Strażak i informatyk - zawody godne zaufania

Najbardziej ufamy strażakom i... informatykom - wynika z sondy, przeprowadzonej w serwisie IDG.pl. Co ciekawe, zdecydowanie dalej na liście znalazły się zawody powszechnie uważane za godne zaufania - lekarz, prawnik, artysta, duchowny czy nauczyciel. "Może faktycznie te zawody zrobiły wszystko aby stracić zaufanie członków naszego społeczeństwa?" - zastanawia się psycholog Piotr Mosak. "Od 1989 r. zmieniają się niestety wyznaczniki prestiżu zawodów - czynniki pozafinansowe spadają na dalszy plan, najważniejsze staje się nie to, co ktoś robi, ale to, ile zarabia" - dodaje Maciej Sobolewski, analityk CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych).

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się strażak - na przedstawicieli tej profesji głosowało 1338 osób (co przekłada się na niemal 20% głosów). Na drugim miejscu uplasował się informatyk - zaufanie dla tego zawodu zadeklarowało 881 głosujących. Trzecią najpopularniejszą odpowiedzią była 'żaden z powyższych' (w sondzie można było wybrać jedną z 17 odpowiedzi).

Polityk, przedsiębiorca - na szarym końcu

Wyniki Sondy IDG.pl

Wyniki Sondy IDG.pl

W środku stawki, z wynikami znacznie niższymi niż czołówka, uplasowali się m.in. naukowiec (556 głosów), rolnik (409), lekarz (305) oraz nauczyciel (248). Zestawienie zamykają prawnik (152), polityk (94) oraz przedsiębiorca (67 głosów)

O skomentowanie wyników sondy - dość zaskakujących, naszym zdaniem - poprosiliśmy ekspertów - psychologa Piotra Mosaka oraz Macieja Sobolewskiego - socjologa z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Internauci żyją we własnym świecie

Dla Piotra Mosaka wysoka pozycja zawodu informatyka jest oczywista, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, kto brał udział w naszej sondzie - "Wyniki sondy są, moim zdaniem, bardzo ciekawe - pokazują bowiem, że internauci żyją w swoim własnym, inaczej zorganizowanym świecie. Wysoka pozycja informatyka wynika z tego, iż profesja ta jest dla użytkowników Internetu jedną z najbardziej istotnych. To informatycy odpowiadają za funkcjonowanie sieci, efekty ich prac są natychmiast widoczne - nic więc dziwnego, że cieszą się dużym szacunkiem internautów. W świecie Internetu niepotrzebny jest lekarz, czy ksiądz - za to rola informatyka jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania sieci WWW" - tłumaczy Piotr Mosak.

"Warto zauważyć, jak Internet zmienia zachowania ludzi - kiedyś z przeziębieniem szło się do lekarza - teraz wchodzi się na forum medyczne i szuka porady. Nic więc dziwnego, że w sondzie wypełnianej przez internautów "tradycyjne" zawody uplasowały się na dalszych pozycjach - one po prostu w Sieci są zbędne. Myślę, że gdyby sonda miała inną postać (tzn. można było wskazać więcej niż jedną pozycję) wyniki byłyby inne - przypuszczam, że drugim najczęściej wskazywanym przez internautów zawodem byłby właśnie któryś z tych tradycyjnych. A może faktycznie te zawody zrobiły wszystko aby stracić zaufanie członków naszego społeczeństwa, co najszybciej widać u tych, którzy, potencjalnie, najmniej ich potrzebują?" - podsumowuje P. Mosak.

Zarobki ważniejsze od prestiżu

Również dla Macieja Sobolewskiego wysoka pozycja zawodu 'informatyk' w naszej sondzie nie jest niczym niezwykłym - jego zdaniem większość głosujących po prostu oddała głos na swoją profesję. "Również pierwsze miejsce strażaka da się łatwo wytłumaczyć - ten zawód kojarzy nam się ze szlachetnością, ratowaniem życia ofiarom pożarów i, jednocześnie, narażeniem własnego - nic więc dziwnego, że ufamy strażakom" - tłumaczy nasz rozmówca.

Zdaniem M. Sobolewskiego, dużo bardziej ciekawy jest fakt, że w zestawieniu kiepsko wypadły zawody powszechnie uważane za prestiżowe - np. naukowiec, lekarz, prawnik czy nauczyciel. "Od 1989 r. zmieniają się niestety wyznaczniki prestiżu zawodów - czynniki pozafinansowe spadają na dalszy plan, najważniejsze staje się nie to, co ktoś robi, ale to, ile zarabia. Z naszych badań wynika, że rodzice pytani o to, jaką profesję wybraliby dla swojego dziecka, coraz częściej pod uwagę biorą jedynie finansowe aspekty - coraz mniejsze znaczenie ma prestiż, liczą się po prostu pieniądze. Takie samo nastawienie mają również młodzi ludzie - oni wiedzą, że jeśli chcą zapewnić sobie dostatnie życie, to powinni wybrać zawód dobrze płatny - prestiż i zaufanie społeczne ma tu drugorzędne znaczenie" - tłumaczy M. Sobolewski.

Pełne wyniki naszej sondy, w której pytaliśmy internautów o to, jakie zawody cieszą się ich zaufaniem, można znaleźć tutaj.


Zobacz również