Strajk w chińskich fabrykach produkujących klawiatury dla Apple i IBM

Kupując "chiński" sprzęt elektroniczny lub komputerowy raczej rzadko (lub w ogóle) zastanawiamy się nad tym, czy osoby go produkujące mają zapewnione przynajmniej przyzwoite warunki pracy. Możemy być jednak pewni, że często są to warunki niespełniające żadnych wymogów w zakresie BHP.

Wiele największych marek na świecie dostarcza na rynek sprzęt, który wytwarzany jest w chińskich fabrykach. Niestety warunki w nich panujące często nie spełniają żadnych wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Potwierdza to chociażby najnowsze wydarzenie, które miało miejsce w znajdującej się w Shenzhen fabryce Jingyuan Computer Grou. Zajmuje się ona produkcją klawiatur, dysków twardych, wyświetlaczy oraz kamer bezprzewodowych dla takich firm jak Apple i IBM. Niestety ze względu na prowadzoną przez nią politykę wyzysku, pracownicy postanowili przystąpić do strajku.

Strajkujący skarżyli się przede wszystkim na to, że każdy z nich musiał (aż ciężko w to uwierzyć) przepracować w miesiącu od 100 do 120 godzin nadliczbowych. Zwracali oni również uwagę na złe traktowanie ze strony kadry nadzorującej ich pracę oraz częste zwolnienia starszych pracowników.

Strajk podobno nie trwał długo i został już zakończony po tym, jak firma Jingyuan zgodziła się na zmniejszenie nadliczbowych godzin.

Apple podjęło pewne działania

Warto przypomnieć, że ze względu na fatalne warunki panujące w fabrykach firmy Foxconn, dopiero po szerszym nagłośnieniu przypadków samobójstw firma Apple postanowiła przeprowadzić w nich kontrole. Co prawda nie wyeliminowały one większości problemów pracowników, ale przynajmniej pomogły w podjęciu przez ich szefów decyzji o zwiększeniu wynagrodzeń.

Obecnie Apple pracuje nad ograniczeniem zanieczyszczeń w fabrykach swoich chińskich dostawców. Jest to sfera, na którą coraz większą uwagę zwracają chińskie władze.

"Chiński rząd zwraca ostatnio więcej uwagi na kontrolę zanieczyszczeń, szczególnie w przypadku, gdy wpływają one na życie ludzi" - powiedział Ma Jun, ekolog z Institute of Public and Environmental Affairs (IPE).