Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

4 sezony Stranger Things za nami. Teraz pozostaje nam czekać na premierę 5 części. Poniżej znajdziecie streszczenie wszystkich odcinków.

Stranger Things (fot. Netflix)

Premiera 4 sezonu Stranger Things już dziś. Od debiutu poprzednich części minęło już sporo czasu. Wiemy, że nie każdy ma czas i możliwości, aby w pełni odświeżyć sobie wszystkie 3 sezony. Z tego powodu przygotowaliśmy streszczenie fabuły wszystkich poprzednich odcinków serialu.

Stranger Things - sezon 1

Akcja Stranger Things rozpoczyna się 6 listopada 1983 roku. Will wraz ze swoimi przyjaciółmi gra w "Dungeons and Dragons". Po skończonej sesji żegna się ze wszystkimi i koledzy rozstają się. Will na swojej drodze spotyka dziwną postać. Udaje się do domu, aby się schronić. Drzwi jednak same się otwierają, więc ten postanawia schronić się w szopie. Po rozbłysku światła pomieszczenie pozostaje puste...

Zobacz również:

  • Wszystkie ofiary strajku scenarzystów. Na jakie seriale poczekamy dłużej?
  • Diuna 2 – data premiery, obsada, zwiastun. Wszystko, co wiemy o superprodukcji science-fiction

Po zorientowaniu się, że coś jest nie tak, Dustin, Lucas i Mike, przyjaciele Willa postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczynają śledztwo. Podczas poszukiwań w pobliskim lesie odnajdują ogoloną na łyso dziewczynę, która jest w szpitalnej pidżamie. Mike zaprowadza ją do swojej piwnicy. Chłopcy dowiadują się, że ma na imię Jedenastka i włada zdolnościami psychokinetycznymi.

Zrozpaczona zaginięciem syna matka Willa zauważa dziwne anomalie świetlne w swoim domu. Podejrzewa, że w ten sposób Will próbuje się z nią skontaktować. Kupuje lampki choinkowe i wiesza je przy literach alfabetu. W ten sposób może komunikować się z synem. Spotyka się także oko w oko z Demogorgonem, czyli potworem, który stoi za zaginięciem Willa.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Lokalny policjant, Jim Hopper nabiera podejrzeń w związku ze znajdującym się w pobliżu laboratorium. Jest to spowodowane znalezieniem fragmentu szpitalnego ubrania poza terenem obiektu.

W tym czasie podczas przyjęcia u Steve'a, Barb, najlepsza przyjaciółka siostry Mike'a zostaje porwana przez Demogorgona. Brat Willa, Jonathan robi na imprezie zdjęcia, na których porwana dziewczyna została uwieczniona.

Zdjęcia Jonathana zostają zniszczone przez Steve'a. Nancy jednak udaje się poskładać fragmenty w całość i odkrywa, że jest na nich widoczny potwór. Widzi go też biegnącego przez las. Jonathan uświadamia sobie, że opis potwora przedstawiony przez Nancy zgadza się z tym, co opowiadała jego matka. Postanawiają połączyć siły i dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat.

W kamieniołomie zostaje odnalezione ciało. Wszyscy twierdzą, że jest to zaginiony Will. Jedenastka manipulując odbiornikami radiowymi stara się dowieźć, że chłopak nadal żyje.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Podejrzliwy Hopper postanawia zbadać ciało "Willa" i dowiaduje się, że jest fałszywe. Łącząc tropy udaje się do laboratorium i odkrywa wielką bramę prowadzącą do innego wymiaru. Zostaje jednak znokautowany i budzi się w swoim łóżku.

Dustin, Lucas i Mike zbierają wszystkie informacje i spekulacje na temat wydarzeń. Szukają bramy do innego świata. Odkrywają także, że Jedenastka przeraźliwie boi się laboratorium i Drugiej Strony. Podczas konfliktu Lucas zostaje przez nią raniony. Przez tą sytuację grupa się rozpada. W jednej z retrospekcji możemy zobaczyć, że na skutek eksperymentu przeprowadzonego przez dr. Brennera, Jedenastka przypadkowo otworzyła bramę do Drugiej Strony.

Hopper i Joyce, matka Willa tropią Terry Ives. Dowiadują się nowych rzeczy o Jedenastce i dr. Brennerze. Lucas ponownie próbuje odnaleźć bramę do Drugiej Strony. W tym samym czasie Mike i Dustin odnajdują Jedenastkę. Ta ratuje Mike'a przed upadkiem z klifu. Przyjaciele godzą się ze sobą i wracają do Mike'a. Lucas zauważa agentów, którzy opuszczają laboratorium i zdaje sobie sprawę, że ruszają po Jedenastkę. Trójka będąca u Mike'a ledwo ucieka przed zagrożeniem i spotyka się z Lucasem.

Hopper i Joyce dzielą się swoją wiedzą z Nancy i Jonathanem. Znajdują także dzieci. Postanawiają odwzorować eksperyment, aby wzmocnić moce Jedenastki. Używając prowizorycznej maszyny, Jedenastka odkrywa, że Barb nie żyje, a Will ukrywa się w swoim "forcie" będąc po Drugiej Stronie. Joyce i Hopper włamują się do laboratorium, aby przejść przez bramę. Zostają jednak pojmani. Demogorgon odnajduje Willa i zabiera ze sobą.

Dr. Brenner przesłuchuje Hoppera. Ten zdradza, gdzie znajduje się Jedenastka w zamian za możliwość przejścia na Drugą Stronę. Tam odnajdują Willa i sprowadzają go do domu. W tym samym czasie Jonathan i Nancy tworzą pułapkę w domu Byersów. Upuszczają sobie krwi, aby zwabić potwora. Pojawia się także Steve, który chce przeprosić Jonathana i Nancy. Zwabiony potwór przybywa do domu. Mimo, że zostaje raniony, udaje mu się uciec na Drugą Stronę.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Agenci szturmują szkołę, w której znajdują się chłopcy i Jedenastka. Ta jednak używa swojej mocy i zabija wielu z nich. Zwabiony krwią potwór przybywa w to samo miejsce i atakuje dr. Brennera. Chłopcy i Jedenastka chowają się w klasie, jednak Demogorgon ich tam odnajduje. Jedenastka postanawia ponownie wykorzystując swoją moc. Żegna się z Mike'em i "rozpuszcza Demogorgona w gęstej mgle, w której sama też znika. Mike jest zrozpaczony.

Will trafia do szpitala, gdzie spotyka się z rodziną i przyjaciółmi. Hoppera zabiera rządowy samochód. Miesiąc po tych wydarzeniach Nancy ponownie spotyka się ze Stevem. Hopper ukrywa w lesie pudełko z jedzeniem. Will w łazience wypluwa ślimakopodobnego stwora i na chwilę trafia na Drugą Stronę. Nikomu jednak o tym nie mówi.

Stranger Thngs - sezon 2

2 sezon rozpoczyna się 28 października 1984.

W Pittsburgu w Pensylwani grupa przestępców zabiła mężczyznę. Po tym fakcie uciekają furgonetką. Trwa za nimi pościg policyjny. W pewnym momencie tunel pod którym przejeżdżają, zasypują kamienie. Okazuje się, że to była tylko wizja w umyśle policjanta. Spowodowała ją dziewczyna o imieniu Kali, która siedziała w furgonetce. Na jej ręce widnieje tatuaż z napisem "008". W Hawkins grupa przyjaciół udaje się do salonu gier. Okazuje się, że ktoś nazywający siebie "MADMAX" pobił rekord Dustina w grze "Dig Dug". Will ponownie ma wizję Drugiej Strony. Nastepnego dnia w szkole pojawia się nowy uczeń o imieniu Max. Dustin podejrzewa, że to właśnie jest "MADMAX", jednak Lucas jest sceptyczny. Do szkoły przybywa także przyrodni brat Maxa, Billy, który rywalizuje ze Stevem o miano "Króla". Joyce zabiera Willa do Hawking Lab, gdzie obserwuje go dr. Owens. Nancy i Steve regularnie spotykają się z rodzicami Barb. Oni nie wiedzą o śmierci córki i postanawiają sprzedać dom, aby wynająć dziennikarza śledczego, który miałby pomóc w jej odnalezieniu. Mike próbował wielokrotnie skontaktować się z Jedenastką, ale bezskutecznie. Okazuje się, że ta żyje i mieszka z Hopperem w domku w lesie. Po pokonaniu Demogorgona uciekła z Drugiej Strony i udała się do domu Mike'a. Zobaczyła jednak agentów i odeszła stamtąd. Odnalazł ją Hopper i urządził spokojne do życia miejsce.

W całym mieście gniją pola z dyniami. Hopper odkrywa na nich substancję podobną do tej w laboratorium. Will ma kolejne wizje. Opowiada o nich Mike'owi. Po imprezie na Halloween Dustin wraca do domu i odnajduje w nim dziwne stworzenie.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Nancy przekonuje Jonathana, aby pomógł jej powiedzieć rodzicom Barb prawdę o jej śmierci. Umawiają się na spotkanie z nią w parku. Dustin nazywa dziwne stworzenie imieniem D'Artagnan („Dart”). Pokazuje go pozostałym dzieciakom. Will twierdzi, że pochodzi on z Drugiej Strony.

Dzieciaki budzą nieprzytomnego Willa, który doznał kolejnej wizji. Po powrocie do domu zaczyna rysować dziwne rzeczy. Nancy i Jonathan zostają złapani przez agentów i zaprowadzeni do laboratorium. Dr. Owens przyznaje, że Barb zginęła po Drugiej Stronie. Nie chce jednak, aby sprawa wyszła na jaw. Zostają zwolnieni i Nancy przyznaje, że nagrała całą rozmowę. Jedenastka znajduje informacje na temat swojej biologicznej matki i próbuje się z nią skontaktować. Dustin odkrył, że Dart uciekł i zjadł kota. Okazuje się, że jest to mały Demogorgon. Hopper na jednym z pól dyni odkrywa tunel do Drugiej Strony.

Hopper zostaje uwięziony w tunelu i mdleje. Will widzi to w swojej wizji. Dustin prosi Steve'a, aby pomógł mu rozprawić się z Dartem, którego uwięził w piwnicy. Jedenastka namierza swoją matkę. Są w stanei komunikować się za pomocą swoich mocy. Dziewczyna dowiaduje się, że jest ktoś podobny do niej. Joyce, Bob, Will i Mike ratują Hoppera, chociaż naukowcy z laboratorium wkrótce przybywają i podpalają tunele. Gdy to się dzieje, Will upada i zaczyna drgać i krzyczeć w agonii.

Will traci pamięć i zostaje przewieziony do laboratorium. Owens twierdzi, że to wina potwora, który zaraził go swoim wirusem. Dustin i Steve zwabiają Darta na złomowisko. Przybywa tam otoczony przez stado potworów. Po chwili jednak uciekają i udają się do laboratorium.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Jedenastka udaje się do Chicago i odnajduje Kali. Uważają się za siostry. Kali wraz ze swoim gangiem szuka zemsty na Brennerze. Jedenastka ujawnia, że naukowiec nie żyje. Gang postanawia zabić kogoś innego. Jedenastka odmawia zabicia Raya. W tym czasie ma wizję, że Will i Hopper są w niebezpieczeństwie. Postanawia wrócić do Hawkins.

Potwory zabijają większość naukowców w laboratorium. Mike, Joyce, Hopper, Bob i Owens zabierają nieprzytomne ciało Willa do pomieszczenia ochrony laboratorium, aby zabarykadować się przed stworzeniami. Bob umiera, jednak reszcie wkrótce udaje im się wydostać i zabierają Willa do domu. Potwory atakują całą grupę w domu Buyersów, jednak Jedenastka powraca i rozprawia się z nimi.

Jedenastka i Hopper udają się laboratorium, aby zamknąć bramę. Jonathan, Nancy i Joyce usuwają wirusa z Willa. Mike, Dustin, Lucas, Max i Steve planują podpalić tunele, aby odciągnąć uwagę potworów od Hoppera i Jedenastki. Dziewczynie udaje się zamknąć bramę.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Miesiąc później dr. Owens daje Hopperowi sfałszowany akt urodzenia na nazwisko Jane Hopper (Jedenastka). Wszyscy są szczęśliwi i dobrze się bawią, jednak nie wiedzą, że po Drugiej Stornie Łupieżca Umysłów ma się dobrze.

Stranger Thngs - sezon 3

3 sezon rozpoczyna się 28 czerwca 1984.

Radzieccy naukowcy próbują odtworzyć bramę do Drugiej Strony. Rok później w Hawkins otwiera się nowe centrum handlowe Starcourt Mall. Mike i Jedenastka są parą, jednak nie podoba się to Hopperowi. Dustin po powrocie z obozu opowiada, że poznał nową dziewczynę o imieniu Suzie. Ustawia na wzgórzu wieżę radiową, aby się z nią skontaktować. Zamiast tego, przechwytuje rosyjską transmisję. Will czuje, że Łupieżca Umysłów nadal może żyć. W starej fabryce gromadzą się szczury, które eksplodują i zmieniają się w jedną masę. W drodze na randkę Billy wypada z drogi i zostaje tam wciągnięty.

Billy'emu udaje się uciec, jednak dostaje wizji Drugiej Strony. Spotyka w niej swojego sobowtóra, który nakazuje mu, aby porwał Hearther i zaprowadził ją do dziwnego stworzenia. Nancy i Jonathan pracują w Hawkins Post. W ramach zlecenia badają dom pani Driscoll. Starsza kobieta jest zaniepokojona tym, że wściekłe szczury jedzą jej nawóz. Jedenstka zrywa z Mike'iem, po tym jak ją okłamuje i odwołuje spotkania. Dustin prosi Steve;;a o pomoc z tłumaczeniem transmisji. Okazuje się, że jest to swego rodzaju kod.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Jedenastka szpieguje Mike'a przy użyciu swoich mocy. Robi to także z Billy, który wyczuwa jej obecność. Wraz z Maxem odkrywają, że chłopak zaginął. Robin odszyfrowuje wiadomość, która wskazuje na dostawę, która dotarła do Starcourt. Wraz ze Stevem i Dustinem widzą żołnierzy, którzy wypakowują towar. Joyce przkonuje Hoppera, że rozmagnesowanie w Hawkins pochodzi od urządzenia elektromagnetycznego w mieście. Podczas sprawdzania tej teorii, Hopper zostaje zaatakowany przez rosyjskiego żołnierza Grogorija. Max i Jedenastka tropią Billy'ego i Heather. Will czuje, że Łupieżca Umysłów żyje.

Billy i Heather zabierają jej rodziców do fabryki, gdzie zostają opętanie przez Łupieżcę Umysłów. Hopper rozmawia z burmistrzem i wspomina o incydencie w żołnierzem. Dowiaduje się, że Starcourt Mall jest rosyjską firmą, która kupuje nieruchomości w Hawkins. Dustin, Steve i Robin, wraz z siostrą Lucasa, Ericą odkrywają, że pomieszczenie w centrum handlowym to winda, która prowadzi do podziemi. Nancy odwiedza w szpitalu panią Driscoll i orientuje się, że została opętana przez Łupieżcę Umysłów. Will mówi otwarcie, że Billy także został opętany. Opracowują plan uwięzienia chłopaka w saunie na basenie. Billy jednak ucieka i prawie ich zabija. Zostaje pokonany przez Jedenastkę. Okazuje się, że wielu mieszkańców Hawkins zostało opętanych.

Joyce i Hopper odkrywają ukryte laboratorium. Grigorij chce ich zabić, jednak udaje im się uciec wraz z zakładnikiem, naukowcem o imieniu Aleksiej. Dustin, Steve, Robin i Erica ukrywają się pod Starcourt przed żołnierzami. Odkrywają, że prowadzone są tutaj próby otworzenia bramy do Drugiej Strony. Aleksiej nie mówi po angielsku. Joyce i Hopper zabierają go do znającego język rosyjski znajomego, Grogori chce ich schwytać, jednak na marne. Nancy i Jonathan spotykają się z Willem, Mikem, Lucasem, Jedenastką i Maxem. Dochodzą do wniosku, że Billy i pani Driscoll są opętani przez Łupieżcę, który używa ich do zbierania ludzi w celu stworzenia armii. Odwiedzają w szpitalu starszą panią, jednak jej tam nie ma. Zostają zaatakowani przez opętanych Toma i Bruce'a. Nancy i Jonathan i zabijają. Ciała napastników łączą się w jedną masę.

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Jedenastka używa swoich mocy przeciwko Łupieżcy. Steve i Robin zostają schwytani w laboratorium pod Starcourt. Dustin i Erica uciekają. Hopper dzwoni do dr. Owensa, aby powiedzieć mu o planach Rosjan. Joyce chce szybko wrócić do Hawkins, bojąc się o dzieci. Jedenastka komunikuje się swoimi mocami z Billym, aby odnaleźć Łupieżcę. Przez to zostaje ujawnione jej położenie. Potwór chce ją zabić w zemście za zamknięcie bramy.

Will czuje, że Łupieżca się zbliża. Grupa zostaje zaatakowana, a Jedenastka jest ranna. Dustin i Erica zabierają Steve'a i Robin do kina w Starcourt. Wszyscy przyjaciele spotykają się w centrum handlowym. Grupa Hoppera udaje się do wesołego miasteczka, aby znaleźć dzieci. Zauważają tam burmistrza, który ostrzega Rosjan. Zostają zaatakowani, jednak udaje im się uciec. Jedenastka powstrzymuje Rosjan przed strzelaniną w centrum handlowym.

Jedenastka pozbywa się fragmentu Łupieżcy Umysłu ze swojej rany. Grupa Hoppera dociera do centrum. Chcą zabrać dzieci w bezpieczne miejsce. Dustin i Erica pomagają im przez radio zniszczyć maszynerię w laboratorium. Jedenastka uwalnia Billy'ego spod działania potwora. Ten się poświęca, aby ją ochronić. Hopper zabija Grigorija, jednak zostaje uwięziony. Joyce musi wywołać eksplozję, w której ginie Hopper. Przynajmniej wszyscy tak myślą. Rodzina Byersów i Jedenastka planują opuszczenie Hawkins. Na końcu widzimy scenę, w której rosyjscy żołnierze muszą nakarmić Demogorgona. Mówią wtedy słowa "zostaw Amerykanina".

Stranger Things - streszczenie fabuły 1, 2, 3 i 4 sezonu. O tym musisz pamiętać w oczekiwaniu na 5 sezon

Stranger Things (fot. Netflix)

Stranger Things - sezon 4

4 sezon rozpoczyna się retrospekcją z 1979 roku. Dr. Brenner w swoim laboratorium eksperymentuje z różnymi dziećmi. Incydent doprowadza do śmierci wszystkich poza Jedenastką.

W 1986 roku, sześć miesięcy po wydarzeniach z 3 sezonu Joyce, Will, Jonathan i Jedenastka są po przeprowadzce do Kalifornii. Dziewczyna zmaga się nie tylko z utratą mocy, ale także z szykanami ze strony rówieśników ze szkoły. Joyce otrzymała z Rosji lalkę. W jej środku znajdowała się wiadomość mówiąca o tym, że Hopper żyje. W Hawkins Eddie Munson prowadzi klub Dungeons & Dragons o nazwie "Hellfire Club". Mike i Dustin dołączają do niego. Lucas postanowił skupić się na karierze sportowca i zrezygnował z grania. Chrissy Cunningham, uczennica i cherleaderka jest nawiedzana przez przerażające wizje. Kiedy udaje się do Eddiego, aby kupić narkotyki zostaje zabita przez postać ze swoich wizji.

stranger_things_4

Stranger Things (fot. Netflix)

Hopper zostaje zesłany do obozu pracy na Kamczatce. Joyce prosi Murraya o pomoc. Dzwonią pod numer podany w przesyłce z Rosji. Rozmawiają z niejakim "Enzo", strażnikiem więziennym, który za 40 000 dolarów jest w stanie pomóc Hopperowi w ucieczce. W trakcie ferii Mike udał się do Kalifornii, aby odwiedzić Jedenastkę. Na miejscu jest świadkiem znęcania się nad dziewczyną koleżanek ze szkoły. Doprowadza to do ataku Jedenastki w wyniku czego została aresztowana. Max opowiada Dustinowi, że widziała jak Eddie ucieka z miejsca, w którym umarła Chrissy. Wraz z Robin i Stevem odnajdują chłopaka i opowiadają o Drugiej Stronie. Wspólnie dochodzą do wniosku, że za śmiercią dziewczyny stoi Vecna. Nancy i Fred prowadzą śledztwo w sprawie zagadkowej śmierci. Wujek Eddiego podejrzewa, że zabójcą może być Victor Creel, który został zamknięty w szpitalu po tym, jak posądzono go zamordowanie rodziny. Fred doznaje wizji i ucieka do lasu. Zostaje zamordowany przez Vecnę.

Do dr. Owensa przychodzi przedstawiciel armii pokazując zdjęcia zwłok Chrissy. Owens zabiera dziewczynę, informując, że Hawkins jest w niebezpieczeństwie, i że ma plan jak przywrócić jej moce. Joyce i Murray udają się na Alaskę, aby przekazać pieniądze za Hoppera i dostać się do Rosji. Nancy i Robin w bibliotece odnajdują informacje, że Victor Creel zrzucił winę za śmierć jego rodziny na tajemniczego demona. Jason, chłopak Chrissy zbiera swoich kolegów z drużyny, aby polować na Eddiego, którego oskarża o śmierć dziewczyny. Lucas w pewnym momencie opuszcza grupę. Max mówi reszcie swojej grupy, że Chrissy przed śmiercią chodziła do psychologa szkolnego. Wykradają jej i Freda akta, dzięki czemu dowiadują się, że trapiły ich podobne objawy. Max doznaje wizji podobnej do tych, które zobaczyli Chrissy i Fred.

stranger_things_4

Stranger Things (fot. Netflix)

Joyce i Murray dotarli na Alaskę i przekazali okup dla Jurija, który jest kontaktem Enzo. Ten jednak odurza ich i dla zwiększenia zysku postanawia oddać w ręce Rosjan. Hopperowi udaje się uciec, jednak zostaje schwytany. Plan Enzo także wyszedł na jaw i został aresztowany. Jonathan, Mike i Will są pilnowani w domu przez agentów. Planują ucieczkę, jednak ich dom został zaatakowany przez żołnierzy. Na pomoc przychodzi im Argyle, który zabiera całą trójkę wraz z rannym agentem. Nancy i Robin rozmawiają z Creelem w szpitalu psychiatrycznym i dowiadują się, że jego dom opanowały siły nadprzyrodzone a on sam został oskarżony o morderstwo. Max boi się śmierci z rąk Vecny i pisze listy do rodziny i przyjaciół. Kiedy udaje się na cmentarz, aby przeczytać list dla Billy'ego zostaje opętana przez Vecnę. Steve, Dustin i Lucas dowiadują się od Nancy i Robin, że do realnego świata może ją przywrócić ulubiona piosenka. Dzięki temu otwiera się portal, który pozwala dziewczynie uciec z Drugiej Strony.

Dr. Owens zabiera Jedenastkę do laboratorium, aby ta wzięła udział w projekcie "NINA". Okazuje się, że na miejscu jest także dr. Brenner. Dziewczyna próbuje uciec i na skutek wspomnień na chwilę odzyskuje moce. To sprawia, że postanawia zostać i wziąć udział w projekcie. Umierający agent przekazuje chłopcom numer, dzięki któremu mogą skontaktować się z projektem NINA. Proszą o pomoc Suzie, czyli dziewczynę Dustina. W trakcie lotu do Rosji Murray pokonuje Jurija i ląduje awaryjnie w rosyjskim lesie. Ekipa z Hawkins postanawia odwiedzić dom Creelów. Odnajdują miejsce, w którym po Drugiej Stornie znajduje się Vecna. Jason i jego grupa odnajduje Eddiego. Na oczach chłopaka Vecna zabija Patricka.

stranger_things_4

Stranger Things (fot. Netflix)

Jedenastka w swoich wspomnieniach coraz częściej spotyka Petera Ballarda, który ostrzega ją, aby nie ufała Brennerowi. Hopper i inni więźniowie dostają duzy i pożywny posiłek. Ostrzega całą resztę, że jest to tylko "ostatnia uczta" przed rzuceniem na pożarcie Demogorgonowi. W trakcie bójki udaje mu się ukraść zapalniczkę, ponieważ ogień może pomóc w walce z demonem. Joyce i Murray zmuszają Jurija, aby ten wprowadził ich do więzienia, by odnaleźć i uratować Hoppera. Jason przekonuje mieszkańców Hawkins, aby stanęli z nim przeciwko Hellfire Club. Dustin odkrywa, jak dostać się do bramy prowadzącej do Drugiej Strony. Steve, Nancy, Robin i Eddie przechodzą przez nią i dostają się do innego świata.

Hopperowi i Enzo udaje się pokonać Demogorgona. Joyce i Hopper ponownie się spotykają. Dustin, Lucas i Erica dochodzą do wniosku, że Vecna otwiera małą bramę w miejscach morderstw. Otwierają ją w przyczepie Eddiego i tam spotykają resztę grupy, która była po Drugiej Stronie. Wtedy Vecna opętuje Nancy. Okazuje się, że tajemnicza bestia to Henry, syn Victora Creela, który po wydarzeniach w domu zapadł w śpiączkę i został odesłany na badania do dr. Brennera. Ten tworzy dziecko 001. Henry chciał, aby Jedenastka pomogła mu zniszczyć ludzkość. Ta odmówiła i pokonała 001, wysyłając go na Drugą Stronę, gdzie stał się Vecną.

stranger_things_4

Stranger Things (fot. Netflix)

Vecna uwalnia Nancy, jednak wcześniej pokazuje jej przerażającą wizję zniszczonego Hawkins. Dziewczyna mówi o tym reszcie grupy, która stwierdza, że Vecna potrzebuje 4 ofiar, aby otworzyć 4 przejścia. Max proponuje, aby zwabić potwora a ona stanie się przynętą. Jedenastka używając swoich mocy dowiaduje się o planie i każe Owensowi zorganizowanie przejazdu do Hawkins. Brenner twierdzi jednak, że dziewczyna najpierw musi ukończyć szkolenie. W tym celu więzi ją oraz Owensa. Sullivan wraz z wojskiem docierają do bunkra i zabijają personel. Brenner ucieka z Jedenastką i zostaje postrzelony. Dziewczyna niszczy helikopter i doprowadza do wybuchu. Na miejsce przybywa Mike wraz ze swoją grupą. Hopper wraz ze swoją drużyną ucieka z więzienia po odkryciu, że na miejscu jest więcej Demogorgonów i fragment Łupieżcy Umysłów.

Grupa Max udaje się do domu Creelów, aby zrealizować swój plan. Steve, Nancy i Robin są w tym samym miejscu, jednak po drugiej stronie. Dustin i Eddie odwracają uwagę nietoperzy. Jedenastka wie, że nie dotrze na czas do Hawkins. Tworzą pojemnik izolacyjny, aby ta mogła dostać się do umysłu Max dzięki swoim mocom. Grupa z Rosji wraca do więzienia, aby zniszczyć pozostałości potworów. W tym czasie do domu Creelów przyjeżdża Jason, który mierząc do Lucasa stara się go zmusić do przerwania "szatańskiego rytuału". Chłopak jest jednak nieustępliwy i nokautuje go. Nancy, Steve i Robin zostają uwięzieniu w Upside Down. Chcąc zyskać dla grupy dodatkowy czas, Eddie poświęca swoje życie odciągając nietoperze. Umiera na rękach Dustina. Dochodzi do walki Vecny z Jedenastką. Po chwili słabości dziewczynie udaje się osłabić potwora. Nancy, Steve i Robin uwalniają się. Znajdują fizyczną postać Vecny, którą podpalają. Max umiera na skutek poniesionych obrażeń. Jedenastka używa swojej mocy, aby przywrócić jej życie. Nawet tak krótka śmierć pozwoliła na otwarcie się 4 bram. W ten sposób w Hawkins doszło do "trzęsienia ziemi". Wszystkie grupy ostatecznie wracają do Hawkins. Max jest jednak w szpitalu. Will czuje, że Vecna wciąż żyje. W okolicach Hawkins wszyscy zaczynają dostrzegać, że Druga Strona powoli przenika do prawdziwego świata.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: