Strefa bezpieczeństwa

Znana i ceniona przez użytkowników zapora sieciowa firmy ZoneLabs przeobraziła się obecnie w kolekcję aż pięciu programów, różniących się między sobą zestawem oferowanych funkcji. Którą z nich powinieneś wybrać?

W początkowym okresie działalności firma ZoneLabs oferowała jedynie dwie wersje popularnego firewalla ZoneAlarm: bezpłatna i komercyjną, wzbogaconą o dodatkowy pakiet funkcji. Obecnie do dyspozycji internautów oddano aż pięć wersji: ZoneAlarm Internet Security Suite, ZoneAlarm Pro, ZoneAlarm Anti-Spyware, ZoneAlarm Antivirus oraz ZoneAlarm Free. Różnią się funkcjonalnością i zależnie od tego, czego potrzebujesz, powinieneś zdecydować, którą wybrać. Postanowiliśmy pokrótce przedstawić właściwości każdej wersji, aby ułatwić ci podjęcie decyzji.

Od tego się zaczęło

Jeśli potrzebujesz jedynie elementarnej ochrony, czyli prostego, a zarazem skutecznego firewalla, który będzie blokował wszelkie próby włamań z zewnątrz i ostrzegał cię o tym, skorzystaj z bezpłatnej wersji ZoneAlarm Free. Jeśli nie masz niezależnego programu antywirusowego i chcesz wykorzystać dodatkowe funkcje oprogramowania firmy ZoneLabs, polecamy drugi w kolejności ZoneAlarm Antivirus. Tym razem poza tradycyjną zaporą sieciową masz do dyspozycji moduł firewalla z potrójną ochroną (tzw. Triple Defense Firewall) oraz program antywirusowy z opcją okresowego skanowania i bieżącej ochrony. Wersja ta oferuje funkcję kontroli aplikacji uruchamianych w systemie operacyjnym. Jeśli któraś z nich będzie chciała się skontaktować z Internetem, a jej aktywność wyda się podejrzana, będziesz o tym wiedział i w porę zareagujesz. ZoneAlarm Antivirus pomaga również zapobiegać nieautoryzowanym zmianom w systemie, wprowadzanym przez różnego rodzaju robaki internetowe oraz trojany. Nawet jeśli tego typu niebezpieczne pliki są już na twardym dysku twojego komputera, zapora powstrzyma ich niszczycielskie działanie. ZoneAlarm Antivirus zabezpiecza również pocztę elektroniczną (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) i coraz popularniejsze sieci bezprzewodowe (rozpoznawanie nowych sieci i już istniejących oraz ich bezpieczną konfigurację).

Nowością firmy ZoneLabs jest specjalna wersja programu ZoneAlarm, wyposażona w moduł do wykrywania i usuwania oprogramowania szpiegującego. ZoneAlarm Anti-Spyware chroni przed coraz częściej stosowanymi w Internecie programami kolekcjonującymi poufne informacje o użytkowniku bez jego wiedzy i zgody. Lokalizuje i usuwa z systemu programy typu spyware, adware, a także zbędne pliki cookies, pojawiające się podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Podobnie jak w ZoneAlarm Antivirus, znajdziesz tu podstawowy firewall, trzystopniową zaporę sieciową z kontrolą uruchomionych aplikacji, moduł antywirusowy, funkcję ochrony poczty elektronicznej z kwarantanną podejrzanych załączników oraz ochronę sieci bezprzewodowych. Jeśli i to ci nie wystarcza, zdecyduj się na wersję ZoneAlarm Pro, w której znajdziesz dodatkowo pakiet narzędzi ułatwiających zachowanie prywatności w Internecie oraz zapobiegających kradzieży tożsamości. W tę wersję wbudowano blokadę reklamowych okien typu pop-up oraz mechanizmy uniemożliwiające wyciekanie prywatnych informacji o użytkowniku. Jeśli jakikolwiek intruz będzie próbował dostać się do twojego komputera, ZoneAlarm Pro go wyśledzi i prześle raport o tym zdarzeniu do odpowiedniego dostawcy usług internetowych.

A na tym się kończy

Najbardziej rozbudowaną funkcjonalnie wersją ZoneAlarm jest obecnie Security Suite, integrująca wszystkie do tej pory opisane elementy. Dodatkowo znajdziesz w niej moduł kontroli rodzicielskiej, blokujący dostęp do treści nieodpowiednich dla dzieci. ZoneAlarm Security Suite zapewni również kompleksową ochronę komunikatorów internetowych (m.in. szyfrowanie przesyłanych wiadomości), a także blokadę spamu i zabezpieczenie przed kolejną plagą Internetu, phishingiem. Najbardziej wszechstronna wersja ZoneAlarm rozpoznaje fałszywe wiadomości pocztowe, które mają skłonić odbiorcę do podania swoich danych personalnych, numerów kart kredytowych i innych prywatnych informacji.

Informacje http://www.zonelabs.com


Zobacz również