część internautów chętnie podaje na stronach WWW informacje o sobie.

Wszelkie media, zarówno te, związane bezpośrednio z Internetem, jak i korzystające z bardziej tradycyjnych metod przekazu, nagłaśniają możliwość pozyskania danych o użytkownikach sieci przez niepowołane osoby. Takie działania potęgują strach wśród użytkowników Internetu, którzy obawiają się, że ich dane osobowe mogą zostać nielegalnie przechwycone, a potem wykorzystane w sposób nie kontrolowany. Z badań opublikowanych przez firmę Cyber Dialogue wynika, że mimo iż ludzie boją się udostępniać informacje o sobie, są gotowi podać dużo danych (imię i nazwisko, wykształcenie, wiek, zainteresowania) w zamian za przysyłanie im interesujących materiałów.

W Pan European Internet Monitor zostały opublikowane badania dotyczące Europejczyków i ich poczynań w Internecie. O ich wiarygodności świadczy pokaźna liczba badanych - w ankiecie wzięło udział aż 15 tys. osób. Potwierdzają one informacje, że duża część użytkowników sieci dość często umożliwia zebranie danych o sobie. 49% ankietowanych podaje swoje dane w formularzach na stronach WWW, 17% korzysta z możliwości personalizacji stron, a 16% nie zmienia standardowych ustawień cookie.


Zobacz również