Strefa euro powoli wychodzi z recesji

Polepszenie sytuacji gospodarczej w strefie euro wprawdzie następuje, ale bardzo powoli - wynika z danych najnowszego indeksu PMI.

Czerwcowy indeks zakupów menedżerów (PMI) w 16 krajach strefy euro wzrósł do najwyższego poziomu od 9 miesięcy, wskazując, że recesja powoli słabnie. Jednak tempo poprawy jest wolniejsze od oczekiwanego, ze względu m.in. na złe wyniki sektora usług.

Indeks zakupów menedżerów obejmuje sektor produkcji i usług, w czerwcu br. jego wartość wzrosła do 44,4 punktu z 44 punktów w maju. Wynik poniżej 50 punktów oznacza spadek aktywności. Subindeks w sektorze produkcji wzrósł z 40,7 punku w maju br. do 42,4 punktu w czerwcu, a subindeks w sektorze usług spadł z 44,8 punktu w maju do 44,5 punktu w czerwcu br.

Wyniki gorsze od oczekiwanych osłabiają nadzieję, że strefa euro odnotuje wzrost gospodarczy jeszcze w tym roku, mimo że najgorszy okres ma już za sobą.

Według prognoz Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, wzrost gospodarczy zacznie się dopiero w 2010 roku.