Streaming gier z Xbox One do PC z Windows 10 już działa

Streaming gier z konsoli Xbox One do komputerów z Windows 10 wraz z pojawieniem się kompilacji 10240 tego systemu jest już dostępny publicznie dla każdego użytkownika.

Streaming gier z Xbox One do PC z Windows 10 już działa

Microsoft już na konferencji w styczniu br. mocno sugerował że będzie mu zależało na przychylności entuzjastów gier - nie tylko tych przeznaczonych na komputery PC, ale także tych dla konsoli Xbox One. Służyć temu ma aplikacja Xbox dostępna w systemie Windows 10. Ma ona w znacznej mierze zintegrować komputer PC (lub tablet) z konsolą do gier w taki sposób żeby różnice w funkcjonalności obu tych platform zaczęły się zacierać. Osiągnięcia i nagrody które zdobędziemy w grach na konsoli mają być widoczne także na komputerze, a w przyszłości będzie można także dodawać starsze gry do swojej kolekcji w aplikacji Xbox.

Najnowsza kompilacja Windows 10 o numerze 10240 (przez wielu uważana już za finalną - premierową) daje możliwość bardzo mocnej integracji komputera (lub tabletu) z Windows 10 wraz z konsolą Xbox One. Aby grać w tytuły przeznaczone dla konsoli Xbox One na ekranie komputera PC z Windows 10 wystarczy mieć zainstalowaną aplikację Xbox ze Sklepu Windows w wersji 7.7.16004.00000 lub wyższej (aktualnie w polskim sklepie najnowsza dostępna wersja to 7.7.17003.00000). Musimy też dysponować gamepadem od konsoli Xbox One (wraz z kablem do PC) lub Xbox 360 (tylko wersja z kabelkiem). Alternatywnie można też użyć tabletu z Windows 10 - wówczas na ekranie dotykowym widoczne będą przyciski.

Nim połączymy się ze swoją konsolą Xbox One należy się upewnić czy jest w niej włączona możliwość streamingu. W tym celu należy wejść w "Ustawienia" -> "Preferencje" i zezwolić na streaming gier do innych urządzeń. Po stronie komputera z Windows 10 należy wejść w menu aplikacji Windows Live i kliknąć w opcję "Podłącz".

Streaming gier z Xbox One do PC z Windows 10 już działa

Menu aplikacji Xbox

Konsola powinna zostać znaleziona automatycznie. Jeśli jednak tak się nie stanie trzeba będzie podać jej adres IP. Ten z łatwością znajdziemy w tablicy DHCP naszego routera. Zainstalowane na konsoli gry zostaną automatycznie wykryte i można je uruchomić zarówno bezpośrednio z PC jak i korzystając z natywnego interfejsu konsoli. Warto też dodać że najnowsza aktualizacja aplikacji Xbox daje możliwość nagrywania swojej rozgrywki z konsoli w postaci fimów i zrzutów ekranu. Można też ustawić swój awatar w formie zdjęcia z kamery internetowej komputera widoczny dla innych graczy.