Strażnik Ucznia ochroni dziecko

Internet zawiera różne treści. Zarówno przeznaczone dla każdego, jak i adresowane wyłącznie do osób dorosłych. Aby ograniczyć możliwość natknięcia się na te drugie przez dzieci warto skorzystać z programu cenzorującego - na przykład Strażnika Ucznia.

Strażnik Ucznia ochroni dziecko
Strażnik Ucznia to program kontrolujący sposób korzystania z komputera. Narzędzie sprawdza i blokuje strony internetowe zawierające niepożądane treści, kontroluje uruchamiane programy i wyszukiwane słowa kluczowe. Dedykowane jest do instalacji w pracowniach komputerowych (na przykład w placówkach oświatowych), ale można go również używać w domu. Licencja dla klientów indywidualnych pozwala go zainstalować na trzech komputerach.

Aplikacja sprawdza, czy odwiedzane strony nie zawierają pornografii, wulgaryzmów, informacji o narkotykach. Blokadzie zostaną poddane komunikatory, bramki sms i czaty. Ograniczenia te można jednak obejść instalując na przykład program, który nie jest uwzględniony w bazie Strażnika. Problem zmniejsza nieco możliwość samodzielnego uzupełniania listy zabronionych aplikacji.

Zobacz również:

  • 9 sposobów na ochronę tożsamości online

Kontrola działa na siedmiu poziomach czułości. Program można również ukryć, tak by nie był widoczny podczas pracy. Lista dozwolonych witryn umożliwia wprowadzanie wyjątków, lista słów kluczowych kontroluje frazy wpisywane w wyszukiwarkach oraz w programach. Sprawdzać można także zawartość schowka, a w Windows XP znaki wprowadzane z klawiatury.

Harmonogram umożliwia precyzyjne określenie, w jakich godzinach może działać pecet oraz ile czasu dziennie. Mechanizm logowania pracy zapisuje w określonych odstępach zrzuty z zawartością ekranu oraz wszystkie zdarzenia zarejestrowane przez program. Reakcją na niedozwolone działanie może być jedynie zapis w dzienniku, wyłączenie przeglądarki a nawet zamknięcie systemu operacyjnego.

Strażnik Ucznia ochroni dziecko

W najnowszej wersji Strażnika Ucznia zmieniono nieco interfejs i dodano możliwość definiowania harmonogramu korzystania z komputera w cyklu tygodniowym. Osoby nadzorujące pracę programu docenią funkcję informującą o czasie pozostałym do końca subskrypcji. Poprawiono także współpracę programu z systemowymi kontami użytkowników oraz zgodność z Windows Vista i Windows 7.

Założenia funkcjonalności aplikacji są słuszne, kłopot w tym, że ograniczenia wprowadzane przez program bardzo łatwo obejść. Sprawdzi się on jedynie wśród najmłodszych użytkowników oraz osób nieobeznanych z komputerem. Nie trzeba nawet wiedzy eksperta, by ominąć ograniczenia. Znalezienie "sposobu" na Strażnika wymaga dostępu do wyszukiwarki internetowej i kilku minut poszukiwań.

Pobierz Strażnik Ucznia 2.5 (demo)

Werdykt PC Worlda

Komentarz: Program może stanowić jedynie "pierwszą linię" obrony i wspomagać administratora w kontrolowaniu używania komputera. Nie oferuje stuprocentowej skuteczności.

Zalety

+ wygodny sposób obsługi

+ rozbudowane funkcje

+ kontrola treści

Wady

- ograniczona skuteczność