Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

Wielki finał 4. sezonu Stranger Things już za nami, to jednak jeszcze nie koniec. Netflix potwierdził już 5. sezon serialu! Sprawdź, co wiemy na temat ostatnich odcinków Stranger Things.

Stranger Things 5 zmierza na Netflix. Kiedy odbędzie się premiera ostatniego sezonu serialu?

Stranger Things, nie bez powodu, jest określany jako jeden z najlepszych seriali oryginalnych w historii platformy Netflix. Obecnie możemy już stwierdzić, że przygody Jedenastki i towarzyszy stały się popkulturowym fenomenem. Za nami już 34 odcinki rozłożone na 4 sezony. To jednak nie koniec opowieści bowiem twórcy serialu - bracia Duffer, potwierdzili już, że Stranger Things powróci w 5. i już ostatnim, finałowym sezonie. Sprawdźcie, co już teraz wiemy na temat zakończenia kultowej produkcji Netflixa.

Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

Stranger Things – najważniejsze informacje

 • Tytuł serialu - Stranger Things
 • Twórcy - Matt i Ross Duffer (The Duffer Brothers)
 • Liczba potwierdzonych sezonów – 5
 • Liczba odcinków - 34
 • Czas emisji – 2016 - 2022
 • Gatunek - Science fiction, horror
 • Kraj produkcji - USA
 • Obsada - Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Noah Schnapp, Sadie Sink, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Maya Hawke, Priah Ferguson, Cara Buono, Matthew Modine
Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

Do tej pory w Stranger Things. Przypomnienie i streszczenie sezonów 1-4

Mija już sześć lat od premiery pierwszego sezonu Stranger Things. Losy Jedenastki - dziewczynki obdarzonej nadludzkimi mocami, i jej przyjaciół zgromadziły przed telewizorami miliony osób. Najdłuższy i pełen emocji sezon 4. został doczekał się niedawno zakończenia. Jeśli chcecie sobie przypomnieć, co do tej pory wydarzyło się w serialu, to zapraszamy do lektury naszego streszczenia dotychczasowych wydarzeń - TUTAJ.

Zobacz również:

 • Stranger Things - czy powstanie 5 sezon serialu Netflixa?

Stranger Things sezon 5 - kiedy premiera?

Twórcy serialu Stranger Things potwierdzili już, że 5. sezon będzie ostatnim. Co ciekawe, początkowo planowano, że historia Jedenastki i jej przyjaciół zakończy się po 4 seriach, ale historia rozrosła się na tyle, że potrzebny będzie dodatkowy sezon.

Siedem lat temu rozplanowaliśmy całą historię "Stranger Things". Przewidywaliśmy wtedy, że jej przedstawienie zajmie cztery do pięciu sezonów. Okazała się jednak zbyt obszerna, by opowiedzieć ją w czterech sezonach, ale jak wkrótce sami zobaczycie - szybkim pędem zbliżamy się do finału. Czwarty sezon będzie przedostatnim sezonem, a piąty ostatnim - Matt i Ross Duffer.

Kiedy możemy spodziewać się premiery Stranger Things 5? Sami twórcy zdradzili niedawno, że prace na planie jeszcze się nie rozpoczęły. Nie oznacza to jednak, że w kwestii nowych odcinków nic się nie dzieje. Historia jest już w zasadzie zamknięta i obecnie powstaje szczegółowy scenariusz.

Nie jestem pewien, czy jesteśmy gotowi, by podać datę rozpoczęcia zdjęć. Ale wiele z tego jest już całkiem dobrze rozplanowane - Matt Duffer

Na Stranger Things 4 przyszło nam czekać blisko 3 lata. Warto jednak zauważyć, że jest to najdłuższy sezon w historii serialu i jego produkcja przypadła na okres pandemii COVID-19, co dodatkowo wydłużyło prace. Wielce prawdopodobne, że na finałowe odcinki finałowego sezonu Stranger Things nie będziemy musieli tyle czekać. Co zresztą potwierdzili już bracia Duffer.

Nie trzymajcie nas za słowo, ale przerwa (między sezonami 4 i 5 - przyp.red.) powinna być tym razem nieco krótsza, ze względu na fakt, że mamy już wstępny zarys i nie wyobrażamy sobie, że będzie kolejna sześciomiesięczna przymusowa przerwa - bracia Duffer.

Chcąc ustalić, kiedy zadebiutuje 5. sezon Stranger Things warto pochylić się również nad dotychczasowymi przerwami pomiędzy konkretnymi sezonami. Pierwsze odcinki Stranger Things zadebiutowały 15 lipca 2016 roku, nieco ponad rok później - 27 października 2017 r., mogliśmy już cieszyć się 2. sezonem serialu. Następnie przerwy pomiędzy kolejnymi seriami znacząco się wydłużały. Na sezon 3 musieliśmy czekać aż 20 miesięcy, do 4 lipca 2019 r., z kolei na debiut pierwszych epizodów najnowszego sezonu czekaliśmy niemal trzy lata - do 27 maja 2022.

 • Sezon 1 – 15 lipca 2016 r.
 • Sezon 2 – 27 października 2017 r. (15,5 miesiąca po emisji poprzedniego sezonu)
 • Sezon 3 – 4 lipca 2019 r. (20 miesięcy po emisji poprzedniego sezonu)
 • Sezon 4 – 27 maja 2022 r. (35 miesięcy po emisji poprzedniego sezonu)

Kiedy zatem realnie możemy oczekiwać premiery Stranger Things 5? Biorąc pod uwagę dotychczasowe informacje, z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie będziemy musieli czekać na niego tak długo, jak na sezon 4. Stranger Things 4 był nie tylko najdłuższy, ale również powstawał w wyjątkowo trudnych warunkach (COVID-19). Finałowy sezon ma być wyraźnie krótszy i rozmiarami przypominać bardziej sezony 1 - 3. Oznacza to, że najprawdopodobniej całość potrwa 8 - 10 godzin. Twórcy wrócą do pracy nad Stranger Things 5 we wrześniu, co oznacza, że w najlepszym wypadku 5. sezon Stranger Things zobaczymy dopiero w okolicach grudnia 2023 roku. Znacznie bardziej prawdopodobna wydaje się jednak premiera Stranger Things 5 dopiero w pierwszej połowie 2024 r.

Aktualizacja (05.07.2022)

W wywiadzie dla serwisu Collider - bracia Duffer zdradzili swoje najbliższe plany związane z finałowym sezonem Stranger Things. W pierwszej kolejności twórcy serialu udają się na zasłużone wakacje. Jednak już w sierpniu wrócą do pracy. Ross Duffer potwierdził, że prace nad scenariuszem ruszą już w pierwszym tygodniu sierpnia! Warto też przypomnieć, że nie powinny one trwać wyjątkowo długo bowiem bracia Duffer, już wcześniej podkreślali, że główny szkic historii powstał już przy okazji prac nad 4. sezonem Stranger Things.

A potem będziemy wracać (z wakacji - przyp. red.). Wiem, że pokój scenarzystów ma ruszyć w pierwszym tygodniu sierpnia - Ross Duffer.

Aktualizacja (27.07.2022)

Premiera Stranger Things 5 odbędzie się w połowie 2024 roku? Tak przynajmniej uważa David Harbour - aktor wcielający się w postać Hoppera. W jednym ostatnich wywiadów zdradził on, że według jego wiedzy i doświadczenia, ekipa wejdzie na plan w 2023 roku i prawdopodobnie zobaczymy pierwsze odcinki 5. sezonu Stranger Things w połowie 2024 roku.

Myślę, że będziemy (kręcić - przyp. red.) w przyszłym roku. W tym roku skończą to pisać i muszą przygotować różne rzeczy, miejmy nadzieję, że będzie to w tym roku. Ale myślę, że taki jest plan. Więc prawdopodobnie (5. sezon - przyp. red) wyjdzie w połowie 2024 roku, opierając się na naszej historii – David Harbour.

Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

Stranger Things 5 - liczba odcinków i czas trwania

Niestety, w chwili obecnej nie wiemy ile dokładnie odcinków otrzyma 5. sezon Stranger Things. Twórcy serialu zdradzili do tej pory jedynie, że będzie on wyraźnie krótszy od (rekordowo długiego) sezonu 4. Do tej pory twórcy wykazywali się pewną regularnością jeśli chodzi o liczbę odcinków. 1. i 3. sezon miały ich 8, natomiast 2. i 4. - po dziewięć. Najkrócej trwała pierwsza seria, która łącznie liczyła 410 minut. Z kolei sezon 4 trwał w sumie aż 785 minut. W przypadku Stranger Things "wyraźnie krótszy" względem sezonu 4 może oznaczać przygodę rozłożoną na 8 epizodów i zbliżoną czasem emisji do pierwszej serii.

Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

Stranger Things sezon 5 - obsada

W Stranger Things 5 w swoich rolach (w jakiejś formie) powrócą:

 • Winona Ryder jako Joyce Byers
 • David Harbour jako Detective Jim Hopper
 • Millie Bobby Brown jako 'Eleven'/Jane Hopper
 • Finn Wolfhard jako Mike Wheeler
 • Gaten Matarazzo jako Dustin Henderson
 • Caleb McLaughlin jako Lucas Sinclair
 • Noah Schnapp jako Will Byers
 • Natalia Dyer jako Nancy Wheeler
 • Charlie Heaton jako Jonathan Byers
 • Sadie Sink jako Max Mayfield
 • Maya Hawke jako Robin Buckley
 • Joe Keery jako Steve Harington
 • Brett Gelman jako Murray Bauman
 • Priah Ferguson jako Erica Sinclair
 • Joe Chrest jako Ted Wheeler
 • Cara Buono jako Karen Wheeler
 • Jamie Campbell Bower jako Peter Ballard/001/Henry
 • Eduardo Franco jako Argyle
 • Amybeth McNulty jako Vickie

Stranger Things sezon 5 - teorie odnośnie wielkiego finału

Co zobaczymy w sezonie 5. Stranger Things? Twórcy serialu potwierdzili już, że lepiej poznamy "mitologię Drugiej Strony". Ten tajemniczy wymiar, który poniekąd jest centralnym punktem wydarzeń mających miejsce w serialu nie został jeszcze dostatecznie dobrze przedstawiony. "Druga Strona" wciąż skrywa wiele tajemnic, które dręczą fanów. Możliwe, że większość z nich poznamy właśnie w ostatnich odcinkach serialu.

Jedyną rzeczą, w którą nie zagłębiamy się do końca w drugiej części (4. sezonu - przyp. red.), jest mitologia "Drugiej Strony". Dajemy wskazówki na ten temat i i jestem pewny, że ktoś na Reddicie będzie w stanie poskładać to do kupy. Ale wiele z tych odpowiedzi dotyczących "Drugiej Strony" jest tak naprawdę tym, na czym opiera się 5. sezon - Ross Duffer.

Stranger Things 5 ma charakteryzować się również "ponurą i przygnębiającą atmosferą". Twórcy serialu podkreślali już wielokrotnie, że obecnie żaden z bohaterów nie może czuć się bezpiecznie i każdy jest "zagrożony". Stranger Things nie boi się uśmiercać lubianych postaci, co może oznaczać, że w finałowych odcinkach czekają na nas kolejne emocjonujące pożegnania.

Twórcy Stranger Things ujawniają pierwsze szczegóły na temat długości 5. sezonu

Bracia Duffer byli ostatnio gośćmi podcastu „Happy Sad Confused”. Podczas rozmowy zdradzili kilka ciekawych szczegółów na temat 5. sezonu Stranger Things, a przede wszystkim jego długości. Matt Duffer, zgodnie z naszymi przewidywaniami, stwierdził, że najprawdopodobniej czeka na nas osiem odcinków, które łącznie powinny trwać około 10 godzin.

Myślę, że znów celujemy w osiem (odcinków – przyp. red). Nie chcemy, żeby to było 13 godzin. Mierzymy bardziej w okolice 10. Myślę, że będzie dłuższy niż sezon 1, ponieważ mamy wiele do podsumowania, ale nie sądzę, by był tak długi jak sezon 4 – Matt Duffer.

Dodał on również, że ponownie możemy liczyć na iście filmowy finał sezonu, którego obejrzenie zajmie nam około 2 – 2,5 godziny.

Spodziewajcie się, że finał serialu będzie tak długi jak film fabularny. Skłaniamy się ku temu, aby zrobić to, co zrobiliśmy tutaj (w sezonie 4 – przyp. red.), czyli mieć 2,5-godzinny odcinek – Matt Duffer.

Twórcy tłumaczą, że długość sezonu krótsza niż 4. jest spowodowana między innymi głównym wątkiem historii i nieco inną narracją. Sezon 5. ma nas od razu rzucić w sam środek akcji. Główni bohaterowie mają już jasno określone cele i plany. W Stranger Things 5 nie będzie zatem miejsca na poboczne historie, które, tak jak do tej pory, będą nam prezentować również codzienne życie bohaterów.

Powodem, dla którego nie spodziewamy się, że to (sezon 5 – przyp. red.) nie będzie tak długie, jeżeli się przyjrzycie, mijają prawie dwie godziny, zanim dzieciaki zostaną wciągnięte w nadprzyrodzoną tajemnicę. Poznajecie ich, widzicie ich życie, to, jak zmagają się z dostosowaniem do życia w liceum. Steve próbuje umówić się na randkę, wszystko to. Nic z tego oczywiście nie będzie miało miejsca w 5. sezonie – Matt Duffer.

Ze względu na swoją konstrukcję i tempo akcji, sezon 5. ma znacznie różnić się od poprzednich i być godnym zakończeniem całego serialu.

To znaczy po raz pierwszy w historii nie zakończyliśmy wszystkiego w finale sezonu. Więc akcja będzie się posuwać. Nie wiem, czy będzie się posuwać w tempie stu mil na godzinę na początku 5. sezonu, ale będzie się posuwać dość szybko. Postacie są od razu w akcji, one mają już cel i są zdeterminowane i myślę, że to pozwoli wykroić co najmniej kilka godzin i sprawi, że ten sezon będzie naprawdę inny – Matt Duffer.

W Stranger Things 5 nie pojawi się żadna nowa postać. Ostatni sezon zamknie historie dotychczasowych bohaterów

Stranger Things przyzwyczaiło nas już, że każdy kolejny sezon przedstawiał nam jedną albo więcej nowych postaci. W sezonie 2. do obsady dołączyli m.in. Billy i Max. W Stranger Things 3 poznaliśmy Robin, z kolei w ostatnim, 4. sezonie do zespołu dołączyli Eddie Munson oraz Argyle. Wiemy już jednak, że Stranger Things 5 będzie się znacząco różnił od poprzednich sezonów i jak już oficjalnie podkreślili twórcy serialu - bracia Duffer, nie mamy co liczyć na nowych bohaterów w ostatnich odcinkach. Zakończenie widowiska ma się bowiem skupić na losach znanych nam już postaci.

Ktoś musi nas zatrzymać. Więc przestajemy. Przestajemy. Nie dodajemy już żadnych nowych bohaterów w 5. sezonie, przyrzekamy - bracia Duffer.

Co się stanie z Max w 5. sezonie Stranger Things? Czy możemy liczyć na powrót bohaterki?

Po emocjonującym finale 4. sezonu Stranger Things wielu sympatyków serialu zadaje sobie pytanie - co dalej z Max? Jak wiemy, przebojowa bohaterka przetrwała starcie z Vecną, choć daleko jej do pełni formy. Obecnie jest w głębokiej śpiączce i nawet Jedenastce nie udało się do niej dotrzeć. Warto tu przypomnieć, że twórcy serialu - bracia Duffer, przyznali w jednym z wywiadów, że początkowo mieli w planach uśmiercić Max, ale w ostatniej chwili się z tego wycofali. Czy jednak pozostawienie bohaterki w takim stanie faktycznie było lepszym rozwiązaniem? Fani mają swoje wątpliwości i... teorie.

Jedna z nich zakłada, że Max tak naprawdę umarła i została "pochłonięta" przez Vecnę. Jedenastce udało się przywrócić do życia jedynie ciało dziewczyny, które jednak może zadziałać jako swego rodzaju kotwica dla duszy. Według tej teorii jedynym sposobem na prawdziwy powrót Max jest śmierć Vecny. Choć główny antagonista jest niezwykle potężny, to naszym bohaterom udało się go już raz pokonać (a w zasadzie dwa razy). Pozostaje mieć nadzieję, że w wielkim finale 5. sezonu dojdzie do ostatecznej konfrontacji z Vecną, która okaże się zbawienna dla kondycji Max.

Prace nad Stranger Things 5 już ruszyły! Netflix chwali się rekordowym wynikiem 4. sezonu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ekipa serialu Stranger Things wróciła do pracy. Na dowód przedstawiono nawet zdjęcie z pokoju scenarzystów. W pierwszej kolejności bowiem to właśnie bracia Duffer wraz z zespołem zajmą się tworzeniem ostatnich odcinków serialu. Najwcześniej za kilka miesięcy możemy spodziewać się powrotu całej ekipy na plan i rozpoczęcia zdjęć. Warto jednak podkreślić, że tak szybko powrót do pracy nad Stranger Things 5 dobrze rokuje na przyszłość. Możliwe, że na finałowy sezon nie będziemy musieli czekać tak długo, jak na czwarty.

Stranger Things sezon 5 – data premiery, obsada, teorie i plotki. Sprawdź, co już wiemy

(fot. Twitter)

Przy okazji Netflix pochwalił się również całkowitym wynikiem oglądalności Stranger Things 4. Obecnie najnowszy sezon serialu może pochwalić się wynikiem 1,4 mld obejrzanych godzin. Choć wynik ten może imponować, to wciąż jest to za mało, aby wyprzedzić fenomenalne Squid Game z 1,7 mld godzin. Warto też podkreślić, że 4. sezon Stranger Things miał wyraźną przewagę nad konkurentem z Korei. Dzieło braci Duffer trwa aż 13 godzin, natomiast serial w reżyserii Hwang Dong-hyuka zaledwie 8. Jeśli zatem nawet Stranger Things nie udało się pobić Squid Game, to trudno wyobrazić sobie obecnie serial, który mógłby tego dokonać (no chyba, że Squid Game 2).

To na razie wszystko co wiemy o Stranger Things 5. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko pojawią się nowe informacje, to powyższy artykuł zostanie aktualizowany.