Strażnik Ucznia ochroni dziecko

Internet zawiera różne treści. Zarówno przeznaczone dla każdego, jak i adresowane wyłącznie do osób dorosłych. Aby ograniczyć możliwość natknięcia się na te drugie przez dzieci warto skorzystać z programu cenzorującego - na przykład Strażnika Ucznia.

Strażnik Ucznia ochroni dziecko
Strażnik Ucznia to program kontrolujący sposób korzystania z komputera. Narzędzie sprawdza i blokuje strony internetowe zawierające niepożądane treści, kontroluje uruchamiane programy i wyszukiwane słowa kluczowe. Dedykowane jest do instalacji w pracowniach komputerowych (na przykład w placówkach oświatowych), ale można go również używać w domu. Licencja dla klientów indywidualnych pozwala go zainstalować na trzech komputerach.

Aplikacja sprawdza, czy odwiedzane strony nie zawierają pornografii, wulgaryzmów, informacji o narkotykach. Blokadzie zostaną poddane komunikatory, bramki sms i czaty. Ograniczenia te można jednak obejść instalując na przykład program, który nie jest uwzględniony w bazie Strażnika. Problem zmniejsza nieco możliwość samodzielnego uzupełniania listy zabronionych aplikacji.

Zobacz również:

  • Z tej aktualizacji Microsoft Teams ucieszą się nauczyciele i wykładowcy!

Kontrola działa na siedmiu poziomach czułości. Program można również ukryć, tak by nie był widoczny podczas pracy. Lista dozwolonych witryn umożliwia wprowadzanie wyjątków, lista słów kluczowych kontroluje frazy wpisywane w wyszukiwarkach oraz w programach. Sprawdzać można także zawartość schowka, a w Windows XP znaki wprowadzane z klawiatury.

Harmonogram umożliwia precyzyjne określenie, w jakich godzinach może działać pecet oraz ile czasu dziennie. Mechanizm logowania pracy zapisuje w określonych odstępach zrzuty z zawartością ekranu oraz wszystkie zdarzenia zarejestrowane przez program. Reakcją na niedozwolone działanie może być jedynie zapis w dzienniku, wyłączenie przeglądarki a nawet zamknięcie systemu operacyjnego.

Strażnik Ucznia ochroni dziecko

W najnowszej wersji Strażnika Ucznia zmieniono nieco interfejs i dodano możliwość definiowania harmonogramu korzystania z komputera w cyklu tygodniowym. Osoby nadzorujące pracę programu docenią funkcję informującą o czasie pozostałym do końca subskrypcji. Poprawiono także współpracę programu z systemowymi kontami użytkowników oraz zgodność z Windows Vista i Windows 7.

Założenia funkcjonalności aplikacji są słuszne, kłopot w tym, że ograniczenia wprowadzane przez program bardzo łatwo obejść. Sprawdzi się on jedynie wśród najmłodszych użytkowników oraz osób nieobeznanych z komputerem. Nie trzeba nawet wiedzy eksperta, by ominąć ograniczenia. Znalezienie "sposobu" na Strażnika wymaga dostępu do wyszukiwarki internetowej i kilku minut poszukiwań.

Pobierz Strażnik Ucznia 2.5 (demo)

Werdykt PC Worlda

Komentarz: Program może stanowić jedynie "pierwszą linię" obrony i wspomagać administratora w kontrolowaniu używania komputera. Nie oferuje stuprocentowej skuteczności.

Zalety

+ wygodny sposób obsługi

+ rozbudowane funkcje

+ kontrola treści

Wady

- ograniczona skuteczność